bugün

müthiş bi oyundur..herkeslere öneririm..oyun arşivinden bulunabilir..lost via domus'u alamadım , büyüktü indiremedim diyenlere müjdeler olsun sadece rapidshare olarak sadece 8 parttır..
2001 tarihli ve diğer ülkelerde de oldukça ses getirmiş bir yapım olan alman yapımı das experiment filminin 2010 yılında çevrilmiş amerikan yeniden yapımıdır. adrien brody, forest whitaker, cam gigandet gibi isimler oldukça ilgi uyandırsa da şahsım gibi orjinal versiyonunu etkileyici bulanlar şüpheyle yaklaşacaklardır.
--spoiler--
film'de bir insanın, farklı otorite ve güce sahip oluşundaki hayvan benzerliği irdelenir. ufak bir güce sahip insanın nasıl hayvanlaştığı, yine o kapasiteye sahip insanlar tarafından kurcalanır.
--spoiler--
adrien brody ye hasta olunan, forest whitaker a ağız burun dalmak istenilen 2010 yılı yapımı filmdir. filmin başlangıcındaki bazı görüntüler insanı dehşete düşürmekte, filmin ilerleyen dakikalarında ise insan insana bunu yapar mı ulan kahpeler dedirtmektedir. çok saçma bir bitişi olsa da izlenilesidir.
bu filmin birde alman yapımı olan vardı sanırım 2000li yıllarda yapılmış.filme gelince çok güzel ama keşke biraz farklılıklar olsaydı.
(bkz: das experiment)
filmin konusu: Çingeneye padişahlık vermişler ilk başta babasını öldürmüş.*
izledikten sonra, bu filmi daha erken seyretmedigime uzuldum. bas roldeki sahis adrien brody piyanistte oldugu gibi harikaydi.
filmin eski versiyonunu da izlemedigim icin konusu da cok etkiledi beni.
sadece deney icin bile olsa, eline yetki ve makam verildiginde insanlarin ne kadar degistiklerini cok iyi acikliyor. bos bir film degil, cok sey anlatiyor. izlemeyen herkes izlemeli.
--spoiler--
insanlarında hayvan olduğunu anlatan filmdir. filmin başında hayvanların vahşetlerini gösteriyor sonra insanların vahşetine geçiyor. arasında hiç bir fark olmadığını bize filmin başında anlatıyor. sonra deneylede gösteriyor. repliklerde de evrim kuramları konuşuluyor. çok etkileyici bir filmdi. hafızamda mutlaka yeri olacaktır.
en etkilendiğim sahne, sonundaki dövüşün birden kapıların açılmasıyla durdukları andır. ben olsam öldürürdüm diye düşündüm ama sonra ne için aklıma geldi. galiba beni de deneyin içerisine aldılar.
--spoiler--
Senaristin ellerinden öpülmesi, arkasından ise ağır bi' şamar atılması gereken filmdir.

Harika bir fikrin, aşırı potansiyelli bi' olay neden bu kadar kısa sürede kesilir ki? 61 dakika yahu film. Az biraz daha uzatsalardı, ileriye gidip tarafları değiştirselerdi falan.

Güzeldi falan ama, yok ya, oyunculuklara yazık edilmiş diyeyim. Fikir güzel, senaryo güzel, anlatılmaya çalışan olay güzel ama uygulama başarısız.

4/10
izlenmesi gereken bir film. insan doğası çok güzel anlatılmış.
das experiment versiyonunu izleyenler genel olarak bu filme çakma dese de hatta kimileri olmamış arkadaşım dahi dese, ben o filmi izlemeyerek gittim ve oldukça etkilendim. koca sinema salonunda bi ben vardım izleyen, başkalarının mısır sesi konuşma sesi olmadan ve ara verdirtmeden izledim ondan mıdır bilmem ama öyle etkilenmişim ki uyudum kalktım film hala kafamın içinde kendini tekrarlıyor. oyuncular da rollerini en iyi şekilde yapmışlar; hele ki ezik gardiyan cuk oturmuş. izlenilesi, düşünülesi, yorumlanası.
das experiment > the experiment.
yetkinin insan olmayanı ne hale getirdiğini anlatan izlenesi filmdir. hiç bir amaç yokken bile insanlar vahşi olabiliyoru anlatan film maymunların insanlardan daha uyumlu olduğunada değilmiştir.
tüyler ürpertici bir film.

psikolojik deney için para karşılığı denek olmayı kabul edenlerin öyküsü bu.

insanların açlıklarını çarpıcı bir şekilde anlatan film.

