bugün

içine domates,biber,soğan,kokulu otlar,süt veya yoğurt katılan,bulgur,mayalanmış ve kurutularak ufalanmış hamur vb.nden yapılan çorba malzemesi.

(bkz: tarhana çorbası)
taarana..mercimekle karıştırınca çarpar!
(bkz: maraş tarhanası)
iki turlu tarhana vardir. biri "un tarhanasi" veya "domatesli tarhana" digeri ise "koy tarhanasi" veya "yogurt tarhanasi" olarak adlandirilir. un tarhanasi sogan, domates, kirmizi salcalik biber, tarhana otu (cicege durmus dereotu), yogurt ve un ile yapilir.
koy tarhanasi ise bugday, yogurt ve nohut ile yapilir. un tarhanasinin corbasi yapilir, koy tarhanasinin corbasi yapilabildigi gibi etli ve nohutlu yemegi de yapilir.

ps. yunanlar ve kibrisli rumlar tarafindan bilinen ve yapilan tarhana koy tarhanasidir. ama hazirlanisinda birkac fark vardir. yunanlar bugday ve yogurt, kibrisli rumlar ise bugday ve keci sutu (yogurt yerine) ile hazirlarlar. ayrica koy tarhanasinin yemegini bilmez, sadece su ile kaynatip corbasini icerler.
tarhaha, büyük bakir kazanlarda haslanmis dögme bugdayinin eksimis yogurt ve tuzla karistirilip yüksek toz almayacak evlerin damlarinda güneste kurutulmasiyla elde edilen basit ama cok degerli bir yiyecektir. efendim tarhananin bir kac cesidi vardir. usak yörelerinde un gibi ögütülmüs tarhana vardir. daha doguya gidecek olursak, kahramanmaras ta tarhana ince ince kuru kamis üzerine serilir ve kuruduktan sonra hasat edilir. maraslilar tarhanayi corbadan ziyade cerez olarak daha cok tüketirler. eger kahramanmaras ta herhangi bir eve misafir olacak olursaniz, yemekten sonra, kuru kuru yada zeytinyaginda kizartilmis bir sekilde önünüze findik, fistik gibi seylerle cayin yaninda tarhana verilirse sasirmayin, tadin. adiyaman ve gaziantep yörelerindeki tarhana ise daha kalin daha tanelidir. icindeki bugday tamdir, yani kirilmamistir. tarhana nin corbasi yapilabildigi gibi suda islatilip süzülerek kavurmasida yapilabilir.
(bkz: darhane)
koylu icadi, sehirde yenmesi munasip olmayan besin.
anneannemin narin ellerinden yapılınca daha güzel olan bir yemek.
No Blues gibi ortadoğu ve anadolu ezgilerini müziklerinde işleyen Hollandalı bir gruptur.
kerhaneyi sansürleyerek söylemek isteyenler için birebir olan sözcük.

(bkz: tarhanacı)
(bkz: tarhana karmak)
(bkz: tarhana dökmek)
piştikten sonra kasenize konulduğunda içerisine; kurutulmuş bibier tohumu, bilhassa peynir, kuru fasulye yemeğinin taneleri, yoğurt gibi aktrasyonlarla çeşitlendirebileceğiniz ultramegasüperaction şifahi kış çorbası. kışın sabah yada akşamları tüketin ateş gibi olur banamısın demezsiniz. hastalığı mastalığı siker atar.
uyarıcı etkisini de unutmamak lazım.
Bazı yörelerde adı 'tarkana' olarak geçiyor.Bu daha çok harfleri yutan, geleceğize gelcek, gideceğize gidcek diyen yöreler için geçerli. buna biraz da kibarlık diyelim tam olsun.
geçenlerde düşündüm de.
Bu lezzet cips te nasıl durur du diye.
Bir denemek lazım aslında.
kıymayla şahane bir lezzete sahip olan çorba cinsi.
darhane kelimesinden türediği düşünülmektedir.
darhanelerde birinci sıradaki çorba olması hasebiyle.
şirincede hanımların sattığı ürünlerdendir. sağlıklıdır, hazırları gibi koruyucu madde içermez.
Çok güzel bir çorbası olur kendisini değil ama çorbasını severim bide ismimle azcık benzeşiyor beni kızdırmak için söyleyen oldumu ebesinin amk.
Buram buram Türkiye kokan çorba.
yılın bu dönemlerinde ülkemizin çoğu yerinde anneler tarafından harıl harıl yapılan çorba. bu çorbanın üretim aşamasında çocuklara da önemli bir görev düşer. güneşte kurutma esnasında kediler çorbalara yumulmasın diye çocuklar nöbete bırakılır.
uşağınki meşhurdur.
geleneksel, lezzetli, şifa kaynağı çorba.
yaratan beyinleri damaklarından öpüyorum.
Geçen yaz yaptığımdır. ilk iki gün yerinde durdu ama sonrasında durduramıyoruz efendim kıvamındaydı. Gece 3 kere taşmasını önlemek için karıştırdım. Uyku haram tabi. Tarhanaya kırmızı biber ne kadar çok konulursa o kadar güzel olurmuş. Daha da değerlenirmiş. Ben yapınca bu su gibi oldu dediler. Un koy dediler. Demekle de kalmadılar koydular. iyi oldu da toz haline gelen tarhananın renginin açılması normalken benim tarhana anormal bir şekilde beyazladı. Ben de yaparken daha çok salça veya kırmızı biber salçası koydum ama bu defa unu fazla diye suya doymadı. Normalde 4 kaşıkla bir tencere yaparken ben neredeyse 2 kaşıkla koca bir tencere tarhana çorbası yaptım. Neyse ki bütün kış öyle ya da böyle içimizi ısıttı. Bir dahakine daha tecrübeli olarak yaparız artık.
2 çeşitinin bulunduğu; genelde çorba yapmak amacıyla kullanılan, kurutulmuş gıda türüdür.
http://1.bp.blogspot.com/...ovFJOw/s1600/DSC06224.JPG
http://img.blogcu.com/upl...zzetdamlasi_G_r_nt017.jpg