bugün

osmanlılarda zamanın olaylarını saptamakla görevli tarihçi.
tarih olaylarını oluş sırasıyla ve şahsi düşüncesini katmadan yazan kimsedir.
deniz içip tas işeyen insanlardır! işedikleri renk; kralların ya da diktatörlerin istedeği renkte de olabilir. rengi tutturmaları-üçüncü şahıslarca belirlenen istekler dahilinde- kolaydır; ayrıca bunun için kendilerine para da ödenir. bununla birlikte hiç bir sidik renksiz olmaz; öyle ya da biryerden bişeyler bulaşmıştır. haliyle herder'in dediği gibi;

''insan tanrı tarafından sahneye konulan oyunun sadece belli bir episodundadır''[haliyle tümünü görseydik herhalde pek renksiz işerdik o zaman da tarihçiler olmazdı herhalde, kimbilir!]

''tanrı'' kelimesini isterseniz aradan çıkartabilirsiniz[tarihi nasıl gördüğünüze göre değişir bu], verilmeye çalışılan da; labirentte olmak zati.
nevzat tekin'in, kızılcık zamanı isimli kitabında $öyle geçer:

'dile gel ey vakanüvis,
davudi sesiyle ölümden yüce,
ölümleriyle davudi'
yeni bir yazar.

(bkz: hoş geldiniz)
bir fırsat...

14 tanecik entrysi var. serdar facebook yanılgısını çıkarttığınızda geriye takriben 8 entry kalıyor.

fırsat dedim: okuyun. kısa olmaları haricinde süper 7 entry ve uzunluğuyla mükemmel 1 entry ile karşılacaksınız.
hizli yazarlarimizdan cok sade bir anlatim bicimi var. *
bu adamlar bir nevi tarihçidirler. ancak tarihçilere ek olarak olayları yaşanan dönemin şartlarını göz önünde bulundurarak yazarlar. o tarihteki kültür, hayat tarzı, insanların yedikleri ve hatta bu şeylerin onlara hissettirdiklerini de işin içine katarlar.
eğlenceli yazıyor. (bkz: #3124129)
akıcı yazıyor. (bkz: #3148283)
yazım kurallarına dikkat ediyor. (bkz: #3161305)

kendisini ciddiyete davet ediyorum. ettim bile.
'' Beynimdeki vaka-i nüvisler ölmeden/
Ben seni unutamam,unutamam ki ''
osmanlı tarih yazıcılarına verilen ünvandır. ilk vakanüvis mustafa naima efendidir. dönemin padişahlarını eleştirerek devlet yönetimiyle ilgili nasihatlerde bulunmuşlardır. osmanlılarda 1700 lü yıllarda başlayan vakanüvislik ten önce de tarih yazıcılığı vardır.
biricik jojoba tanem. özenli feykim. üretken alt kişiliğim.

ama lütfen bana olan mesajlarınız ona iletmeyin, ikilem yaşıyor yavrucak.

bl burada!*
sinirimi bozuyor kerata.

alt kişiliğim demişim, halt etmişim. kenar kişiliğim ancak olur bundan...

neyse, yine de kibar bir varoluştur kendisi. anlatılmaz, yaşanılır...
an itibariyle cinayet ile aralarında bağ olduğuna inandığım yazar...*
an itibarıyla kafayı cinayetle bozmuş garip bir yazar.
Padişahın görevlendirdiği eski zamanların olaylarini yazan resmi devlet tarihçisidir.Naima Efendi ilk vakanüvistir. *
an itibari ile alev e takmış durumda olan yazardır.
bl nin nickaltına 3 adet süfer entari giyindirdiği yazar.
ayrıca moderasyon, ex moderatörler ve almanca hakkında girdiği entrylerin her biri ayrı ayrı sanat eseridir. artılamaktan şukela butonu yalama oldu lan o derece. peki ben neden böyle bi tanım yapma gereği hissettim? doğru cevabı ilk bildirene benden solucan!
beşinci nesil silik. geri döner, moderatör olur, bizleri uçurur hatta o ayrı mesele.
devletin resmen görevlendirdiği resmi tarih yazıcısıdır.eski adıyla tezkirecilerdir.ilk olarak bu göreve naima efendi atanmıştır.sonuncusu da Abdurrahman şeref efendidir.
gün be gün olay, tarih yazıcılığı. son osmanlı vakanüvisi için (bkz: abdurrahman şeref)
osmanlı dönemi vak'aları(olay)kaydeden memur. facebook ta sayfası var.
Osmanlı'da devlet tarihçilerine verilen isimdir. bu kişilerin yazdıkları belgelere de vakayiname denilirdi. vakanüvis adını almadan önce şehnamenüvis olarak bilinirlerdi.
batıda, halkın tarhi konusunda spekülasyon, doğruluğu olmayan tarzı düşüncüler edinmesiyle ve arşivlere dayalı, deneysel/gözlemsel yöntemlerle tarihin yazılmasını istemesiyle gözden düşmüş kavramdır. böylelikle tarih felsefe ya da hurafe olmaktan çıkıp bir sosyal bilim haline gelmiştir.
osmanlı devleti'nde resmi devlet tarihçisidir. gelecek nesillere ibret ve bilgi bırakma arzusu neticesinde vesikalar oluşturulmuştur. bu görevde bulunmuş isimler naima, raşid, suphi, izzi, vasıf, cevdet, asım, şanizade, lütfi ve abdurrahman şeref efendilerdir.