şiddetten orgazm olan hasta bir adam..
sekse olan açlığından kimliğini şaşırmış başka bir hasta.
hayatında tek bir hayalini gerçekleştirmek uğruna denek olmayı kabul ederek bu uğurda yaşamını yitirmiş bir insan.

dünyadaki savaş bambaşka birşey.

'Allah ım tüm canlıların aklına mukayet ol' dedirten film.
filmin köken aldığı deneyin ismi zimbardo deneyi'dir. (bkz: stanford prison experiment)
insan ruhundaki şiddet ve iktidar dürtüsünün kişiyi nerelere sürükleyebileceğini gösteren nefis bir film. adrien brody ve forest whitaker'ın performansları için bile gidilmeye değer.
adrien brody' li versiyonunun acilisinda tanidik bir polis kalkaninin 1-2 saniyeligine gorunup gectigi film.

http://imageshack.us/f/535/unledwr.jpg/
adrien brody, forest whitaker'ın başrollerini oynadığı hapisteki insan psikolojisinden esinlenilerek yapılmış güzel bir film.
insana roller yüklendiğinde neler yapabileceğini gözler önüne seren film.
adrien brody mükemmel bir oyunculuk sergilemiş. psikolojisi bozuk olanlar izlemesin..

--spoiler--

2001 tarihli alman yapımı "das experiment"ın filminden uyarlanan psikolojik gerilim türündeki filmde, 26 kişi psikolojik bir deney için gardiyan ve mahkum rolünü oynamaya başlarlar... deneyin devamında olaylar karmaşık bir boyuta ulaşacak ve kontrolden çıkacaktır.

--spoiler--
yamulmuyorsam alman orijinalinde fatih akın da rol almıştır.
adrien ve forest ikilisinin harikulade oyunculuklarıyla izlenirliği artırdığı film. birde forest reyiz'in kaderi midir nedir adamın her filminde insülin iğnesiyle bir teması oluyor.

--spoiler--
filmdeki çekim hatalarından biri gözlüklü çizgi roman yazarının dışında sarışın sapık gardiyanın da öldürülmesi. lakin filmin sonunda sadece 1 kişinin öldürüldüğünün izleyicilere iletilmesi. e noldu o sarışın ırıspı çiçiği. ışınlandı mı cesedi.
--spoiler--
çok baba film. tamam, bazı mantıksızlıklar var ama ana fikir bomba, oyunculuk bomba! izlemeyen kalmasın.
adrien brody nin oyunculuğunun süper ötesi olduğu film.
filmi neresinden tutarsan tut, neresinden incelersen incele 10 üzerinden 10 alacak bir film.

filmde dikkatimi çekenler, insanların kendi egoları için ne kadar vahşileşebildiği. ilk başlarda arkadaşı olan insanı deney ve para uğruna nasıl satabildiği. o şerefsiz gardiyanların deney sırasında kendi egolarını yüksek tuttukları için deneyi ne kadar zor hale getirdiği.

bunun dışında filmde filmin başlarında "kızınıza tecavüz etseler, falan filan olsa ne yaparsınız" sorusuna dolambaçlı cevap veren elemanın filmin sonunda kayışı koparması tam anlamıyla insanın bir sik görmeden kin besleyemeyeceğini, olayları doğru analiz edemeyeceğini gözler önüne seriyor.

velhasıl filmden çıkartmamız gereken her şeyi ortalama insan zekasında olan herkes çıkarabilir bence.

bu arada son olarak, adamın filmin sonunda hala evrim zincirinin en üstünde yer aldığına inanmasını söylemesi ise pek bir manidar. açıkcası filmin sonunda o adamın psikolojisinin bozulmuş olması gerekirdi. böyle düşünüyorum.

son olarak filmdeki en büyük mesaj insanların hayvanlardan farklı olduğudur. siz normal bir insanın üzerine gidip onu tahrik etmedikçe o da size zor kullanmaz. filmin başında çok aşırı boyutlarda insancıl olan esas oğlan filmin sonunda bunun böyle olduğunu kanıtladı.
dandik bir film daha, tam başlaması gereken yerde biten bir deney.
o deneye kimi koyarsan koy aynı şeyler olacaktır zaten asıl filmin deney bittikten sonra başlaması egrekiyordu, hapishanedeki insanalr normal hayatlarında ansıl bri değişim sergileyecek bunun gözlenmesi gerekmekteydi. bu kadar güzel film yaz, yönet, oyna sonunu bok gibi bitir. yedin mi benden bir dünya küfür, afiyet olsun.

ben filmde sonuna bakmam aga, benim için giriş gelişme önemli diyenelre şiddetle tavsiye ettiğim filmdir, lakin sonunda da aynı muhteşemliği görmek isterim diyenler hiç ilişmesindir.