1. 1.
  tarihi seven,okumayı seven .tarihin salt ezber olmadığının farkına varmış ve farkında olduğu gibi tarihi yaşayan,olayları abartmayan,sanıldığı gibi geçmişine sarılmayan/sarılmaması gereken gelecek için geçmişten yola çıkarak bugünü irdeleyerek sağlam bir köprü oluşturmaya çalışan/çalışması gereken.şahıs/şahıslar
  3 ... tarihci
 2. 2.
  uzun cümleler kuran 3. nesil yazar. hoşgelmiş, güzel yazılarını bekliyoruz.
  1 ... goksunv
 3. 3.
  amerikalı yazar elizabeth kostova nın bir kitabıdır. kazıklı voyvoda vlad tepes in halen vampir olarak yaşadığını konu alan bir roman. kitap biraz saçma olsada oldukça akıcı ve ilginç.

  gerçekten bir tarih romanıdır. önemli bir bölümü türkiyede olmak üzere bir çok ülke ve zamanda geçer. çok ilginç bilgiler içerir. kısaca sürükleyici bir hikayedir. *
  2 ... gigantic
 4. 4.
  elizabeth kostova'nın sürükleyici güzel kitabı.
  2 ... leggare
 5. 5.
  olabilmek için ingilizce, almanca ve latince'nin şart olduğu insan durumudur. tabii bi de iskandinav dillerine büyük bir nefret beslemek gereklidir.
  -2 ... real betis
 6. 6.
  Türkiye'de tarihçi olabilmek için (yahut gerçek bir tarihçi olunabilmesi için) en azından Osmanlıca, Rusça, Almanca ve Fransızca bilmek gerekir.
  2 ... ernest everhard
 7. 7.
  (bkz: müverrih)
  1 ... unique270
 8. 8.
  Tarihçi, tarihle, geçmişe ilişkin olayları yer ve zaman göstererek ve sebep-sonuç ilişkisine bağlı sistemli bilgilerle uğraşan kişilere denir.
  1 ... cnyt
 9. 9.
  "En tanınmış yapıtları kopya etmek varken, tarih yazmak için kendinizi niye bu kadar yoruyorsunuz? Görenek budur. Yeni veya özgün bir düşünceniz varsa, insanları veya olayları yeni bir bakış açısıyla anlatırsanız, okuyucuyu şaşırtırsınız. Okuyucuysa, şaşırmak istemez; bir tarih kitabında önceden bildiği saçmalıkları görmek ister. Onu eğitmek isterseniz, aşağılandığını düşünür ve öfkelenir. Onu aydınlatmaya çalışmayın, yoksa inançlarına sövdüğünüzü basbas bağırır.
  Tarihçiler birbirlerinden aşırır. Böylece boşuna yorulmamış ve saygısız görünmekten kaçınmış olurlar. Siz onları örnek alın, özgün olmayın. Özgün bir tarihçi evrensel bir kuşku, aşağılama ve iğrençlik anıtıdır."
  J.A.F

  (bkz: PENGUENLER ADASI)
  4 -1 ... gogol
 10. 10.
  tarih bilimi ile profesyonel ve/veya akademik olarak uğraşanlara verilen genel ad. ayrıca daha da genel ifade olarak üniversitelerin tarih bölümlerinden mezun olanlar için kullanılmaktadır.
  ... usualsuspects