1. 1.
  şeker hastalığı.
  3 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  pankreasın insülin üretmeyi becerememesi durumu.
  3 ... mosquito
 3. 3.
  hastalik latincede sifon anlamina gelir. cidden seker hastasi insanlarda devamli tuvalete gitme ihtiyaci duyarlar yani tuvaleti islatirlar.
  2 -2 ... markasiz
 4. 4.
  en önemli belirtileri ağız kuruluğu, çok su içme, sık idrar ihtiyacı, aşırı yorgunluk ve uyku hali, uzun süre kapanmayan yaralar ve parmak uçlarında görülen uyuşukluktur.
  1 ... alpiloji
 5. 5.
  okullarda sınavlara giriş sırasında artış gösteren hastalık.
  2 ... patasana
 6. 6.
  ölçüm sonucunda normal değeri 115 olması gereken hastalıktır. 400- 1000 arası ise kesinlikle tedavi gerektirir. * *
  1 -3 ... serander
 7. 7.
  pankreasın salgiladıgı insülin hormonunu artık salgılamamasıyla oluşan hastalıktır. insülin vücuttaki şekerin düşmesini saglar. salgılanmadıgında ise kanda şeker yükselir ve kandaki fazla şeker karaciğere depolanır. genel olarak belirtileri açlik halinde halsizlik hissetmek, sık sık idrara çıkmak ve çok su içmektir. gereken perhiz yapıldıgında normal hayata bir etkisi olmaz. fakat eger beslenmeye dikkat edilmezse vücudun her yerine etki edebilir. vücutta açılan yaralar ggeç kapanır. kapanmazsa kangrene kadar gidebilir. ya da körlük, sagırlık, akli dengeyi kaybetmek, böbrek yetersizliği gibi birçok ciddi rahatsızlık ortaya çıkabilir. çok basit bir kan testiyle ölçülebilir. özellikle ailenizde birinde varsa daha dikkat etmeniz gerekir. çünkü kalıtsaldır.
  4 -1 ... ovov
 8. 8.
  tip I ve tip II diyabet olarak ikiye ayrılır.
  tip I diyabete juvenil diyabet de denilmektedir. genellikle erken yaşlarda görülür. pankreasın beta hücrelerinin işlevini yerine getirememesi sonucu insülin üretilemez ya da çok az üretilir.
  tip II diyebette çoğunlukla beta hücrelerinde bir sorun yoktur. insülin üretilir, fakat hücreler insülini kullanamaz. genellikle ileri yaşlarda görülür.
  2 ... sallanan sardalya
 9. 9.
  tip 1, yani gençlik diyabeti düzenli insülin enjeksiyonu ile kontrol altında tutulurken, tip 2 diyabette genelde hap kullanılır.
  insana hasta olduğunu öğrendiğinde "neden ben?", "bu hastalıkla ömür boyu nasıl yaşarım?", "yaşıtlarım istediğini rahatça yiyip içerken ben neden bu iğnelere mecburum?" gibi isyankar cümleler kurdurtsa da bir dönem sonra bu cümleler yerini "beterin beteri var, Allah daha beter hastalık vermesin", "hem şeker hastaları kendilerine çok dikkat ettikleri için en uzun yaşayan insanlarmış" gibi daha iyimser cümlelere bırakır. *
  4 ... wildy
 10. 10.
  okuduğum bir takvim yaprağından paylaşımdır: diyabet hastalarına faydası olabilecek bir tedavi şeklidir;

  Gerekli Malzemeler:

  1. 100gr Buğday
  2. 100gr Arpa
  3. 200gr çörek otu
  4. 100gr acı çam sakızı

  Cam sakizi hariç, digerleri işleme başlamadan once kırılmalı ve ezilmelidir. tüm malzemeler harman yapılıp, üzerine iki buçuk litre su ilave edilerek ateşte 10 dk. kaynatıldıktan sonra soğumaya bırakılmalıdır. Daha sonra süzgeçle süzülerek bir cam şişe ya da sürahiye konulur... Hasta 40 gün her sabah aç karnına bir fincan içmelidir... 40 günden sonra gün aşırı içmeye devam ederse faydalı geleceği belirtilmiştir.... acil şifalar...
  3 ... linka