1. 1.
  emiliano zapata 'nın meksina'nın chaipas eyaletinde başlatmış olduğu silahlı köylü hareketini destekliyenlere denir.
  3 ... perspektif
 2. 2.
  zapata yanlısı..

  (bkz: rage against the machine)
  3 -1 ... a la folie
 3. 3.
  (bkz: julio baptista)
  1 ... tsigalko
 4. 4.
  (bkz: subcomandante marcos)
  2 ... nuh tufan
 5. 0.
  meksika ordusuna karşı büyük bir hava saldırısı düzenlemiş örgüt. ellerinde bildirileri kağıttan uçak yaparak meksika hava kuvvetlerinin hemen karşında ki tepeden atarak meksika hava kuvvetlerine ağır kayıplar vermiş devrimci örgüt. tek istekleri insanca yaşam, hakları olan toprakları geri almak isteyen mayaların kurduğu örgüt.
  4 ... anarche
 6. 1.
  hoşgelen 4.nesil yazar.

  (bkz: viva zapata)
  1 ... a la folie
 7. 2.
  kar maskeli insanlar topluluğu,pkk gibi teröristten bozma çakma devrimci değil harbi harbi devrimcidirler.hepsi birbirine benzer,marcos denen vatandaş emperyalizme karşı 15 yıl bilfiil her alanda karşı koymuştur.amerikan destekli meksika hükümeti allahın her günü marcos'un öldüğünü iddia etmektedir.ancak ispatlanması olanaksızdır.çünkü herkes marcos'a benzemektedir.

  (bkz: spartacus)
  7 -1 ... xabiasvili
 8. 3.
  (bkz: gracias a la vida)
  1 ... zapatista
 9. 4.
  zapatistalar istnabul'da.

  http://www.timeturk.com/Z...nbulda!-16126-haberi.html
  1 ... zwystone
 10. 5.
  Adını Meksika Devrimi'nin (1910-1920) lideri olan Emiliano Zapata'dan alır. Kendilerini Zapata'nın ideolojik mirasçıları ve emperyalizme karşı beş yüz yıldır süren yerli direnişin varisleri olarak görürler.

  Yaşadıkları toprakları hükümetten bağımsız ve kendi özerk bölgeleri olarak görürler. "Topraklar halkındır" şiarındadırlar ve "Halk emreder hükümet uygular" derler.En önemli sloganları "Artık Yeter" manasındaki Ya Basta! (Enough is Enough) ve "Adalet!Özgürlük!Demokrasi!" dir. Kendilerine destek bulabilmek için interneti, uydu teknolojilerini kullanmaktadırlar.

  Zapatistalar, küreselleşmenin ve neoliberalizmin köylerde yaşayan yerli halkları kötü bir şekilde etkilediğini ve onları açlığa ittiğini düşündüğünden küreselleşme ve neoliberalizm karşıtıdır. 1982 yılında içlerinde Subcomandante Marcos'un da bulunduğu bir grup Maoist gerilla tarafından temelleri atılmıştır. On seneyi aşkın bir hazırlık süreci ve örgütlenmeden sonra 1 Ocak 1994'te NAFTA'nın uygulanmaya başladığı gün silahlı ayaklanma başlatmışlar ve San Cristobal de Las Casas'ın birçok belediyesini işgal etmişlerdir.

  Örgütün sosyal yapısı genelde yerlilerden oluşmakla birlikte diğer şehirlerde destekçileri ve uluslararası destek ağı vardır.

  Zapatista hareketinin görünen yüzü Subcomandante Marcos'tur. Diğer Zapatista komutanlarının aksine Marcos, Maya yerlisi değildir
  2 ... gardi