1. 1.
  bazı bayanların saç ve yüzlerinin bir kısmını yabancı erkeklere göstermemek için taktıkları kumaş. Baş örtüsüyle karıştırılmamalıdır. Baş örtüsü adet yerine gelsin diye takılır türban ise daha kesin yargıları olan bir dogmadır, misal saçın hiç bir parçasının gözükmemesi falan. bazılarının hayatını komple işgal eden bazıları içinse hiç bir anlam ifade etmeyen nesnedir.*
  19 -30 ... ratata
 2. 2.
  kuran da gecen kadınlara da soyle basortuleriyle yakalarını ortsunler ifadesinin musluman kadınlar tarafından algılanmıs ve uygulanmıs bicimidir. ayrıca bu ayetin basortusu ayeti olmadıgını,basortusunun arap toplumuna has bir adet oldugunu, kuran da basortusu hukmunun olmadıgını ileri surenler varsa da kemiyet ve keyfiyet acısından onem arzetmemektedir.

  ayrıca bugunlerde yine tartıstıgımız rahatsızlık veren konudur. rahatsızlık veren turban ya da basortusu degil insani ozgurluklerin, egitim haklarının, fırsat esitliginin, inanc ozgurlugunun tartısılmasıdır. aydın, guclu hede hödö turkiye diyen zevatın en temel ozgurlukler konusunda bile sovenist bir tutum sergilemesi akıllara zarardır.
  14 -6 ... sosyoklon
 3. 3.
  kur-an da istenen bir yana her şeyden önce bir özgürlük meselesidir, bir insanlık hakkıdır türban. vicdanı ve de saygısı olan herkesin desteklemesi gereken bir inanç gereğidir kimilerine göre.

  bırakın arkadaşlar türban var mı yok mu diye düşünmeyi, ortaya teoriler atmayı varsa da yoksa da birileri var olduğuna inanmış takıyor. artık diğerlerine saygılı olmak düşer.

  birilerinin laf ebeliği yaptığı gibi de siyasi bir simge değildir türban. farzedelim siyasi simge olsun... bu memlekette parti rozeti takmak da mı yasak. siyasal partilerin bayraklarını asmak da mı yasak.

  elimizi vicdanımıza koyalım ve bir kez daha düşünelim. ben bu türbanı siyaset yapmak için takıyorum(kaldı ki siyaset ayıp veya yasak değil) diyen, bu hissiyata sahip olduğunu düşündüğünüz tek bir türbanlı tanıdınız mı???
  22 -10 ... palta
 4. 4.
  Dini bir gereksinimdir ve kimsenin hiçbir hakla engellemeye hakkı yoktur.Dini bir gereksinim olmasa bile ve hatta siyasi bir simge olsa bile yine kimseyi ilgilendirmez.
  Bu konuyu tartışanların dinden tek kelime çakmayan abdestsiz imamların olmalarıysa ayrı bir hendikap olup olayı saptırmaktan öte gitmemektedir.
  Bırakın insanları rahat rahat giyinsinler.Bir de saçma sapan türban başka başörtüsü başka diyip insanları kategorize etme ihtiyacı duyanlar yalnızca toplumda bölücülük yapmaktadır.Siyasi simge olduğunu söyleyenlerin kimler olduğunu biliyoruz.Çünkü işlerine öyle geliyor.Yasakçı zihniyet.
  Açık açık söyleyemiyorlar.deseler ya biz türbanlıları hazmedemiyoruz,biz onları sevmiyoruz diy.Niye kıvırırlar dansöz gibi başörtüsü başka türban başka diye?Peki soruyoruz o zaman başartüsü neden yasak?Hani türban yasaktı ya.Kendiniz bir tutuyorsunuz değerlendirmede.Çelişki çelişki çelişki...
  15 -9 ... italiano
 5. 5.
  (bkz: kurban)*
  3 -5 ... dramtatatam
 6. 6.
  türban=baş örtüsü
  9 -34 ... italiano
 7. 7.
  kimilerinin tamamen siyasi bir simgedir dediği, bir başka kesimin gözünde neredeyse bayrakla eşdeğer anlam taşır hale gelen; radikal kesimin vazgeçilmez unsuru olarak tanımlayabileceği ve buna bir ton başka anlamlarda yüklemenin beni hiç şaşırtmıyacağı olay.

  türkiyede laik düzenin nerdeyse bir numaralı düşmanı ilan edilmiş; geçen haftalarda bir öğretmenin bırakın okulu okul dışında bile türban takması; çocuklara kötü örnek oluyor gibi sadece bir türke yakışan bir mantıkla yasaklanmıştır.

  temelin özgürlük olması gereken bir rejimde yaşayan insanların özgürlüklerin kısıtlanmasından kendilerine pay çıkarma arayışları nın sonucudur türkiyede türban sorunu.

  kurunun yanında yaşında yandığı gibi söylemlerde vardır hakkında ama bende geçen gün elinde x marka saat olan bir terorist gördüm televizyonda. o zaman x marka saat takan herkes teroristir; sistem düşmanıdır dimi:) ideoloji ise ideoloji; tehtidse tehdit...çok zekice...:).

  21.yy da insanlar teknolojide gelişirken bizim halen ilkel çağ tartışmaları yapıyor olmamız çok yazık ve üzücüdür..
  5 -4 ... msd
 8. 8.
  türbanı takan ve de onu savunana türkiyeyi irana çevirmeyi istiyorsunuz palavraları sıkılmaktadır. evet bugün ülkemiz irana çevrilmiştir. nasıl mı? iranda nasıl türban takmak mecburi ise bugun ülkemizde de takmamak mecburi hale getirilmeye çalışılmaktadır.

  evet suçluyu uzaklarda aramayın bugün iranın baskıcı rejimine paralel bir takım davranışları göstermeyi bizim cumhurbaşkanımız, anayasa mahkememiz, yargıtayımız başarmışlardır.

  ama tarih hepsinden gaspedilen özgürlükler adına hesap soracaktır. birgün sevgi elbet başkaldırı suçunu işleyecektir.

  (bkz: yasak yasaktır)
  (bkz: insan hakları)
  (bkz: muz cumhuriyeti)
  16 -11 ... palta
 9. 9.
  açık seçik giyinmedikleri için bazı erkekler tarafından hor görülen,küçük görülen,önemsenmeyen,çağ dışı adledilen kadınların uyguladığı islami bir emirdir.
  15 -17 ... asiti kaçmış kola
 10. 10.
  insanın saçlarının örtülmesi geleneği, eski mezapotamya uygarlıklarından mirastır. Birçok kaynak, eski mezapotamyada kadınların saçlarının cinsel organdaki tüylerin bir uzantısı olarak düşünüldüğü, bu yüzden de örtülmesi gerekli gördüklerini söyler.

  Günümüzde kullanımının* kimseyi ilgilendirmeyeceğini düşündüğüm giysi.
  7 -2 ... baybars