bugün

-edebi bir izmir ilçesi, cümlesinin başındaki şey.
izmire 80 km uzaklıkta bulunan,yeşilliği bol,sakin,tarihi eserleri bol, türkiye'nin en büyük açık pazarı olan bir ilçedir. ayrıca sınırları içinde benim gibi bir yazarı da bulundurmaktadır.
edit: köftesi çok ünlüdür. yazmamışım çok ayıp etmişim.
pamuk ipliği.
ing. yormak yorulmak
yazı dılınde kulanılan bır noktalama ısaretıdır.
Türkiye'nin en güzel 10 ilçesinden birisidir. * *
ingiltire diye bilinir ingiltere'de.
(bkz: kısa çizgi)
(bkz: tire me)
küçük ama bir o kadarda şirin ilçe. o sıcağa rağmen insanların yüzünden hiç gülümseme eksik olmuyor. sanırım mutlu insanlar.
mesire yeri olarak gezilebilecek güzel bir yer olan dere kahveyi içinde barınrıdan izmir ilçesi.
izmire 40 dakika uzaklıkta olan şirin yeillikler içindeki ilce. sessiz ve sakindir insana gercekten huzur verir. gençler için biraz monoton olabilir ama tam yaşanılacak yerdir.
izmir'in güneydoğusunda yaklaşık 80 km uzaklıkta yer alan bir ilçesi. Kuzeyinde Küçük Menderes Ovası ve Bayındır, doğusunda Ödemiş, batısında Selçuk ve Torbalı ilçeleri, güneyinde ise Aydın Dağları ve Aydın ili ile çevrilidir.
ne zaman fotoğraf çekimine gitsem oralarda bulunan genelde top oynayan çocukların başıma üşüştüğü ilçe.
köftesi meşur olan ilçe.
- işaretinin adı.
ayrıca (bkz: alt tire).
hyphen, eksi* ile beraber ascii kodu 45'tir. kendisinden daha uzun dash ile karistirildigi olur.
eskisi ve yenisi olmak üzere iki çeşidi bulunan tarihi bir izmir ilçesidir.
zamanın yavaş aktığı insanların telaşsız olduğu ilginç kasaba..
diğer versiyonu için;

(bkz: alt tire)
Tire kutsan gibi andaval bir fabrikanın bulunduğuna bugün şahit olduğum yoğun olarak tarımsal arazilerin satıldığını gördüm sanayi sebebiyle güzelliğini yavaş yavaş kaybeden izmirin ilçesi.
izmir şehirlerarası otobüs terminalinden 7 ytl karşılığında alınan bilet ile tire arabasına binilir. yaklaşık 2 saatlik bir yolculuktan sonra solda huzur evi ve ardından organize sanayi bölgesi görülür.

sonra muavin sormaya başlar; "ahşap büfede inecek var mı? konutlarda inecek var mı? şehir merkezi ve otel?" şehir merkezinde büyük bir kavşak, kavşakda orta park, orta parkda da grilland adında bir restaurant yer alır-tire köftesi yemek için ben burayı tercih ettim-. merkezden aşağı doğru büfeler sokağı uzanır ki gerçekten de büfe doludur.
**
burada dikkatimi çeken bir şey oldu, ben antalyada yaşayan bir antalyalı olarak antalyada yengen yapılmayan büfe görmedim. yengenin de izmir kökenli bir yiyecek olduğunu sanırdım ama gördüm ki izmirde yengen diye birşey yok. benim yediğim izmir usulü yengen kim anlamadım?
**
tire'yi aşağı ve yukarı diye ayırmak yanlış olmaz sanırım. aşağıyı fazla gezmedim ama yukarıda görmeye, gezmeye, yayılmaya değer bir orman var. ben orman dedim ama asıl adı sanırım toptepeydi.

demem o ki gidilmeye görülmeye değer bir izmir ilçesi.

not: tireli sözlük yazarlarına selamlar.*
domates soslu, yağlı ama lezzetli köftesiyle ünlü ve 1990'da ailemle gittiğim izmir ilçesi. ayrıca 1973-1983 arasında 2. ligde oynamış ve sarı-kırmızı renge sahip tirespor'u unutmamak gerekiyor. 1993'ten beri amatördeler.
insani son derece beyefendi, kibar, pazarı son derece canlı izmir ve ege ilcesi.
2009 yerel secimlerinde, chp nin belediye baskanligini kazanamadigi tek ilce. diger 29 ilceyi chp almis.
sırf ödemiş e düşman oldukları için bile olsa sevilecek ilçedir.