1. 1.
  Atom numarası 92,atom ağırlığı 238,03,yoğunluğu 18,7 olan,1800 °C'ye doğru eriyen,demir görünüşünde,nükleer enerji elde etmede kullanılan bir element
  (simgesi U).
  ... italiano
 2. 2.
  keşfi, kullanım alanları ve plütonyuma dönüşebilme yeteneği dünyanın gidişini 175 derece değiştirmiş element.
  ... goliath
 3. 3.
  tek başına yeterli olmayıp başka elementlerle birleşerek etki gösterebilir. genellikle nükleer enerji ve atom bombasında kullanılır ve dolayısıyla kanser gibi hastalıklara sebep olarak etkisini uzun yıllar sürdürebilir.nasıl ki dünya şimdilerde petrol tükenişinin sıkıntısını yaşıyor. ilerde de bu sıkıntı uranyum için yaşanacak. zira araştırmalar 60-65 yıl sonra uranyum rezervlerinin biteceğini göstermektedir.
  ... ebegume cici
 4. 4.
  konya/sızma'da en büyük rezerve sahip * u3o8 tenörüyle bulunan radyoaktif elementtir. nükleer tesislerde parçalanmaya uğratılarak enerji haline dönüştürülür. santrallerde kullanılması insan sağlığı açısından zararlıdır kaldı ki türkiye de röntgen çeken teknikerler bile bir süre sonra istisnasız kanser oluyor.

  (bkz: nükleer yasa tasarısına hayır)
  (bkz: nükleere inat yaşasın hayat)
  ... pantalassa
 5. 5.
  tabiatta bulunan doğal uranyumun bileşiğinde %99.27 oranında u238 , %0.71 (binde 7) oranında da u235 bulunur. garip olan kısım ise nükleer reaktörlerde yakıt olarak işe yarayan kısmın u235 (binde 7 lik kısım) olmasıdır. u238 fisyona uğramayacağından daha verimli tepkimeler için, u235 oranı çeşitli şekillerde artırılır.
  (bkz: uranyumu zenginlestirmek)

  enerjisinin büyüklüğü hakkında bir fikir vermesi açısından
  0.5 gr uranyum = 14 bin ton kömür ve
  1 kg u235 izotopunun yanması sonucu açığa çıkan enerjinin yaklaşık 1.3 milyon kg kömürün yanmasına eşit olması.
  ... zekzen
 6. 6.
  atom bombası yapımında ve yakıtlarında kullanılan element. patladığı yerde 5 ila 10 milyon derece arasında sıcaklık olur. çok şiddetli ve bir o kadar da kısa süreli ama çok etkilidir.
  ... unique270
 7. 7.
  ismini yunan mitolojisinde gökyüzünün ve cennetin tanrısı olan uranüsten alan element.
  ... notrinova
 8. 8.
  kongoda bolca bulunur. hatta hirosima ve nagazakiyi yerle bir eden atom bombaları, abdnin kongo'daki zenginlestirilmis uranyum yataklarindan cıkan uranyumlarla yapılmıstır.
  2 ... kostebek
 9. 9.
  dünya rezerv sıralamasında birinci sırada olduğum maden.
  ... xargn
 10. 10.
  insanların patladığını düşündükleri maden. patlaması için zor şartlara ihtiyaç duyacak bir şey hakkında bu kadar önyargıyla yaklaşılması hakkında düşünülmesi gerekmektedir.

  http://www.nukte.org
  2 ... ekmek arasi