bugün

bogazlanan hayvanlari ruhsuz ruhsuz izlememektir, tabaginda bir cesedin bulunmasini kabul etmemektir, hayvanlarin yavrulari icin urettikleri sutu calmamaktir, sirf, ihtiyacimiz olmadigi halde, sut icebilmek icin hayvanlara demir borularla tecavuz etmeyi hos gormemektir, onceden, birer tanri edasiyla hayvanlarin olumunu belirlememektir, tavuk denilen turu tamamen baskalastirmamaktir, erkek civcivleri oldurup, geri kalanlarini cinsiyetsizlestirip, uc aylik, hucrede bir omur sunmamaktir, ceset yemeye ihtiyac olmadigini bilmektir, sevgiden bahsedip de yasayan, hisseden, farkindaligi olan, aci ceken canlilari, birer esyaymiscasina kullanmayi, hayatlarini planlamayi kabul etmemektir. yasam hakki ozgurlugunu cignememektir, agaca, hayvana, yeryuzune ozgurluktur.
"ben düşündüm, taşindim hiçbir işe yaramiyorum ne yapayim?" diye düşünüp bu yolda gitmeye karar vermektir. çünkü topluluğa karıştıkları zaman konuşacak birşeyleri olmaz. dikkat edin, konuyu daima kendileri açar.
kendileri gibi olmayanlari cani, insanliktan nasibini almamis, bencil yaratiklar olarak gormeyi kendilerine dustur edinmis insanlarin bulundugu gruba kendini dahil etmektir. aslanlar kaplanlar on tane antilop goturuyo bi sey yok ben bi tane gotureyim auuu, ne auusu aq?
tercihtir, saygi duyulmalidir ama vegan arkadaslarin her girdigimiz ortamda bu konuyu acip siz katiller tarzi bir vaaz vermelerine gerek yoktur zira insanlarin gunluk ihtiyaclarini karsilamak icin hayvanlara ihtiyaci vardir ve bu bir cinayet degil besin zincirinin bir parcasidir.
Modernitenin kimliksizleştirdiği, aynılaştırdığı insan türünün kimlik arayışlarındandır. Kendileri gibi olmayanı cani, katil, ruhsuz ilan etmektir. Sırf sinir sistemi yok diye patatesin bir şey hissetmediğini zanneder bu arkadaşlar. algı sınırları içerisine giren acılarda ortalığı birbirlerine katarlar ama çekilen acıyı göremiyorlarsa sorun etmezler.
bir seyleri oldurenlere cani diyenlerin oldugudur, caninin ne demek oldugunu da bilmektir. yoksa kimseyle alip veremedikleri yoktur. insanlarin yasamak icin hayvanlari oldurmeye ihtiyaclari yoktur, sorun da budur. eger kendinizi incelerseniz, bir etoburdan cok, bir otoburla karsilasacaksiniz. evet arkadaslar, et yemek de buz devri sirasinda, bitkilerin donmasiyla birlikte kazanilmis bir aliskanliktir. siz hic ucusan guvercinleri gorunce ustlerine atilip onlari parcalama istegi duydunuz mu? peki, catal, bicak kullanmak, pisirmek, kizartmak neden?
bitkileri köklemenin, kızartmanın, doğramanın öldürmek olmadığını zanneden insanlarmış bu veganlar. insan her gün yeni bir şey öğreniyor.
binlerce yildir evrile evrile hepcil olmus bir canliya hayvan yeme demektir. ha hayvanlara eziyet edilmesine onlarin endustriyel uretimine karsiyim de tamam. ama yok hayvansal urune ne gerek var canim diyorsan hadi soya sutunu icte yat.
(bkz: vegan kadın)
Hayvanların da yaşam hakkı var siz katilsiniz havasında dolaşan sözde veganlar. Ağacında hakkı yok yaşamaya canlı olmadığını mı sanıyorsun yoksa sen onun. Hareket etmemeleri ve tepki verememeleri onları cansız kılmaz unutma. Bizlere katil demeden önce bi daha düşün. Birşey daha merak ediyorum sen şimdi pasta börek nutella bisküvi hiç birini yemiyor musun gerçekten. Yani eğer gerçek vegansan bunların içinde de hayvansal gıda var diye yememen gerekir. Unutmayalım sadece kırmızı et yememek değildir veganlık.
bitkilerin de hayvanlar gibi aci cektiklerini dusunenleri gosteren olma durumudur. bitkiler de elbette yasama hakkina sahiptir, ama onlarin cektigi aci, hayvanlarin cektigiyle kiyaslanabilirse ben bir sey demiyorum. ozur dilerim, biraz uzun olacak ama gerisini gary yourofsky'nin soylediklerine birakiyorum, dilerim okursunuz:

https://www.santralsozluk...de-ac%C4%B1-%C3%A7eker-mi
hayattan çalınan 1st 10 dk
Bir erdem degildir. Olmasi gerekendir. Kimse katil olmadiyla bir psikopat olmamasiyla ovunmemelidir.

Daha once bir donem denedim. Gayet basarili gidiyordu sonra vejeteryen olmaya calisan teorik olarak destekleyen bir arkadasimin gaziyla zayif noktam kokorece saldirdim. Bir ceyrekle baslayip bir bucuk ekmekle ciktim isin icinden. O gunden beri et yiyorum. Zaten kisa bir sure denedim bunu. Fakat simdi daha ciddi bir seklde bir katil olmadigimi en azindan masum hayvanlar icin katil olmadigimi kendime kanitlayacagim toplum ve dinler hayvan cinayetlerini hos gorse de bunun cinayet oldugu gercegini degistirmez. Dunya'ya uzayli istilasi oldugunu dusunun ac kalan uzaylilardan birinin insab kesip yedigini daha sonra tadini begenip surekli insan avladigini ayagini bacagini ayri pisirip midesinden kokorec kafasindan corba kicindan izgira yaptigini dusunun evet bu vahset bu canilik bu ilkellik. Su an protein almak icin hayvanlara ihtiyacimiz yok onlar olmadan da beslenebiliriz. O zaman bu cinayete kan akitma rituellerine son vermeliyiz.

