bugün

Meksikali ünlü direnişçi lider emiliano zapata'nın gerçek hayat hikayesinden esinlenerek yapılan, başrolünde marlon brando'nun oynadığı film.
1959 yapımı elia kazan yönetmenliğini yaptığı marlon brando ve anthony quinn gibi efsane oyuncuların oynadığı sıradışı bir film.

hatırladığım bir cümle var filmden ;

" tarla kadın gibidir...bütün hayatın boyunca onunla yaşarsın, senin olmadığını öğrenmek zordur."
John Steinbeck'in, Zapata the Unconquerable adlı eserinden uyarlanan elia kazan filmi. "ezilenler iktidara gelince nasıl ezen olur" verdiği sms'lerden yalnızca biri. zapata gibi omurgalı duruş sergileyebilenler de var tabii ki ama sayıları çok az. insandan soğuyorum mütemadiyen ve ey davşanlar size sığınıyorum. caanım davşanlar. viva zapata, viva davşanlar!

editing-mastering: marlon brando öyle janti rol kesiyor ki... büyük oyuncu...
--spoiler--
emiliano zapata ile pancho villa 'nın zorlu savaşların ortasında biraraya geldiklerinde , koca iki devrimci lider olarak, bir ağacın altına serilip geyik ve ense yapmaları ve zapata'nın kendisine kız isteme sahneleri gibi detayları gayet hoş ve keyifli olan, ama hikayesi de bir o kadar ağır ve acıklı olan izlenesi, başarılı bir elia kazan filmidir.
--spoiler--
http://www.evrensel.net/news.php?id=53530
"Güçlü bir adamı zayıf bir halk meydana getirir. Güçlü bir halkın ise güçlü bir adama ihtiyacı olmaz."
the godfather dahil olmak üzere, bana göre marlon brando'nun en iyi oyunculuk performansını sergilediği filmdir.