bugün

a perfect circle grubunun thirteenth step albumunden bir parça.ilk dinleyişinizden şarkının sonuna kadar beyninizin uyuştuğunu zannedersiniz.bir yalnızlık duygusu,kasvet çöküverir içinize.üşümeye başlarsınız.yüreğiniz parçalanır gibi olur.bir sıcak el ararsınız etrafınızda.her dinleyişinizde biraz daha yıkılırsınız ve bir daha dinlersiniz bu şarkıyı.sonra bir daha.*
Adami vuran bir parca!sozleri mukemmel yazilmis.
sizi dinledikce alip baska boyutlara götüren,herseyden soyutlayan bir parca!
''your halo slipping down to choke you now'' sozu Manyardin zekasina asik olmami saglamistir.
Dusunun bu zaman kadar hep cok iyi oldunuz,herkese iyilik yaptiniz ve onlara en degerli vaktinizi verdiniz.ama sizin ihityaciniz oldugunda kimse yaninizda yok.o zaman o basinizdaki * asaği inip sizi boğmaya baslar.cunku o kadar iyiligin bedelini yanlizlikla ,terkedilmisler ve yardim almamakla ödersiniz.bu parcanin bu sozu bana hep bunlari dusundurur.
'yine ne yaptınız yaa' dır.
the offspring'in 2003 çıkışlı albümü splinter'in 2. şarkısı
sentenced şarkısı için ise (bkz: noose)
aşmış bir a perfect circle şaheseri yok ötesi.
şarkı denemeyecek bir şey. inanılmaz..
başarılı bir coveri vardır. maynardla, a perfect circle ile falan kıyaslanmazsa * oldukça keyifli olabilir. izlenmesini şiddetle tavsiye ediyorum.
aha da linki;
http://www.youtube.com/watch?v=NPooCRUDY2o
seni iyi görmek çok güzel
galip ve artık tamamen sessiz
cennetin yardımıyla
şeytanlarını üstünden attın
başının üstündeki halka
boynunun etrafına inmesin
ve bulutundan seni çekip çıkarmasın diye
az biraz merak ediyorum
acaba nasıl bir yol izlemeyi planlıyorsun
iyileştirmek için ölüleri de
ölüleri de..

hayatta yaptıklarını hatırla
hepsi sanki başkalarının
çirkin hikayeleriymişcesine...
şimdi hepimizin karşsında duruyorsun yeniden doğmuş olarak
seni iyi görmek çok güzel..

başının üstündeki halka
boynunun etrafına inmesin
ve seni yere doğru çekmesin diye
çok merak ediyorum
acaba nasıl bir yol izlemeyi planlıyorsun
iyileştirmek için ölüleri de
ölüleri de..

halkanla aşağı kayıyorsun
halkan kayıyor
halkan aşağı kayıyor(x2)
halkan aşağı kayıyor(tekrar)
halkan aşağı kayıyor artık seni boğmak üzere...

şeklinde çevrilebilir..
a perfect circle isimli tapılası grubun bir diğer muhteşem şarkısı. orestes'i ilk dinlediğimde "kim lan bunu söyleyen" dememe hala dua ediyorum. helal olsun maynard james keenan!
anlamsız bir şekilde bir saatten uzun zamandır dinlediğim, bestenin huzuruyla sözlerin katastrofisi arasında kaldığım, beni oradan oraya sürükleyen a perfect circle şaheseri. perfect kelimesini gerçekten hakediyorlar.

edit:halen dinliyorum**
a perfect circle için sayılabilecek övgülere yenisini eklememe sebebiyet veren şarkıdır her dinlediğimde.. bir insan bu kadar dolu okuyabilir mi bir şarkıyı ya!
a perfect circle'ın en sağlam parçalarından biri. bünyeyi uyuşturma etkisine sahip, bi nevi sakinleştirici gibi bir şey.
bir de bunun harika bir canlı performansı vardır.. ahanda linki;
http://www.youtube.com/watch?v=cIP0DKRQhL0
yağmurlu bir gün taksım'de öylesine tek basıma yururken denk geldım bu sarkıya,hatta girişi çok soğuk gelmişti..hatta iticiydi(çünkü davul sampleından nefret ederim)..ama nolduysa 3:30'dan sonra oldu..o ana kadar ki dinlediğim hiç bir şarkıda olmayan bir şeyler beni içine çekti bu şarkıda..sonradan tekrar dinledim,sonradan bir sefer daha..nefes alamadığımı hissetim..onca zaman istiklal'de tek basıma yururken ilk defa kendimi yalnız hissetim...ve o gün sabahakadar bu sarkıyı dinledim..neydi bu şarkıda ki iksir diye sordum yüzlerce defa kendime ve cevabını hala bulamadım..neydi bu şarkıda beni çeken..umutsuzluğum mu?yalnızlığım mı?...aslında maynard fısıldıyormus da ben farkında değilmişim..

