1. 1.
  Son yıllarda Latin Amerika nın yeni Che Guevarası. namı diğer zapatur. (bkz: delegado zero)
  4 ... grotesquee
 2. 2.
  ya basta (yeter) kitabının yazarı, öğretim görevlisiyken daha çıkan bolivya dağlarının babası ikinci komutan marcos
  2 -1 ... roy orbison
 3. 2.
  bazen amerikan dış politikalarıyla ilgili, amerikanın ırakta sıçışıyla vs. ilgili olarak medya organlarına yayınlanmak üzere gönderdiği mektuplarda hedef aldığı kişi ve kurumlara verdiği ayarlar ders kitabı olarak okutulacak yetkinliktedir. severiz sayarız.

  edit: yazıların linkini bulabilirsem atarım.
  3 ... santa ernesto
 4. 3.
  altkumandan marcos.
  son derece zeki bir adam bildiğim kadarıyla. ayrıca(tabii ki zekasına paralel olarak mizah duygusu da epeyce gelişmiştir) (ne derece doğru bilmiyorum ama) meksika ordu karargahına, devlete ve ordu liderlerine yazdığı mektupları katlayıp kağıttan uçaklar yaparak bir hava saldırısı düzenlediği rivayet edilir.yüzünü kar maskesiyle örtmesi ve kendini ikinci komutan olarak adlandırması bence çok güzel, ayrıca hiçbir şahsi çıkar beklentisi olmadığını da gösteriyor sanıyorum. kendi ağzından bir söz nakledelim;

  "eğer biri sana parmağıyla güneşi gösterir ve sen de parmağa bakarsan aptalsın demektir. eğer güneşe bakarsan daha da aptalsındır, çünkü güneş gözlerini kör eder. senin bakman gereken parmakla güneş arasında uçan kuştur..."

  konuyla bağlantısı açısından size harika bir zapatista rock'n roll'u. rage against the machine söylüyor; renegades of funk, zack şarkıya şu sözlerle bomba gibi girer ki siz de anında tribe girersiniz. (bkz: tribe girmek)

  "no matter how hard you try, you can't stop us now"

  bu linkle kulaklarınızı ve aklınızı müthiş bir ziyafete davet etmiş bulunmaktayım, hatta bulundum bile, hadi;

  http://www.youtube.com/watch?v=9CZipvIR0BE+

  dayanamadım, biliyorum kanınız hareketlendi değil mi, işte size gerilla radyosu, zack yine mikrofonda;

  http://www.youtube.com/watch?v=Pe1I7BQAIlE+
  7 ... ditty
 5. 4.
  bütün güney amerika devrimcileri gibi halkçı,cesur,militan ve tabii ki karizma devrimci
  (bkz: karizmatik devrimci)
  2 ... haydee
 6. 5.
  esaslı edip. dört dörtlük bir entelektüel. tabi ki bir internet gerillası.

  sözlerini, şiirlerini, bildirilerini duyurmaktan imtina eden başta meksika basını olmak üzere tüm medyaya karşı yazmayı kesmemiş, sözümüz silahımızdır demeye devam etmiştir.

  lacandon ormanlarında kaleme aldığı bildiriler meksikalı yerli köylülerin kötü-yatı arabalarının, fasulye çuvallarının içerisinde, binbir gizlilikle önce şehre, ardından da manhattan'ın saklı bir çatıkatında yaşayan zapatista bilgisayar operatörüne iletilir. ondan da internet özerinden bütün dünyaya.

  en nihayetinde elimizde sözümüz silahımızdır adlı felsefi derinliği muazzam, şık bir edebi kitap vardır. ve bir de subcomandante marcos.

  mektuplar, internet, kitap. harikulade bir bağ.

  marcos'un 'subcomandante' namıyla anılması, kendisinin "comandante'miz che'dir" sözüyledir.
  unutulmaması gereken bir nokta da, marcos'un bilhasa şu dönemde che gibi bir trend haline getiriliyor olması. tişörtlerdeki che posterleri yavaş yavaş yerini marcos'un kar maskeli, ağzı pipolu resimlerine bırakıyor. dikkat!
  3 ... nuh tufan
 7. 6.
  geçtiğimiz günlerde kendisine sorulan "Maskenizi ne zaman çıkaracaksınız?" sorusuna "Marcos'a ihtiyaç kalmadığı zaman" cevabını vererek takdirleri toplamış kişidir.
  2 ... thor
 8. 7.
  kendi ağzından (durito'yla söyleşiler);

  "durito der ki biz zapatistalar çok başka türlü yürüyen yayalarız. çünkü bir zapatisit trenin o heybetli geçişini kayıtsız gözlerle bakıp seyretmek yerine, yüzünde hafif bir gülümsemeyle tren rayına yaklaşır ve ayağını rayın üzerine koyar. olanca masumluğuyla şöyle düşünmektedir aslında. güçlü marşandiz ayağına çarpacak ve kaçınılmaz olarak raydan çıkacak.."
  1 ... ditty
 9. 8.
  " tıpkı öteki kuşlar gibi zapatizm de doğar, diğerleriyle ve diğerlerinde kendini üretir, ölür ve yine bir kuş yasası gereği heykellerin üstüne pisler.." (durito'yla söyleşiler)
  1 ... ditty
 10. 9.
  (bkz: el sup)
  ... perhan dujmovic