1. 1.
  2009 yılında gösterime girmesi beklenen film.
  bu filme gitmek için çok nedenimiz var. alan moore un çizgiroman uyarlaması desem size cazip gelir mi? ya da 300 gibi bir projenin altında başarı ile kalkan Zack Snyder filmin yönetmeni desem?

  ama şöyle bir sorun var tabi.* alan moore un çizgi roman uyarlamaları v for vendetta dışında hep başarısız oldu. bununda en önemli sebebi filmlerde yazar veya yardımcı yönetmen olarak yer almaması. bi frank miller gibi değil moore. böyle projelere pek sıcak bakmıyor. muhalif adamın hali başka canım. olsun bekliyoruz gene de merakla hadi bakalım.
  http://www.imdb.com/title/tt0409459/
  4 ... zitadam
 2. 2.
  time dergisinin "100 yılın 100 romanı" listesinde bulunan tek çizgi roman. alan moore'un kitabı hakkında "bakın maymunluk yapmayın alın kitabı okuyun, film yapıcaz diye sıçıp batırıyolar hikayeyi, şimdi dağılın ulan" demişliği rivayet edilir.
  6 ... ben hep 17 yasindayim
 3. 3.
  50aud'lik bir fiyata sahiptir, hani herkes cizgi roman okuyabilecekti, kandirdiniz ibneler.
  5 ... ben hep 17 yasindayim
 4. 4.
  fragmanlarıyla akılları alan, 03.06.2009 tarihinde gösterime girecek filmdir. fragmanında çok ilginç süper kahramanlar görülmekte ve 300'deki görsel efektlere benzer efektler dikkat çekmekte. bana biraz da atmosferini çok sevdiğim vidocq filmini anımsattı. harika olacağından ve pek çok olumlu yorum alacağından eminim*.
  3 ... endemik pandemi
 5. 5.
  gördüğüm en dandik fragmana sahip film. bu filmin kitlesi dahilinde başarılı olacağına şüphem yok ama kötü bir film olacağından da şüphem yok.
  2 -3 ... swly
 6. 6.
  fragmanıyla zack snyder'ın "millet 300'e hasta oldu, bunu da patlatırım" düşüncesiyle çektiği izlenimini uyandıran film. "yanında frank miller yoksa çizgi roman işine girerken iki kere düşün aslanım" şeklinde ayarlara maruz kalırsa hiç gocunmasın.
  3 -1 ... thor
 7. 7.
  http://watchmenmovie.warnerbros.com/

  Yüklenmesi biraz zaman alıyor ama ilginç bi site tasarımı var
  3 ... johnmiltonn
 8. 8.
  oncelikle gercekten guzel bir baslangica sahip bir film, ve secilen muzikler de harika, sahneye cuk oturuyor, ozellikle bir bob dylan sarkisi var ki sormayin gitsin. filmin suresi 3 saat, ama hic belli etmiyor. gerci bu filmi sevmeniz icin belki biraz da cizgi roman okumaktan zevk almalisiniz. kisacasi kesinlikle izlenmesi gereken bir film, tabi oncelikle okunmasi lazim, bosuna time dergisinin "100 yılın 100 romanı" listesine girmemis.
  3 ... ben hep 17 yasindayim
 9. 9.
  Çizgi roman fanatiği için film pek fazla çafçaflı gelmeyecektir hatta sevmeyedebilir. * yalnız, Rorschach karakteri harika.
  3 ... larsmon
 10. 10.
  bekliyorduk, gittik, izledik.. ben çizgi romanını okumamıştım, hatta böyle bir çizgi romanın varlığından filmin fragmanıyla haberim olmuştu.. çizgi romanı tecrübe etmemiş biri olarak ben bittim filme, bayıldım..
  tamam, yönetmenin zack snyder (300) olması, çizgi romanı alan moore'un yazması bizi klasik bir macera/aksiyon filminin beklemediğinin kanıtıydı ama bu kadar kalıplara uymayan, değişik bir hikaye ve hikaye anlatım biçimi de beklemiyordum doğrusu..

