bugün

Kanser
AIDS
Kalp krizi
Kalp rahatsızlığı
Kan pıhtılaşması
Uyuşturucu bağımlılığı.
Hissedilen enflasyona rağmen ekonominin iyi olduğunu dile getiren kesimin yaşadığı algıda seçicilikdir.
bu hastalıklara sahip insanları ve yakınlarını okuduklarında umutsuzluğa sevk edecek bir başlık.
--spoiler--
bu hastalıklara sahip insanları ve yakınlarını okuduklarında umutsuzluğa sevk edecek bir başlık
--spoiler--

Ama cidden yıl olmuş 2024
Hala bu hastalıkların tedavisi bulunamadı
Cüzzam'ın bile bulundu
Bunların bulunamadı.
Kalp krizinin, beyne pıhtı atmasınn, beyin kanamasının ve kanser gibi hastalıkların tedavisinde önemli ölçüde yol katledildi. Uzun açıklamaları var ama okuması süre alır ama şunu söyleyeyim bugün 3 derece akciğer kanseri olup motivasyon ve tedavi noktasında önemli ölçüde başarı sağlanmış 60 yaş üstü kişi gördüm. Bir hastalık türü var onla ilgili yapılan çalışmalar henüz net bir başarı elde edemedi. Yalnız bu hastalıklara sahip insanları ve yakınlarını okuduklarında umutsuzluğa sevk edecek bir başlık yorumuna ithafen o hastalığın isimini burada paylaşmıyorum.
(bkz: kireçlenme)
(bkz: romatoid artrit)
(bkz: alzheimer)
(bkz: diyabet)
(bkz: diyabetik nefropati)
parkinson.
sara.
Annem 2012 yılında bağırsak kanseri olmuştu. Önce ameliyat oldu. Sonra radyoterapi ve kemoterapi aldı. Şimdi durumu iyi çok şükür.
https://youtube.com/short...5UF-0?si=uC6y8OK5vn_tlF4R kardesim kurtuldun mu bu illetten?
net, can sıkkınlığıdır. Büyük bir hastalıktır.
Aslında neredeyse hayat boyunca peşinden koşulan paranın pek de bir önemi olmadığını gösteren durum.
fiziki tüm hastalıklar yazılmış bunların bir derece tedavisi ve uzatmaları oynamaları mümkün ama ya ruh hastalıkları?

doğuştan olanlar değil de çok ta belli olmadan ilerleyen hepimizde birden ortaya çıkabilecek olan ve de tedavisi imkansız olan durumlar söz konusu olabiliyor.
umarım tüm hastalıklara şifa bulunur amin.
Ms- multiple sklerose hastalığının bildiğim kadarıyla tedavisi yok...parkinson'un da yok, ama geciktirebiliyolar...diye biliyorum. Ama ilerlemeyi hiç durdurmuyo...
kronik dallama arazları !..
Ms.
Deneysel bazı tedavileri vardır, ama sonuç yok. Hastalığın seyrini yavaşlatmayı amaçlıyorlar ama pek de işe yarar değil ilaçları.
Bir ara ms aşısı haberi çıkmıştı ama sonrasında sanıyorum başka bir gelişme yaşanmadı.
Allah tüm şifa bekleyenlere şifa versin.
dincilik.
cahillik, hasetlik.
ne yazık ki geç teşhiste 4. evredeki kanserin bulunduğu kategori. tıp ve teknoloji geliştikçe çözüm bulunacaktır diye umuyoruz.
https://youtube.com/short...5UF-0?si=uC6y8OK5vn_tlF4R kardesim kurtuldun mu bu illetten?
Upuzun bir yazı olacak gibi yazmasam mi diye düşünüyorum ama içimden geldi yazayım. Kısa kesmeye çalışacağım, deneyeceğim en azından ehe.

annecime 2022 Nisan'da akciğer kanseri teşhisi konulmuştu, şükür ki erken teşhisti. doktorcumun önerisiyle ameliyata girdi annem. akciğerinin bir kısmını aldılar. Ameliyattan sonraki süreçte ışın tedavisi ya da kemoterapi almasına gerek yok, ilk beş sene kontroller daha sık olacak, tekrarlanma riski var dedi doktorcum. Ameliyattan 1 sene sonra pet'e girdi annem, bu sefer de lenf kanseri teşhisi konuldu ama bu defa ışın tedavisi ve kemoterapiyi birlikte aldı. 35 ışın, 7 kemoterapi aldı. Hafta içi 4 gece saat 02.00'ye randevumuz vardı ışın için, kemoterapi aldığı gün birlikte ışın alıyordu. Saatler neden öyle çünkü müthiş bir yoğunluk var hastanede (Bursa şehir hastanesi) ve randevu o saatlere verilebiliyordu ki bazan cihaz arızalanıyordu ve sabahlara kadar beklenebiliyordu. Bizim için bile yorucu bir süreçken annem için çok çok daha yorucu oldu ama çok şükür ki kemoterapi almış olan başka tanıdıklara annecim baya sağlam durdu (biz de hayırlı evlat sayılabiliriz bence, fena bakmadık yani) Şimdilik bir sorun yok, geçen hafta pet'e girdi, sonucu da temiz çıkarsa, değmeyin keyfimize.

