bugün

Dünyanın en çirkin görünen şehirlerinden biri. Ama ilçeleri ve şehrin sayfiyesi nispeten bir b.ka yarıyor. Kızlarının güzel olanları da keko.. şehrin hemen dışında güzel bir mağara var. Kozlu’da harika hamburgerler yapan bir cafe.. kahvaltılık falan veriyor, zemini çakıl taşı serili bir yer.. adını bilmiyorum.
Bir zamanlar gruplar bile vardı şimdi şaka gibi:

https://youtu.be/p5FFQ2bP0nU?si=xngz5Auu9fUIjcs4
https://www.google.com/am...yakalandi-87630-haber/amp
https://www.google.com/am...rsun-yagdirdi-998546/amp/
corona virüsü döneminde 31. büyükşehir ilan edilmiştir.
nüfusunun yüzde 27'sinin emeklilerden oluşan şehir.
Kozlu sahili ne güzel olmuş. Adeta bir egedeyim hissi yaşatıyor.
imanın uğramadığı yer ayrıca. Ramazan vakti herkes sahilde ve yiyip içiyor.
Zonguldak böyle değildi çok değişmiş.
Bu siyasal islamcılar burada olay çıkartırsa şaşırmam.
işgalci Fransız maden şirketinin zone güldağ(Zonguldak) diye isimlendirdiği ve ismi utanç verici bi şekilde böyle kalan Karadeniz şehri.
corona döneminde ismi 30 büyük şehir ile birlikte özel olarak anılmıştır.
çok hafiften (fazla değil ama) izmit'i andıran şehir.
Zonguldaklıların ortak özelliği hepsinin Zonguldaklı olmasıdır.
başına geçen her yönetici geri kafalı tipler olduğundan senelerdir hiçbir bokun değişmediği bir şehir.

boş buldukları her yere madencilikle ilgili bir şeyler diktiklerinden herkesin aklında seması, suyu kapkara bir şehir canlanıyor. (çok da haksız sayılmazlar. hala doğalgazın gitmediği, kışları kurum ve isten geçilmeyen yerler var.) şehrin ortasındaki lavuar alanını yıktılar ama sanki estetik bir bokmuş gibi o lavuar kulelerini sik gibi ortada bıraktılar.
görsel
yine şehrin ortasına bir "anıt" diktiler ama görenin gözleri kanar.
görsel
(başkanım şöyle bi fikrimiz var. siyah blokların üstüne yamuk bi fontla zonguldak yazacaz. ama "O" harfi yerine kalp koyacaz başkanım. yani çok değişik bi şey olacak. ehe.)

her yerde madencilikle ilgili bir şeylere rastlıyorsunuz da buranın "madenci şehri" denecek hali mi kalmış?
ulan ttk* bile battı gitti. her sene kömür üretimini azaltıyor, emekli olanların anca yarısı kadar işçi alıyor. 2000' lerin başında 2,4 milyon ton üretim yapan ttk bugün 700 bin ton üretim yapabiliyor.

geçen senenin raporundan bir kısmı yazayım daha iyi anlayın durumu. "1980’li yılların başında ülke toplam taşkömürü tüketiminin %80’i yerli kaynaklardan karşılanırken, 2019 yılında gerçekleşen taşkömürü tüketiminin sadece %3’ü yerli kaynaklardan (TTK ve havza üretiminden) karşılanmıştır."
işte bu %3 lük dilimin 7/10' si zonguldak' tan.

al sana kömürün başkenti, madenci şehri.
Yolu düşeni balık restoranıma rakı içmeye beklerim.
Böyle bir şehrin varlığından bihaberdim. Ne zaman ki " +1 " denildi, O zaman öğrendim. Şimdi ise sadece eski bir dostu anımsatıyor.
Yokuştur.
madenci şehri. karaelmas diyarı zonguldak'tan selamlar.
yıllar önce bir kere gittiğim ama eşsiz manzaralarını unutamadığım şehirdir. en yakın zamanda görüşmek dileğiyle...
Çaycuma ilçesinde bir sene çalıştım.ilk gittiğimde Zonguldak merkezde beyaz tişörtüm 5 dakikada nemden sapsarı olmuştu.
Merkezinde birbirine paralel yol bulunmamaktadır. Bir keresinde lan herkes niye böyle gidiyor ben de şurdan gideyim ileriden bu yola çıkarım dedim demez olaydım dağlara taşlara çıkıvermiştim.
Bu kadar çok entry girilince 30 büyük şehir ve Zonguldak denilerek ötekileştirildiğini sandığım canım şehir. Bu kadar popüler olması kafa koparanusun eniştemiz olmasından ileri gelir. Öyle de mübarek bir zat eniştemiz.
Holosko artı bir miktar para gibi pandemi başında otuz büyük şehir ve Zonguldak denmişti hep aklıma gelir Zonguldak’ı duyunca.
il merkezi kasaba gibi olan memleketim.

ereğli isviçre gibi güzelliğe sahip.
yerinde sayan, dönem dönem gerileyen bir şehir.
ilçesi karadeniz ereğli ili taşıyor, sırtlıyor desek yeridir.

zonguldak'a bağlı karadeniz ereğli gibi bir ilçe varken neden bartın il yapılmış anlamak güç.

karabük dahi onca sene olmuşken il olalı karadeniz ereğli'den geridir.
kestane balının diyarı olduğu söylenen şehir.
Yerleri siyaha bulanmış muhitleri pek çoktur.