1. 1.
  yugoslavya nın kurucusu devlet adamı.Mareşaldir Tito lakabıdır asıl ismi Josif'tir. Sovyetler Birliği nden bağımsız ve batıya daha yakın bir politika izlemiştir.1980 yılında ölümünden sonra ülkesi düşüşe geçmiş ve 92 yılında başlayan iç savaşla son bulmuştur.****
  4 ... r@t@t@
 2. 2.
  60 lı yıllarda makedonyadan türkiyeye ziyarete gelmiş bir akrabanın "tito pak islah,sizin menderes eşek" lafının öznesi.
  2 ... kurb aga
 3. 3.
  oraların mustafa kemali. feci bilgili, über-yönetici. lan bu kadar baskı altında bu adam bunları nasıl yapmış dedirten cinsten. ne abd ne de sscb emperyalizmine boyun eğmeyenlerden.
  8 -1 ... soul forged sin
 4. 4.
  bu adama kötü diyenler bunlara da kötü diyordu zamanında, hatırlatayım:

  (bkz: iskandinav sosyalizmi)*
  (bkz: halk devrimi)*
  (bkz: sosyal devlet)*

  ama, örneğin iskandinav bir eleman krallar gibi de yaşıyor hani - evet eşitlik tam yok fakat 1000 euro işsizlik maaşıyla bu kimin umurunda ki, herşey insanlar için değilmiydi hani? sonuçta bu insanlar mutlularsa sosyo-ekonomik durumlarından, kime ne? - işte yugoslavya'da da aynı durum geçerliydi. bir zamanlar...
  3 -1 ... soul forged sin
 5. 5.
  saraybosnada kütüphane binasının önünden geçen işlek cadde (bkz: general tito caddesi)
  ... necromancer
 6. 6.
  hırvat asıllıdır.
  ... endustriyel siyah
 7. 7.
  Ömrünün elli yılını komünist ideoloji yolunda harcayarak bu davasında şöhreti yurt dışına kadar taşmış bir insan olan Salih Gökkaya, Komünizm fırtınalarının bütün dünyayı kasıp kavurduğu bu günlerin birinde "Türkiye Komünist Talebe Teşkilatı Başkanı" sıfatıyla Yugoslavya Devlet Başkanı Mareşal Josip Broz Tito'nun(1892-1980) şeref misafiri olarak Belgrad'a davet edilir.

  Ömrünün son günlerini geçirmekte olan Tito'yu ziyaret ettiklerinde, hayatını komünizme adayan bu ihtiyar liderin dudaklarından şu itiraflar dökülmektedir;

  Yoldaş, ben ölüyorum artık. Ölümün ne derece korkunç birşey olduğunu size anlatamam. Anlatsam bile sıhhatli ve genç olan sizler, bu yaşta bunu anlayamazsınız. Düşünün; ölmek, yok olmak... Toprağa karışmak ve dönmemek üzere gidiş... işte bu çıldırtıyor beni... Dostlarımızdan, sevdiklerimizden, unvan ve makamlardan ayrılmak, Dünyanın güzelliklerini bir daha görememek. Ne korkunç birşey anlamıyor musunuz?

  Yoldaşlarım, sizlere açık bir kalple itirafta bulunmak istiyorum:

  Ben öldükten sonra, toprak olacaksam, diriliş, ceza veya mükafat yoksa, benim yaptığım mücadelenin değeri nedir? Söyleyin bana? Ha yoldaşlarımın kalbine gömülecekmişim veya unutulmayacakmışım veya alkışlanacakmışım neye yarar?

  Ben mahvolduktan sonra, beni alkışlayanların takdir sesleri, kabirde vücudumu parçalayan yılan ve çıyanları insafa getirir mi? Söyleyin bu gidiş nereye? Bunun izahını Marks, Engels, Lenin yapamıyor.

  itiraf etmek zorundayım;

  Ben Allah'a, peygambere ve ahirete inanıyorum artık. Dinsizlik bir çare değil. Düşünün, şu kainatın bir Yaratıcısı, şu muhteşem sistemin bir Kanun Koyucusu olmalıdır. Bence ölüm de son olmamalıdır.

