bugün

cnbc-e de pazar günleri 21de yayınlanan dizi.amerikada bazı çevreler bu dizinin amerikalıları uzaylıların varolabileceği fikrine hazırlamak üzere hazırlandığı tezini öne sürmüşlerdir.kim bilebilir ki?
Kızkardeşinin uzaylılar tarafından kaçırıldığı inancıyla kendini doğaüstü olayları araştırmaya adamış Fox Mulder(David Duchovny) ve ortağı Dana Scully'nin(Gillian Anderson) maceralarını anlatan mükemmel dizi.9 sezonluk dizinin şu anda 7inci sezonu pazar günleri cnbc-e de yayınlanıyor.
Son sezonuyla ve sinema filmiyle iyice saçmalamış dizi
pek çok amerikan dizisinden faklı bir yanı olan, takdir ettiğim dizi.şöyle ki 11 sezondur* esas adam ve esas kadın birbirlerinden hoşlandığı halde öpüşmemişleridr.oysa hepimizin bilidiği gibi en geç 2. bölüm sonunda sevişirler normalde.
yeni sezon bölümleriyle, Fox Mulder(David Duchovny) yeni doğum yapan eşine daha fazla vakit ayırmak amacıyla misafir oyuncu kontenjanına geçtiği dizi olmuştur.
türkçede artık sıktı diyebileceğimiz, bazı yeni nesil türk(!) gençliğinin deyiş şekliyle böğ getiren (ki tam ne demek olduğunu anlayamadığım bir kelime grubu) bir dizi (böğ gelmek ile ilgili bir başlık açılırsa haber bekliyorum). fakat yine de o saatte tv seyretmem gerekirse diğer kanallardaki saçmalıkların yerine daha iyi izlenebilinecek bir dizi.
müziğini her duyduğumda tüylerimi diken diken eden dizifilm.
ilk başlarda izlerken zevk alıcağınıza inandığınız ama zamanla insanda sıkıntı yaratan saçmalıklarla dolu dizi...
gelmiş geçmiş en güzel dizilerden biri. şaheser, başyapıt.

