bugün

direkt yenilmesi daha lezzetli olan kurutulmuş yiyecek. tabi köy tarhanası olacak. öyle çerezlikler iyi değil. çorbası da yapılır.
Çorbaların şahıdır kendileri.
güz mevsiminde genellikle anadolu halkı tarafından yapılan içinde un, domates, biber, sarımsak ve çeşitli sebzeler bulunan çorba çeşidi.
aslı elbistan tarhanasıdır.
bizim memleketin tarhanası. süper olur. kurutup da yiyebilirsiniz, çorba olarak da.
Tarhana tartar
Bogazimi yirtar
Kuskus kardes
Gel beni kurtar.
Cok anlAmli bir siirle gecemizi sonlandryoruz.
Yazın kuruması için balkona serilen ekşi ekşi anadolu kokan çorbadır.
+Oğlum balkona çıkma tarhana kuruyo.
Annem Maraşlı oldugundan, her k. maraşa gidişimizde 5-10 kilo aldıgımız aklınıza gelebilecek tüm kuruyemişlerle mükemmel uyum sağlayan bir yiyecektir. oralarda kimsenin evinde eksik olmaz güneşte bekletilmis yumuşak hali vardır birde firik denilir denenmesi gereken lezzetlerden diye düşünüyorum. yemeden ölmeyin.
lezzetli bir çorbadır.
Bir uşak'lı olarak en güzel çeşidini bizimkilerin ürettiğini düşündüğüm muhteviyatı bol olan pek şifalı çorbadır.
Az önce annemle balkondan, ıslanmasınlar diye içeri soktuğumuz, besin zincirinin ilk ve son halkası. Yani burada doğup büyüyenler için anne sütü.
yöresine göre değişen isimleri olan corbadir.

ayrıca tarihteki ilk hazır çorba olarakta bilinmektedir.
Bizim buraların tarhanası ünlüdür. Evde yemek olmadığında başvurulan şeydir.
Bu aralar anneannelerimiz teyzelerimiz tarafından tüm kış boyunca yenilmesi için Anadolunun bağrından kopup gelmiş sofralarimizda yer edinmiş bir corbamizdir. Her yörenin tarhanasi farklıdır. Tercihim içerisine köy ekmeği doğrayıp yediğim anneannemin geleneksel tarhanasidir. O tadı başka hiçbir tarhanada bulamamişimdir. Hazirlarina zaten elimi surmemişimdir. Yanında kuru soğan, zeytin, taze soğan yenilerek ya da içine yoğurt karıştırilarak da tuketilebilir.
sevip sevmediğime karar veremediğim bir çorbadır.
tartar karnimi yirtar. baklava borek gelde beni kurtar.
sabahin bu saatinde yapilan..

tum evi seferber etti, birinden sergi istiyor, bana uyan da serelim diyor, baska birinden bise istiyor. en sinir oldugum insan tipinin yapmamasi gereken, her bi bokunu al da in bise yapcak zaman artik !
kisin en güzel corbasidir.
görsel

kedi nöbetini tuttugum tarhananın bi kısmı*
nam-ı diğer 'acem aşı'*...

uşak, denizli, beypazarı, sivas, kahramanmaraş gibi yöresine göre değişmekle birlikte, çoğu kez buğday unu, haşlanarak püre haline getirilmiş nohut, kırmızı salçalık biber, domates, soğan, dereotu, ekşi yoğurt ve hamur mayası karışımı ile elde edilen ve günkurusu gibi güneşte kurutulup dövülerek hazırlanan un tarhanası; pişirilmesi esnasında bünyesine ilave edilen kıyma, sivribiber, tereyağı ve maydanoz gibi katkılarla birlikte dünya yüzünde bilinen çorbalar içerisinde besin değeri en yüksek olanıdır.

şöyle ki,

100 gr. tarhana çorbasında*;

- karbonhidrat : 40,64 g.
- protein : 19,97 g.
- yağ : 18,86 g.
- kolestrol : 68,0 mg.
- sodyum : 864,0 mg.
- potasyum : 946,50 mg.
- kalsiyum : 679,8 mg.
- demir : 3,44 mg.
- çinko : 1,20 mg.
- vitamin A : 232,0 micg.
- vitamin C : 17,46 micg.

bulunur. Bu yüksek besleyici değerinden ötürü, süt bebeklerine* ilave besin olarak önerilmektedir.
ninemle dedem bazen anlatırlar, 70 li 80 li yıllarda sabah kahvaltılarında içerlermiş. aromasını severim. akşamdan kalmışsa sabahları tekrar kaynatıp benim de içmişliğim olmuştur.
Macarlarin da tarhanaya çok benzeyen tarhony adlı tarhana gibi hazırlanan bezelye formatında bir yiyecek ler vardır.
Tarhana çorbasının adı "Darhane" isminden gelir:
Darhane = Fakirhane= Fakir Çorbası.
tarihin ilk hazır çorbasıdır.
en iyisini zeynep teyze yapar, en güzelini ben pişiririm.
en iyisini anneannem yapar, anneannem pişirir. bu gerçeği çocukken anemin yüzüne vurup terlik/trip yemişliğim vardır, ancak ben korkak gibi yaşayacağıma romalı gibi tarhana çorbası içerim dedim, terliğe kafa attım.