  Mazlumca gidenlerle, zalimce ölenlerin bir hesaplaşma yeri olmalıdır. Hakkını almadan, cezasını görmeden gidiyorlar. Böyle keşmekeş olamaz. Ben bunu vicdanen hissediyorum. Öyle ki, milyonlarca suçsuz insanlara yaptığımız eza ve zulümler, şu anda bağazıma düğümlenmiş bir vaziyette.

  Onların ahlarına kulak verecek bir merci olmalı. Yoksa insan teselliyi nereden bulacak? Bunların bir açıklaması olmalı. Marks bu mevzuda uyuşturmuş beynimizi.

  Nedense ölüm kapıya dayanmadan bunu idrak edemiyoruz. Belki de göz kamaştırıcı makamlar buna engel oluyor. Ben bu inancı taşıyorum yoldaşlarım, sizler de ne derseniz deyin!
  1 -2 ... eaglemre
 8. 8.
  1892 tarihinde hırvatistan'da doğan 1980 mayıs'ında ljubljana'da ölen yugoslav siyaset adamı. hırvat bir baba ve sloven bir anneden dünyaya gelmiştir.

  siyaset öncesi yaşamına bakıldığı zaman onüç yaşında bir anahtarcıda çırak olarak ekmek parasının peşine düşmüş, gençlik yıllarında ise metal işçiliği yapmıştır. çalıştığı yerlerin tümünde sendika faaliyetlerine girişmiş. siyasetle ise hırvatistan sosyal demokrat partisi'ne adım attığı günlerde tanışmıştır. askerliğini yaptığı zamanlarda patlak veren birinci dünya savaşı'nda bağlı olduğu birlikle sırbistan'a gönderilmiş ancak, savaşa karşı olan yapısıyla bir askerin yapmayacağı şekilde, savaş karşıtı propaganda yapmıştır. propaganda faaliyetlerinden ötürü suçlu görülen tito, işbu sebepten dolayı kodese tıkılmıştır.

  rus ordusu'na esir düşen tito, bir süre sonra bolşevik ihtilali'nde aktif rol oynayarak 1920 senesinde yugoslavya'ya geri dönmüştür. rusya'da kaldığı dönemlerde komünizmi benimseyen yugoslava diktatör, yürüttüğü komünist faaliyetler neticesinde bir çok kez hapse mahkum olurken, son girişinde 6 yıllık cezaya çarptırıldı ve 1934 senesinde hürriyetine kavuştu.

  ikinci dünya savaşı sırasında halkı örgütleyerek düşmanlarıyla gerilla mücadelesine girişen josip broz, churcill'in desteği ile ezeli rakibi mihailovic'i devre dışı bıraktı ve partizanlardan oluşan bir ordu ile devrim hükümetinin başındaki isim oldu.

  nazi birliklerinin yugoslavya'yı işgali ile birlikte 1941 senesinde yugoslavya'nın parçalanmasını bir süre izlemekle yetindi. daha sonra halkı örgütleyerek almanlara karşı ayaklanan tito lakapl josip broz, nazileri ülkesinden dışlayarak ülkenin büyük bir kısmının bağımsızlık kazanmasında büyük bir rol oynadı. yugoslavya'nın kuruluşunda büyük rol oynayan tito'ya 1943'te yugoslavya mareşalliği, daha sonra hükumet başkanlığı ve başkomutanlığı da verildi.
  1 ... perfecto
 9. 9.
  yaptiklariyla, durusuyla tarafli, tarafsiz, komunist, kapitalist herkesin saygisini kazanmistir.
  oldugunde butun dunya liderleri cenazesinde bulunup saygilarini gostermislerdir.
  diktator de olsa halkinin sevdigi insandi, boylesine uc farkli din grubunu zaten getirse getirse bir ateist biraraya getirebilirdi.
  ve en onemlisi su sozu etmis insandir;
  "No one questioned ' who is a Serb, who is a Croat, who is a Muslim (Bosniak) ', we were all one people, that's how it was back then, and I still think it is that way today."*
  -2 ... octavian
 10. 10.
  (bkz: tito and tarantula)
  ... milistr0ke