1. 1.
  dayı amca karısı anlamlarından ziyade bambaşka bir şeydir yenge..öncelikle yenge olmak kolay değildir..yani birinin akrabalık bağı bulunmadığı halde yengesi olmak çetin bir uğraş ister...konum mahalle yengeleridir aslında amca-dayı karısından arkadaş eşlerinden öte...

  yenge şişman olmalıdır,yenge dediğim dedik olmalıdır,yenge kocasıyla kedinin fare ile oynadığı gibi oynamalıdır,mahallenin delikanlılarını gençkızlarını başgöz etmelidir..başörtüsünü arkadan bağlamalı acaip halı yıkamalıdır,ağaç kütüğü gibi baldırları olmalı kol kası yapmalıdır..tüm bu fiziksel yabaniliklerinin yanında altın gibi bir kalbi çelik gibi bir iradesi olmalıdır yengenin..bunları sağladığı takdirde o hatun kişi yengemdir,yengemizdir..misyonu yengeliktir..ekolojinin temel direklerinden biridir o artık....
  8 -1 ... rasko
 2. 2.
  hitabet sanatı kıt türk erkeklerinin tanımadıkları bayanlara hitap şekli...
  2 ... sıçtırtma lamasına
 3. 3.
  bütün hemcinslerin hemşo ve kardeş bellenmesi sebebiyle, bütün kadınların da otomatikman kazandığı isimdir.
  ayrıca
  (bkz: yengen)*
  ... cikarinbeniburdan
 4. 4.
  yengelik müessesi de apayrı bir hadisedir:
  sözcükler bir keresinde gerçekten de eylem olmuştu. ama yaşamasına pek izin vermediler. sil di ler onlar çıldırmasınlar diye. onlar çıldırmasın da biz çıldıralım daha iyi diye. çıldırmak şöyle bir şey: merhaba. ben yengen. yani bildiğin yengen. inanmazsın müzeyyen'ciğim ben bir keresinde yengen oldum. sık sık oluyorum yani bu aralar. ki oldum. ve o dedi ki: "yengen olur". o günden beri yengenim ben okuyucu. bu göreve layık olmaya çalışıyorum. bize geldiğinde ikramda kusur etmemeye çalışıyorum. [ikramda kusur ne yea?] tabağına fazla fazla koyuyorum ellerimle yaptığım yemeklerden. beceriksiz ve heyecanlı oluyorum ev sahibi yengen olduğumda. akşam oldu mu "ay nereye gidiyorsun, daha erken!" diyorum. siz balkonda muhabbet ederken, yeşil bulaşık önlüğüm ve mavi bulaşık eldivenlerimle yanınıza gelip "hayağtım ve pek misafir okuyucu, size çay getiriyim mi?" diyorum. yengenlik bana yakışsa da yakışmasa da zorla giyiyorum işte. senin canın hiç mi çekmiyor arada alakasız şeyler? bi kerecik de yengen oliyim n'olmuş yani. beni kırmazsın di mi? şurda kaç aylık hukukumuz var. sen beni seversin ve ben de sana karşı boş değilim aypiğ'sinden öptüğüm okuyucu. hepimiz şeyiz; iyi çocuuuklarız! /beni_fantezilerimle_sev_seveceksen.wma/ hala bi mp3 converter bulamadım idare et shuffle okuyucu.

  * * *
  ... endless
 5. 5.
  söyleniş ve isimden dolayı en kötü akrabalık ünvanı.zaten tam okunduğu gibi yenge diyen bulamazsınız meleketimizde.
  ... tambirleydi
 6. 6.
  (bkz: kezban yenge)
  ... haziran
 7. 7.
  birinci dereceden erkek akrabalarımızın karısı olduklarını ogrendigim sifat. babam birinci dereceden erkek akrabam oldugu icin bundan sonra anneme yenge diye seslenecegim. bunca yıldır yanlıs ogretmisler oysa..
  3 ... intihar edemeyen adam
 8. 8.
  yenge adeti bize orta asyadan gelen atalarımızdan kalmadır.
  kelimenin köküne ve gelişimine girmek istemiyorum gereksiz ve sıkıcı olabilir.

  yengenin iki önemli sosyolojik boyutu vardır.

  1. Muhatap olunan kadını kendi kimliği le bir birey olarak kabul etmemektir. Evli olduğu erkek altında bir kimlikle belirlenir.
  Yenge hitabında önemli olan, kadının kim olduğu değil kimin karısı olduğudur.
  Bu durum ataerkil toplumların en belirgin özelliğidir. Çocuklar babalarıyla, kadınlar kocalarıyla anılır.

  2. Yenge bir sosyal pozisyondur. Cinsel birliktelik ve aşk gibi konulara kesin duvarların örüldüğü bir yer yer belirlemedir.
  7 ... mendakkadukka
 9. 9.
  yenge enişte ile eş makamdır. yani çekirdek aileye sonradan katılmış anlamında bir kimlik sunar. asla ikincillik göztergesi değildir. kanbağı olmadan akraba olan diğer konumların en iç dairesine yerleşen kişilerdir.
  -1 ... seninle bir dakika mı?
 10. 10.
  porno sitelerinde sık sık hikaye konusu olmuş makam-mevki.
  1 ... snmat tablet