1. 1.
  eskiden fuzulileri, yunusları olan, dünyada çok önemli yer sahibi olan şiir. ve adını saymakla bitmeyecek bir çok şair. sonra mehmet akifleri, necip fazılları, nazım hikmetleri oldu; yahya kemalleri, ahmet hamdileri, ahmet haşimleri oldu. orhan veli derken, oktay rifat derken, melih cevdet derken; turgut uyar dedik, cemal süreya dedik, edip cansever dedik, can yücel dedik, ece ayhan, dedik. sahibi olduğu şairlerden yaşayanların bazılarıysa
  (bkz: sezai karakoç)
  (bkz: ismet özel)
  (bkz: hilmi yavuz)
  (bkz: küçük iskender)
  2 -1 ... sesli
 2. 2.
  nilgün marmara, zafer ekin karabay, kaan ince, metin altıok diye diye ağlayan $iir.

  ya$ayanları mı :

  (bkz: lale müldür)
  (bkz: murathan mungan)
  (bkz: akgün akova)
  (bkz: yılmaz odaba$ı)
  (bkz: yılmaz erdoğan)
  (bkz: ataol behramoğlu)
  (bkz: haydar ergülen)
  ve dahaları..
  -1 ... ceviz agaci
 3. 3.
  Türk şiiri Ana dili gibi bir başka dil bilmeyenlerin tek seçeneğidir. Çünkü şiirlerin tercümesi olmaz. Lakin bu şiirlerimizin kötü olduğu anlamına gelmemektedir. Türkçe'nin kendine has ses yapısında bulunan ahenk elbette şiirine de yansımış ve onu yüceltmiştir.
  -1 ... fehimsiz ekmek
 4. 4.
  dünya üzerinde duygusal anlamda en hassas olan ırkların başında gelen türklerin tarih boyunca başarıyla temsil ettiği bir sanattır. divan edebiyatı döneminden tutun cumhuriyet dönemine kadar muhteşem bir özgünlüğü ve kültürü içinde barındıran ve bu kültürü, özgünlüğü en iyi şekilde bu sanatta aktarabilen bir milletin kaynağı olmuştur türk şiiri.
  ... benmegalomanim