(bkz: the truth is out there)
(bkz: dana scully)
(bkz: fox mulder)
Kanımca tv tarihinin gördüğü en iyi dizifilmlerden biridir.Toplamda 9 sezon süren bu inanılmaz dizi yayınlandıgı senelerde onlarca ödüle layık görülmüş,dünyanın dört bi yanında fan siteleri,funclubları kurulmuş,"x-phile" olmak için çabalayan insanlar türemiştir.
The X-Files dizisi alacakaranlık kuşagı ndan sonra gelmiş geçmiş en endişe verici ikinci dizifilm olarak tarihe geçmiştir. (bkz: alacakaranlık kuşagı)
Ben küçüktüm,ufacıktım o zamanlar tgrt'de başlardı ve çok saçmasalak bir dublajı vardı.Ama anlamıyodum tabi o zamanlar ne dublajdan ne başka bişeyden.Zaten altyazılı olsa izlemezdim.Herneyse daha sonra seneler geçti izledik orda ve 3-4 sene kadar önce cnbc-e'ye geçti bu dizi.iyi de oldu.Orjinal ses ve türkçe altyazı daha bi sevdirdi kendini.
Dizide Fox Mulderadlı oxford psikoloji bölümü mezunu fbi ajanı ile,Dana Scullyadlı asıl meslegi doktorluk olan fbi ajanının,ABD hükümetinin çözemediği ve de kimisini de gizli tuttugu "x-files"ın*başına atanmaları ve de başlarından geçen türlü fantastik olaylar konu alınmakta.Son 2 sezonda "David Duchovny"i çocugu oldugu için diziden ayrılmak istemiş ve bunun üzerine dizinin yaratıcısı "chris carter" diziyi 7.sezonun sonunda bırakmayı planlamıştır.Basında bu haber duyulunca milyonlarca izleyici hayalkırıklıgı yaşamış ve de dizinin devam etmesi yönünde kampanyalar başlatılmıştır.Bunun üzerine dahi adamımız Chris Carterhemen değişik senaryolar türeterek ve türettirerek son 2 sezonu çekmeye koyulmuştur.Bunun üzerine 7.sezonun sonunda "Fox Mulder" kişisi bilinmeyen yaratıklarca tarafından kaçırılmış ve yerini "John Doggett" isimli FBI karakterine bırakmıştır.
Hayatımın dizisidir denebilir.Çok severim,çok severiz,ayılırız,bayılırız,tüm sezonlarını internetten indirip,daha sonra aralıksız izleriz,bazen tırsarız,bazen felsefe yaparız,değişik şeyler hissederiz,coşarız,kaçarız,yeriz,izleriz,yeriz,izleriz, izleriz,bi de soluksuz izleriz.
Daha önce hiç izlemeyenlere şiddetle tavsiye ediyorum ey sevgili sayın sözlük yazarları,okurları,severleri.izleyin izlettirin!
(bkz: Seni sevmeyen ölsün)
cnbc-e nin türkiyede bir nimet sayılması haklı da olsa;kıçımızla güldüğümüz hikayeler anlatan bir dizi hele ki mulder ve scully öegh yani
(bkz: mulder da zaten maldır)
fox mulder oxford mezunu bi psikolog ,akademide de adı tekinsiz mulder a çıkmıştır
scully i mulderın yanına yollarlar şu deliye sahip çık gibilerinden.ne var ki fox mulder kızı da kendi yoluna çevirmiştir
ilk olarak cuma geceleri tgrt de yayınlanan sonra cnbc-e de başlayan dizi. bir de tüyler ürperten müziği vardır ki dırıdırıdırııııııııı kısmında insanı pek bi huzursuz eder.
rupert murdoch'un tgrt'yi almasıyla yeniden tgrt'ye geçmesini beklediğimiz dizi.
müziği * mike oldfield'a ait olan harika dizi...
Saadettin Teksoy'un Sırların Efendisi programının yabancı versiyonu.*
(bkz: 11 eylül) sonrası "devlete olan güveni sarstığı" gerekçesiyle yayından kaldırılan, bundan da gelmiş geçmiş en gerçekçi bilimkurgu dizisi olduğu anlaşılan, gerçek hayatla iç içe, güncel konularda göndermeler yapan ve amerikan hükümetini bile tırstıran, derin devlet aleyhtarı dizi. örnek vermek gerekirse:

--spoiler--
(bkz: clinton) zamanında (bkz: beyaz saray) a bir adam girmiş ve korumalarca etkisiz hale getirilmişti. bu olaydan bir süre sonra, kaçıncı sezondu tam olarak hatırlayamıyorum ama bir bölüm de "fight the future" taraftarı bir adam, beyaz saray a giriyor, başkan a uzaylıların dünyayı ele geçirecekleri konusunda bilgi vermek isterken korumalarca öldürülüyordu.
--spoiler--
dizi film.
televizyon tarihinin en iyi dizisi. tamam, belki 9. sezondan itibaren biraz sapıtmıştır, ama bu eski sezonların ne kadar iyi olduğu gerçeğini değiştirmez. (bkz: the truth is out there) (bkz: trust no one) (bkz: all lies lead to the truth)
(bkz: i want to believe)
istisnasız her bölümde bir "en heyecanlı anda telefonu kapamak" durumu yaşanır mulder ve scully arasında. Olay çözülene dek birbirlerine ulaşamazlar.
mulder'ın ofisinde asılı olan, üzerinde i want to believe yazan postere her bölümde hayran kalınır, her yerde aranır, bulunamaz. sonunda uyduruk bir resmi print alınarak bu istek giderilmeye çalışılır. (bkz: bu da böyle bir anımdı aktarmak istedim)
(bkz: government denies knowledge)
(bkz: u f o)larla alakalı. metafiziksel olayların izini süren 2 dedektif hikayesi.