bugün

george gershwin'e ait muhteşem bir jazz klasiğidir. Ancak janis joplin tarafından çok iyi yorumlanmıştır. Cem Adrian da bu şarkıyı bana özel adlı albümünde yorumlamıştır. Birçok versiyonu bulunan şarkının sözleri şöyle:

Summertime,
And the livin' is easy
Fish are jumpin'
And the cotton is high

Your daddy's rich
And your mamma's good lookin'
So hush little baby
Don't you cry

One of these mornings
You're going to rise up singing
Then you'll spread your wings
And you'll take to the sky

But till that morning
There's a'nothing can harm you
With daddy and mamma standing by

Summertime,
And the livin' is easy
Fish are jumpin'
And the cotton is high

Your daddy's rich
And your mamma's good lookin'
So hush little baby
Don't you cry
cem adrian'ın süper bir şarkısı.aslında şarkı değil de adamın sesi süper tabi hatta tek kelimeyle inanılmaz...

summer time time time
child the living's easy
fish are jumping out
and the cotton lord
cotton's high lord so high

your daddy's rich
and your ma is so good looking baby
she's looking good now
hush baby baby baby baby baby
no no no no don't you cry
don't you cry
charlie parker'in melodik jazz yorumu felaket olan parca.
başka yorumları dinlememiş olmama ragmen, cem adrian'dan daha iyi yorumlanamayacağını düşündüğüm şarkı. dinledikçe limevire a girip jazz indirmeliyim diye insanı dürten şarkı.
miles davis'in de trompetiyle güzel yorumladığı klasik.

(bkz: so what)
bir şarkı bir insanla sevişir.
cem adrian'ın yorumuyla insanı kendisine aşık eden parça.
http://www.youtube.com/watch?v=1yKgAEkCKxY
cem adrian bu şarkıyı bambaşka bir boyuta taşımıştır ve kesinlikle ağzı açık dinlettirir insana bu şarkıyı.
cem adrian'ın farklı üç seste söylediği şarkıdır. ilk dinleyince 3 farklı insan evladı söylüyormuş gibi geliyor ama tek insan evladı söylemekte o da cem. * *
the zombies yorumu da güzeldir.
janis joplin'in çok güzel seslendirdiği şarkı.
bir GEORGE GERSHWIN bestesidir. (bkz: summertime)
Ella Fitzgerald ve Louis Armstrong düet olarak yorumladiği parcadir. üflemelide ve terennümde armstrong, terennümde ella, yemede yaninda yat yahut sar sar bastan dinle. kasetli teypte kaset sarmayan nesle asina değiliz ama dolma saran neslede neskafe ücü bir arada ikram ederiz.

Its summertime, and living is easy.
The fish are jumping and the cotton is high

di mi benjamin?
yudum yudum içilesi, dinledikçe sevilen, sevdikçe dinlenen, arka arkaya 5 defa dinlenesi: sanki
doğa harikası.
friends of dean martinez tarafından post-rock tandansında kavırlanmış süpersel de olmuş şarkı.

ayrıca cem adrian kavırı da dillere destandır.
Janis Joplin ve Sarah Vaughan ablalarımız ve Louis Armstrong abimizin dibine kadar hissettirerek seslendirdikleri parçadır. Ayrıca Fazıl Say'ın kankası Güvenç Dağüstün de yabana atılmayacak şekilde seslendirir bu parçayı.
beni cem adrian a hayran olmaya iten sarkıdır.cem adrian tarafından muthis yorumlanmıs ve cem adrian ın inanılmaz ses kullanma yetenegini gozler onune suren sarkıdır.
icra etmeyen bayan jazz vokalisti kalmamıştır bu güzelim "ninni" yi. bir zenci köle, güneşli bir yaz gününde, yanında çalıştığı beyaz ailenin beyaz bebeciğinin başında yakar bu türküyü. en bilindik jazz standartıdır.
janis joplin yorumunu dinlediğim şarkı. bir stüdyo kaydı iki de konser performansı olmak üzere bu üç versiyonun içinde en güzeli jimi hendrix'le olanıydı.

oturup içmek istedim.
bu şarkıyı janis joplin ve jimi hendrixden dinledikten sonra bu kulaklar bundan daha iyi bir şey duyamaz.
cem adrianın tabiri caizse tek başına düet yaptığı muhteşem şarkı.
janis joplin'in gelmiş geçmiş en iyi parçası.
evet coverlerı çok fazla, kimse de joplin kadar iyi yorumlayamaz diye düşünürdüm. lakin az önce cem adrian ağzına burnuma sıçtı. bu adama zaten hasta idim, gözümdeki yeri kat be kat arttı. incesinden kalınına, bu nasıl bir gırtlaktır abi. yetmeyip saksafonu çalmak nedir? jazz'a bir kez daha aşık etti adam beni. helal olsun. yemin ederim helal olsun.

şuradan dinleyebilirsiniz;
http://www.youtube.com/watch?v=fiUZ4CrliUg
en iyi yorumu miles davis'den dinlenen jazz klasiği.
janis joplin ve jimi hendrix yorumu muhteşem ötesi güzellikte olan gershwin eseri, joplin'in sesi, yorumu hendrix gitarı ile alemden aleme uçurur.

http://www.youtube.com/wa...wzMZAEM&feature=share