Yazmışken şunları da yazayım:
Hani bariz bir sıkıntı yokken hastaneye gitmeye gerek yok diye düşünürüz ya bazen öylesine verilen bir kan tahlili, acilde gidince bu saatte ne röntgeni ya diyip öflediğimiz şeyler bile ipucu verir, peşine düşmek lazım. Annem yağlı hayvansal gıdalar tüketince bir fenalaşıyor, o akşam da ona benzer bir şeyler oldu, biz de gel bi doktora gidelim dedik, gittik, doktor röntgen çektirdi. Biliyoruz annemin akciğerinde bir leke vardı, yine onu diyecek sandık ama doktor bu sefer kitle dedi, ben de hocam daha önce herkes leke dedi, kitle demedi dedim, hoca baktı baktı röntgene, doktor arkadaşların sözünü yere düşürmek istemem ama bu bir kitle, siz geciktirmeden hemen bir randevu alın, uzmanlar da görsün dedi. Ne maksatla gittik, neyi söyledi bize derken göğüs hastalıkları doktorunda bulduk kendimizi falan filan. O yüzden nereye gidiyorsanız oranın efendisi belli zaten, onun dediklerine uyun, yanılmazsınız ha gittiğiniz yerlere dikkat edin XD

ikincisi vücudumuz sahiden de içinde olan her şeyi dışavuruyor her zaman. Annemin sağ bileğinin üstünde bir çıkıntı vardı hani böyle millet para bağlayın üstüne geçer diye bir kocakarı yöntemi uydurdukları çıkıntı var ya ondan. Annem ameliyattan çıktı odaya geldi ben elini tutmuştum yanında duruyordum eline bi baktım o büyük elleri ayakları olan kadının elleri ayakları incecik kalmış, bileğindeki o şey gitmiş? Nasıl ya falan derken doktora sordum, doktorcum da ellerde ayaklar büyüme, şişlik, fazla ödem var ise mutlaka doktora başvurulması lazım dedi (tombiş tombiş olmaktan bahsetmiyor, ödem işte.)Kolunun bacağının üstüne bastırınca bir şey koyunca içine doğru göçüyorsa sonra da yavaş yavaş topluyorsa vücut kendini, o zaman bı bak kendine başka ne tarz değişiklikler var.

Tedavi sürecinde beslenme çok önemli ve üzülerek söylemeliyim ki hayvansal proteine alıştıysa vücudunuz o zamana kadar mutlaka ama mutlaka tüketmesi lazım, zorla da olsa yemesi lazım. Pancar, mor lahana, kozalak pekmezi, alıç sirkesi çok faydalı. Doktora yine danışarak tüketmek lazım.

Sigara içmeyin!!!!!!!!! Annem halen sigara içiyor... Ciğerinin yarısı yok neredeyse halen... Çok üzücü bir şey, başta kendisi olmak üzere, doktorlar, hemşireler, ailesi ve gece gündüz pervane olmuşken kullanmaya devam etmesi can sıkıcı bir şey, ha bağımlılık olduğu için özellikle o süreçte sigarayı bırakma iradesi için enerjisi olmamış olabilir, anlıyorum ama devamında... O yüzden siz içmeyin ya cidden çok üzülüyorum hepiniz için, gül gibi çocuklarsınız yapmayın ya :'(

Velhasıl kanser için diyebilirim kiii
erken teşhis çok önemli! Vücudunu çok iyi gözlemlemen lazım.
doktordaki hakka kendini teslim etmek ve tavsiyelerine mutlaka uymak lazım.
Ve hastaneler aslında şifahaneler, ismini değiştirmek lazım!!!!!

Öyle işte, kendinize dikkat edin <3
Psikolojik denen tüm rahatsizliklar aids kanser ayrica kalp krizi hastalik değildir direk ölüm sebebi yani sonuçtur.onun yerinde damar sertliği şeker hastaliği denebilir.
Ülkemiz de her kesim için bağnazlık. Makam sevgisi, siyasi rüşvet. Siyasetçi yalakalığı yapmak.