Klişe olacak ama biyolojik olarak hayvaniz. Doganin bize hizmettigi ya da bizim icin yaratildigi gibi sacma ve ilkel bir fikri kafanizdan atin. Doga bizim icin degil bizler doganin bir parcasiyiz. Doga bize degil biz dogaya aitiz. Evrende bir toz tanesiyiz. Kucuk bir nokta bile olamiyoruz. Bu nedenle dunya'yi ve etik degerlerinizi babanizin yasadigi kasabaya gore kuramazsiniz. Bir hayvani oldurup onun etini yenekle bir uzaylinin insan avlayip etini yemesi arasinda hicbir fark yok. Damak tadi icin katil olunmamali bu kadar ilkel olunmamali.

Insan zekasinin evrimininde etin buyuk faydasi oldugunu kimse inkar edemez. Insan zaten dogasi geregi hepcildir. Bu da inkar edilemez. Bu nedenle vegan olmak bir tercihtir dogal bir yonelim degil.
Sağlıklınyaşamak istiyorsa eğer vitamin takviyesi alması lazımdır.
yaptığım her tartışmanın sonu "hatta et yemeyerek daha sağlıklı olursun." gibi kulaktan dolma vejeteryan sitesi bilgilerine gelince bıraktığım bir tür yaşam görüşü, tercihidir.

sizin et yemenize saygı duyan versiyonlarına saygı duymak lazım.
bir tercihtir.

ilginçtir.

insanları tanımlarlarken hem otobur hem de etobur olarak tanımlarlar.

bu durumda vegan olmak bu döngü dışına çıkma işlemi için eylemdir.

karışmam ama sakın bana " ben bunu sağlık için yapıyorum" demesinler. zira vücut dengesi için iki besin türünden de almamız gerekmektedir.
yapılan araştırmalara göre eğer et ve hayvansal ürünler tüketilmediği takdirde yada eti pişirmeden yemeye devam edildiği takdirde beyin bu kadar modernize bir şekilde evrimleşmez ve bir orangutan zekasıyla aynı seviyede olurdu. elbetteki orangutan zekasını küçümsemiyorum ancak bir modern insan zekasıyla kıyaslanamaz. hatta ve hatta yapılan araştırmalara göre vegan, vejeteryan veya çiğ ürün tüketilmeye devam edildiği takdirde insanların büyük beyin evrimleşmesini nasıl imkansızlaştırdığını da gösteriyor.
Kişinim yaptığı bir tercihtir saygı duyulur ama.. Yani ne diyeyim et çok harika bir şey yani kokusu bile güzel.
modern insanın vicdanını rahatlatmak için yaptığı. insan herşeyi yiyebilen bir yaratıktır. Siz görmediniz mi mesela demir eksiği olanlar toprak yer ya da bazı çocuklar gazete kağıdı falan yerler (şaka yapmıyorum). Vücudumu zeki bir yapı değil yalnızca çok iyi çalışan bir makina gibidir. Yani sen pamuk ta yesen o kendini doymuş hissediyor. Ama alınması gereken mineraller, vitaminler, protein vs. falan var onlar ayrı. Madem dişlerimiz vardır bunları sert şeyleri yemek ve kesmek için kullandığımız belli. Bu keçiboyunuzu da olabilir et de. Ama her halükarda hayvansal beslenmemiz gerekli bana kalırsa. Biz kanımca etçil ve otçul hayvanların kombinasyonuyuz. Yani hem geviş getirebiliyoruz hem ısırıp koparabiliyoruz.
Tercih guzel, saygi duyuyoruz.
Beyler okulun ilk gunleri herkes yeni tanisiyor falan. Cocugun teki vegsnim dedi, herkes vay be falan diyor. Ayni cocugu birkac gun sonra yrmekhanede tavuga girisirken gordum. Bari dogru soyleyin.
En kaliteli protein hayvansal kaynaklı proteindir,hadi vejeteryan olmayı anlarım da veganlık gibi bir saçmalık nedir dedirten düşüncedir. Veganlar hiçbir hayvansal kaynaklı protein yemezler yani ne süt icerler ne süt ürünleri tuketirler ne yumurta yerler vs vs.Bunları yaptıkları yetmezmiş gibi bide kendi düşünceleriyle ters düşüp hayvansal kaynaklı proteinleri tuketirler ayda 1 vs çünkü yaşamaları için almak zorundadırlar uzun zamanlı aralıklarla da olsa ,en azından takviye olarak.Saçma bulduğum bir hayat görüşüdür kendiyle çelişir.
Çok fena sikilmektir. Vejeteryan ile vegan farklı olaylardır. Veganlar sadece dallarından kopmuş olan bitkileri yerler. Vegan gıdaları satan şirketler bence 10 kat daha pahallıya normal bitkileri dayıyorlar.
Zengin olmaktır, normal bitkisel ürünleri 'vegan bunlar' diyip 10 katı fiyat çekerler, onun dışında da tahammülsüz olmaktır direk saldırıya geçerler, b12 eksikliğinden hep tabi.
La 1,5 Adana damı söylemiyek.
En sevdiğim gıdaların hayvansal ürün kategorisinde bulunmasından mütevellit yadırgadığım insan tercihidir.Kedi falan sevip her gördükleri hayvanı sahiplendirmeye çalışırlar.Ve çatışmanın ortasında "vegan pide" isterler.