1. 1.
  insanların yaşadığı yerden çok uzakta bulunan, ıssız, sessiz sakin, medeniyetten uzak, dağlık yer.
  (bkz: yabani)
  2 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  yakup kadri karaosmanoğlu'nun kurtuluş savaşı yıllarını konu alan romanı. köylü - aydın çatışmasını konu alan roman türk edebiyatının ilk tezli romanıdır. anadolu halkının milli mücadeleye bakışını, hatta kayıtsız kalışını aydın gözüyle anlatır.
  5 ... kassandra
 3. 3.
  (bkz: yakup kadri karaosmanoglu)
  1 ... witch
 4. 4.
  farsça bir kelimedir.yabancı, tanınmayan, birlikte yaşanmayan, uyum sağlayamayan anlamlarına gelir.
  2 ... lilith
 5. 5.
  Yakup Kadri karaosmanoğlu'nun mükemmel romanı.
  3 ... stennlord
 6. 6.
  ıssız yerde insandan uzak yaşayan.
  ... hoscakal
 7. 6.
  ''Geçen gün, kırlarda dolaşırken ayağım bir konserve kutusuna çarpmıştı. Durup bakmıştım. Bu kutu amerika'dan gelmiş bir kutu idi ve üstünde ingilizce bir şeyin adı yazılı idi. Bu kutuyu buraya hangi yolcular bıraktı? Kimbilir ne zamandan beri kaldı, bilmiyorum. Fakat tuhaf bir ilgiyle eğildim, elime aldım, baktım ve adeta bir eski aşinayı görür gibi oldum.
  Ben, bu topraklarda, işte bu teneke kutunun eşiyim''

  Türk aydınının, kendini Anadolu'da nasıl yabancı hissettiği ancak bu şekilde anlatılabilirdi. Yakup kadri karaosmanoğlu klasiği yaban, kesinlikle ama kesinlikle okunması gereken bir romandır.
  6 ... stennlord
 8. 7.
  köy ve köylüyü, köylü olmayanların gözünden çok güzel ifade eden bir romandır. başka bir deyişle, köy hayatını mükemmel bir şekilde anlatmıyor. ama köye giden bir yabanın (yabancının) hissettiklerini ve gördüklerine verdiği anlamı mükemmel bir biçimde anlatıyor.
  ... oteki turkiye
 9. 8.
  herkesin kesinlikle okuması gerektiğinin yanı sıra içinde o kadar güzel ele kalem alınıp not edilmek istenecek cümle olması nedeniyle bir süre sonra sadece kelimelerin altını çizmeye başlamaya zorlayan roman.
  1 ... eruditeking
 10. 9.
  yakup kadri karaosmanoğlunun romanı. insan okuyunca kahramanın yakup kadrinin kendisi olduğunu sanıyor çünkü kahramanın psikolojisi öyle güzel betimleniyor ki bir insan ancak kendi zihnini böyle anlatabilir.
  3 ... aksak tirtil