1. 11.
  ingiliz gemisiyle,işgalden kurtarılmış istanbul'dan defolup giden son padişah.
  7 -26 ... gothic evil
 2. 12.
  bir erkek adıdır .
  1 -1 ... gerko
 3. 13.
  Hakkında Mustafa Kemal Paşa'yı Samsun'a Vahdettin gönderdi diyenler açıp bir Paşa'nın Nutuk kitabını okusunlar denilesi kişidir. Paşa bizzat kendi kaleminden Vahidettin'in ne olduğunu açıkca yazmıştır bu kitapta.

  (bkz: Aciz halife ve padişah)
  2 -8 ... blindguardian
 4. 14.
  ataturk hakkinda tutuklama emri cikarmis padisah...nutugu okumakta fayda var bu padisahin nasil biri oldugunu gormek icin
  1 -5 ... scurtel
 5. 15.
  15 mayıs 1926 tarihinde ölen osmanlının 36. ve son padişahı. ölümünden sonra ailesinin mezarını müslüman bir ülkeye yapmak istemesinden dolayı uzun bir süre nereye gömüleceği tartışma konusu olmuştur zira şöyle küçük bir sorun vardır, 1926'da türkiye cumhuriyeti'nden başka halkı müslüman olup "bağımsız" olan bir devlet yoktur.(!)
  görüşmeler sonunda mezarının şam'a yapılması için izin alınır. ama talihsizlik gömülürken dahi peşini bırakmaz. mezarı için açılan topraktan su çıkar. (bkz: son osmanlılar)
  2 -1 ... stockton to malone
 6. 16.
  17 kasım 1922'de ingiliz donanmasına bağlı malaya isimli zırhlı ile türkiye topraklarından çıkarıldı/çıkmasına izin verildi/kaçırıldı. malaya zırhlısı yıllar sonra 1938demustafa kemal atatürk'ün cenazesine refakat etmek için bir kez daha türkiye'ye geldi.
  ... stockton to malone
 7. 17.
  padişah vahdettin'in imzaladığı mustafa kemal ve arkadaşlarını idama mahkum eden fermanı görmek için
  http://tr.wikipedia.org/w...im:Atat%C3%BCrkFerman.jpg
  2 -2 ... stockton to malone
 8. 18.
  torunlarının kendisine şahbaba dediği son osmanlı padişahı. hakkında yazılan bir araştırma kitabı için;
  (bkz: şahbaba)
  2 -1 ... sayid jarrah
 9. 19.
  otuz altıncı ve son osmanlı padişahıdır.en ateşli ingiliz savunucularındandır,ingilizleri oyalayıp anadolu hareketini kolaylaştırdığı iddia edilmekte olmakla beraber bu iddialara istenen yerle gülünmektedir.
  8 -8 ... by the way
 10. 20.
  türkiye'den sınır dışı edilmiş, san remo da yaşamının geri kalanını sürdürmüştür. lakin giderken yanına hazinesinden hiç bir şey almamış bu yüzden maddi sıkıntılar çekmiştir. sonuçta isteseydi topkapının bütün hazinesini alabilirdi kimse de bir şey diyemezdi ve böylede sıkıntı çekmezdi. bir iki tane bile şamdan! alsa gayet rahat geçinirdi. kaldı ki kaşıkçı elmasını düşünemiyorum...
  bir akşam yemeği kızının çocuğu olduğunu öğrenir, torununa nejla ismini taktıktan sonrada ölür. ancak gömülmesine izin vermezler! çünkü veresiye alış veriş yaptığı yerler birleşip dava açtırmıştır... böylece iki jandarma eşliğinde tabutunu bir odaya koyarlar. ne zaman ki borç ödenir, ölü gömülür... neyse ki bir şekilde on beş gün sonra çıkartıyorlar tabutu. bir takım söylentiler kaçırıldığını da söylüyor. gel gelelim son padişahı şam'a götürürler üstelik yeşil haclı bir araçta... durum o kadar kötü anlaşılan... bir camiyi belirlerler padişahı gömmek için. caminin yanını kazarlar... ne yazık ki kazdıkları yer su çıkar ve camiyi su basar!!! neyse şimdi rahat rahat yatıyor şam'da.
  6 -2 ... aither