  yüzeysel spoiler
  kısaca özetlemek gerekirse olay örgüsü nixon'ın üçüncü dönem amerika'sında, sovyet paranoyasının doruğa ulaştığı ve nükleer savaşın her an patlak verebileceği bir dönemde geçiyor.. 1940'larda kurulmuş 'maskeli polis' (watchmen) konseptinin çektiği aşırı ilgi nedeniyle maskeli kahraman furyası başlamış halde, hükümet de bunu destekleyen bir politika çiziyor.. hatta ünlü 'süper'kahramanları vietnam'a bile göndermiş, içlerinden süper güçlere sahip tek kahraman olan dr. manhattan sayesinde de (ki kendisi tanrıdır, ve daha önemlisi amerikalıdır) savaşı kazanmış (bu noktaya dayanarak tarihsel gerçekliklerden ötürü, filmde de zaman zaman bahsi geçen 'paralel evren'lerden birini hikaye olarak izlediğimizi ön görmek çok saçma olmaz)..

  ancak daha sonra bu süperkahraman grubunun kontrolden çıkması korkusu ile (who watches the watchmen) hükümet bu programı bitiriyor, bu ikinci jenerasyon watchmen'i emekli ediyor.. film de watchmen'in en aykırı ve kötülüğe kayan üyesi görünümündeki comedian'ın evinde süikasta uğraması ile başlıyor, arkada her an çıkabilecek nükleer savaş korkusu ve bunu engellemek için bir araya tekrar gelen süperkahramanlar arka planı ile.. hikaye hem flashbacklerle son derece zengin bir yapıya sahip olan watchmen karakterlerine ile geçmişin politik yapısına ışık tutuyor, hem de günümüzde (1985) savaşa yaklaşarak ilerliyor..
  watchmen karakterleri için ise:
  1) bir deney sırasında geçirdiği kaza ile zaman/mekan kavramlarının amına koyan, istediği gibi şekil değiştirip, değiştirtebilen, geleceğini görebilen, her evreni ve her zamanı algılayabilen ama bu bilgelikle insanlığından iyice uzaklaşıp, dünya skime minare götüme bir tavır sergilemeye başlayan dr. manhattan..
  2) bir sosyopat olan, olanca karizmasıyla rorschach..
  3) gözünü kırpmadan hamile bıraktığı kızı karnında bebeğini taşıdığı halde, sadece canını sıktığı için, vuran şiddete son derece meyilli, ama aynı zamanda grubun insanlığı en iyi kavramış ve en filozof ruhlu üyesi, güldürürken düşündüren the comedian..
  4) ilk watchmen'deki sally jupiter'in kızı laurie jupiter (kendisinin inanılmaz vücudu dışında pek kayda değer bi numarası yok)..
  5) yine ilk watchmen'deki halefinden formayı kapmış, grubun en iyi kalpli azası, sağduyunun sesi nite owl..
  6) ve dünyanın en zeki adamı ozymandias..
  yüzeysel spoiler

  baba spoiler
  burdan itibaren filmi izlediğinizi var sayıyorum.. abi ne filmdi amına koyim di mi lan? hepimizi ters köşeye yatıran veidt'in (ozymandias) planı tutmuş gibi gözüktü en başta.. bu planın varlığını çakıp bozmaya giden rorschach'ın her şey bittikten sonra bile manyaklığından ödün vermeyip, dr. manhattan'ın kendisini buharlaştırmasına izin vermesi inanılmazdı (ki karda bir rorschach testi oluşturdu kanları, inanılmaz bir kareydi).. film garip bir şekilde nerdeyse 'kötü adam' ozymandias'ın haklı olduğunu düşündürtüyor.. ki grubun geri kalan üyeleri bunu tam benimsemese de dünyanın en zeki adamının yaptığı plan dahilinde, ellerinden başka bir şey gelmiyor, rorschach dışında tabi ki.. tabi ki en sonda rorschach'ın yayınlanan günlüğü imajı, bizim şu anda neden halen barışın sağlanamadığı sorusuna cevap veriyor (günlükte veidt'in her şeyin arkasında olduğu açıklanmıştı).. rorschach da istediğini alıyor, halkın her şeyi bilmesi..
  baba spoiler

  çok acayip film lan valla gidin.. sosyal eleştirili, saf kötü süper kahramanları da barındıran (öyle yalandan batman karanlığı değil, harbi psikopat), artık yaşlanan kahramanın, yine yaşlanan ve izbe bir evde kanserden ölmek üzere olan arch enemy'sinin yanına gidip ağladığı bir süperkahraman filmi..
  son olarak:

  ''men get arrested, dogs get shot..''

  ve tabi ki;

  ''you don't get it do you? i'm not locked up in here with you.. you're locked up in here with me..''

  by walter 'rorschach' kovacs..

  son bir not, filmdeki başrollerden biri de dr. manhattan'ın 'kafası'.. içim döndü her sahnede mavi mavi parıldayan çük görmekten..
  17 -2 ... rapper ninja