bugün

entelektüel kişidir.
argoda entel, üç beş kitap okuyup kendini diğerlerinden üstün gören kişiler için kullanıldıgı görülmüştür.
entelektüelin hakaretvari versiyonudur.
nefis bir balik cesididir. özellikle kuzey denizi'nde yetisen türlerinin izgara tavasi harika olur. tavsiye ederim.
kadın
havaya sprey sıkan
uzun bir hortum misali
durmadan yazı yazıyor,
ve durmadan
kavga ediyor;
söyleyebileceğim
gerçekten farklı
hiçbir şey
olmadığından
söylemekten
vazgeçiyorum;
sonunda-
üzerinde
etki yaratmaya çalışmıyorum
gibi bir şey deyip
söylene söylene
çıkıp gidiyor.

ama biliyorum ki
geri dönecek
hep dönerler.

ve
akşam 5'te
kapıyı çalıyordu.

açtım kapıyı
beni istemiyorsan
uzun kalmam, dedi.

eyvallah, dedim,
banyo yapmam lazım.

evlilik gibi bir şey:
her şeyi
hiç olmamış gibi
kabulleniyorsun.

Charles Bukowski
entelektuel demenin daha ince versiyonu. fakat bir sürü kişice, argoda kendini bir b.k zanneden, ya da okuyormuş da çok şey biliyormuş gibi davrananlar için pek bolca kullanılır efenim.
(bkz: zonta)
Entelektüelin kısaltılmışı gibi görünse de bir zamanlar gözlük takanlara bile yakıştırılan bir sözdür. Aslen problem sözü edendedir. Yolda yürüyen kişinin kültür seviyesi ölçülemeyeceğine göre burada benim gibi kaşın gözün yok mantığıyla yaklaşılmaktadır insanlara.
(bkz: entel ile entelektuel arasindaki fark)
(bkz: ukala sözlük yazarı)
tdk:Entelektüel olmaya özenen ancak bunun için gerekli olan niteliği kazanmamış (kimse).

bunun bir de şöyle tanımı vardır, az şey bildiğini çok fazla sözle anlatan yani eksikliğini bu şekilde kapatmaya çalışan kişi. bu yönüyle entelektüelden ayrılır.
(bkz: entel ile entelektuel arasindaki farklar)
entellektüalite ile ilgisi hayatının hiç bir döneminde olmamış, bilakis popüler eşyalar kullanan ve popüler davranışlar gösteren kimselerdir. popülerlikten kasıt, hemen hepsinin evinde hiç çalmayı denemediği bir müzik aleti, anlamsız cisimcikler, çok eski sarı sayfalı defter ya da kitaplar, üzerlerinden hiç çıkarmadıkları depresyon hırkaları, kolları yamalanmış kadife ceketleri, numarasız gözlükleri vardır. gerçek entellektüeller ise ruhlarında özentilik barındırmayan orjinal kimselerdir.
"entel ile entellektüel arasında sadece lektüel,yani okumayla ilgili bir fark vardır" hilmi yavuz
5. nesil yazar sözlüğün yeni bombalarından.
shekerkiz dan sonra sözlüğü sarasacak yeni bir hatun.
çakma sarışın.
bilgi küpü.
fars dili ve edebiyatı okuyor olmasından tırstığımız yazar kişisi.* niye tırstım onu da bilmiyorum ya neyse. *
argo bir küfür. tıpkı, dincilere yobaz ve kırolara cahil demek gibi.

yobazlar ve cahiller daha çok olduğundan, daha çok duyulmuş ve benimsenmiş bir küfürdür.
hilmi yavuz a göre "Entelle entelektüel arasında lektüel bir fark vardır,"
entellektüel pozları atıp içini dolduramayan kişilere entel denir.
manita düşürmek için aklı fikri seçmiş görünen adamdır. şekilcidir, kalıpcıdır, bir çorabı 2 gün giymez, lise son felsefe tarihi merkezli laf cambazlıkları vardır. bir fırsatı olsunda ortamlarda sivrilsin ister. "kardeş, kanka, hafız" terimlerini kullanmaz. gözlük sever, otobüste kitap okur. duyarlılıktan 2001 içer. resim sergisine gider dale'yi değil dali'yi sever. unu eleyip eleği astığını düşünür ama piyasayadan elini ayağını çekmez. eşcinsellere, ibnelere karışmaz. kaypaktir.
1.halkın entellektüelleri küçümseme için kullandığı kelime
2.3-5 kitap okuyup entellektüelim diye ortada dolanan kendini çok bilgili sanan kişi.

kaynak: ben:)
entel kelimesinin, burda yazıldığı gibi çakma entellektüeller için kullanıldığını ilk defa burada gördüm. bu kelime sanatla uğraşan ve ya çok okuyan insanları küçümsemekten başka bir şey için kullanılmaz.
iç anadolunun bazı kesimlerindeki halkın; saçı uzunları, küpe takanları hatta gözlük takanları dahi sığdırdıkları ötekileştirme sözcüklerinden biridir.
boynuna fular takan tiplerdir. genellikle kız tavlamak için bu duruma düşerler.
entelektüel olmaya özenen ancak bunun için gerekli olan niteliği kazanmamış şahsiyet. (bkz: tdk)
sanat, kültür, bilim edebiyat alanlarında eğitim almış ve kendini geliştirmiş yol gösteren aydın kişi.
entel entel olali bu kadar ilgi gormedi arkadas.bak bak cekinme;

(bkz: bugün entel olmak için ne yaptın)
(bkz: ekşi suratlı entel piçler)
(bkz: klasik müzik dinlerken kebap yiyen entel)
(bkz: bir entelin günlüğü)
(bkz: entelektüel insana entel demek)
(bkz: siyah kundura içine beyaz çorap giyen entel)
(bkz: hepimiz enteliz)
*
17 yaş modelleri komedidir. fransız filmlerinden ve felsefe konularından konuşurlar. hayatın anlamını çözmüşlerdir. kendilerinin bile anlamadıkları görünüş cümleleri kurarlar. zaten şöyle bir saat konuşun göt gibi çelişkiye düşeceklerdir. hayır ben düşünme demiyorum hobi olarak yine yap. ama bunca insan senin sinirden aklını götüne sokmak zorunda mı ? değil mi ama. yerim.