but i'm more than just curious
how you're planning to go about
making your amends to the dead
to the dead..

başka hangi şarkı hem lirikleriyle hem de müziğiyle insanı paramparça edebilir ki..
annemin bile sevdiği şarkıdır.hatta şu lafı diyor kadıncağız:romendal şu türkü gibi olan şarkıyı aç da dinleyelim...*
maynard james keenan'ın söylerken şarkılaştığı şarkıdır. insan notanın mucizesine inanıyor. nasıl oluyor da, bir melodinin ardından onu tamamlayabilecek en mükemmel melodi gelebiliyor ve bu da onu seslendirebilecek en uygun kişi tarafından bulunuyor.
sonsuza kadar dinleyebilirim.
tertip: sonsuzda da dinleyebilirim.
bir kadının hikayesi anlatılıyor bu parçada, geçmişte bir adama kötü şeyler yapmış, hatta ölümüne sebep olmuş, şimdi ise bu kötülüklerden arınmaya çalışan bir kadın. maynard diyo ki kadın sen bu cehennemi duygulardan arındığını sandığın an bile "your halo slipping down"
gecenin bu saatinde mitoloji okuyup, orestes'i hatırlamam akabinde şu an yine dinlemekte olduğum şaheser. büyüsünün sebebini asla anlayamayacağım şarkı.

with your halo slipping down
your halo slipping...
gece saat 4'te pencere pervazına oturup yıldızları izlerken mp3 çalarımdan bir winston eşliğinde son ses dinlediğim, hayatta yaptığım en zevkli on şey sıralamasına en üstlerden giren parça.
başka bir dünyadan bambaşka bir şarkı. çok az kişinin şarkıdaki o akıl almaz duygu yogunlugunu kavrayabilmesi ise daha da inceltiyor şarkıyı, daha da yüceltiyor. maynard'ın agzında the noose olsam da söylese beni. bir gün bu şarkı olacak benim dar agacım. varsın olsun, ölümüm bundan olsun.
a perfect circle'ın yaptığı en iyi işlerden biri kesinlikle bu şarkı. sözlerini yazan olmamış. sözleri gelsin o zaman.

so glad to see you well
overcome and completely silent now
with heaven's help
you cast your demons out

and not to pull your halo down
around your neck and tug you off your cloud

but i'm more than just a little curious
how you're plannin' to go about makin' your amends
to the dead
to the dead

recall the deeds as if they're all
someone else's
atrocious stories
now you stand reborn
before us all
so glad to see you well

and not to pull your halo down
around your neck and tug you to the ground
but i'm more than just a little curious
to the dead
to the dead

with your halo slippin' down
your halo slippin'
your halo slippin' down
your halo slippin' down

your halo slippin' down
i'm more than just a little curious

your halo slippin' down
your halo slippin' down to choke you now..
amaroka göre son 2 günde 77 kez dinlediğim şaheser*
sanki zaten içte bir yerlerde hep çalıyormuşta maynard bizim için söylemiş gibi olan.dinlenilen her an insanın hayranlığı daha biraz daha aratıyor.ve sadece dinlemek , dinlemek ve anlamaktan vazgeçmemek gerek.
dinlediğiniz zaman birden patlayarak ;

"with your halo slipping down"

diyerek gidebilirsiniz bu dünyadan...
tüm zamanların şarkısı. *
a perfect circle'ın notalarla, sözlerle bütünleşip kulaklardan tüm hücrelere dolduğu şarkı. sadece şarkı değil, başka bir şey. kelime karşılığı olmayanlardan, insan dilinin telefuz edemediklerinden. tekrar tekrar dinledikçe anlam kazanan büyüyen bir girdap.