bugün

ingilizce'de daha kavga başlamadan, rakibin beklemediği bir anda şerefsizce atılan yumruk anlamına gelir.

eğer sağlam oturtulmuşsa, kavga o yumrukla başlar, biter.
watchmen, dawn of the dead ve 300 ün yönetmeni zack snyder'dan fantastik bir gerilim.

trailer: http://www.youtube.com/watch?v=xsietig7o3m
yayınlanan trailer ile heyecan uyandıran film. zack snyder'ın yönetmen koltuğunda olması beklentilerin karşılanacağı yönündeki umudu artırıyor.
yeni traileri yayınlanmış olan film.
zach snyderdan yine görsel olarak harika ancak senaryo olarak zayıf bir film geliyor gibi.

http://io9.com/5681203/ne...gons-and-sexy-lady-fights
tanıtımını az önce izledim ve yorumumu yapıyorum:

bu bir erkek filmidir. kadınlar büyük olasılıkla bu filmden nefret edecekler. liseli fantezileri olan, aventür sever erkekler için özellikle hazırlanmış. zaten başroldeki emily browning de yaşından* genç gösteriyor. ejderhalar, zeplinler falan...

izlenir bu.

ekleme: hazırlanan afişler bile erkeklere özel. erkek filmi olmuş gibi görünüyor. adamlar hedef kitleye iyi odaklanmışlar. özellikle sweet pea'li afiş çok güzel. o değil de filmde oynayan en çirkin kızı o afişte nasıl o duruma getirip de dibimi düşürdüler ben onu anlamıyorum.
mart 2011'de gösterime gireceği belirtilen, fragmanıyla görsel efekt dalında iddialı olduğunu hissettiren film.
zack snyder gibi sağlam bir yönetmenin eseri olunca büyük beklentilere sokan ve trailer'larında da görüldüğü üzere yine bir görsel şölen beklemekte bizi. hadi bakalım.

bu da imdb sayfası:

http://www.imdb.com/title/tt0978764/
robot ninjalar, dev samuraylar, minigun, naziler, otomatik silahlarla ateş eden sarışın ablalar, ejderha falan...trailer'ının her karesi adeta ayrı bir nerdgasm..

bekliyoruz heyecanla.
abd'de 25 mart'ta gösterime girecek filmdir. türkiye'de ise gösterilip gösterilmeyeceği bilinmiyor.

lan, gösterimini bekleeee, yetinme dvdrip'inin çıkmasını bekleeee... bekle babam bekle! bu ne beee!

tarihe not düşüyorum: içi boş bir görsel şölen olacak. demedi demeyin.
(bkz: death machine kullanan samuray)
film izlerken bünyem neler salgıladı bilmiyorum ama uyuşturucu gibi bir film.
mükemmel.
Sağlam soundtrackleri olan film. Soundtrackleri:

sweet dreams (are made of this) - emily browning
army of me (sucker punch remix) - jörk featuring skunk anansie
white rabbit - emilíana torrini
i want it all / we will rock you mash-up - queen featuring armageddon aka geddy
search and destroy - skunk anansie
tomorrow never knows - carla azar and alison mosshart
where is my mind - yoav and emily browning
asleep - emily browning
love is the drug - carla gugino & oscar isaac
hakettiği değeri bulamayan film.

Zeki, çevik ve ahlaklı arkadaşlarım bile film hakkında 'ya konu diye bi şey yok işte, öyle aksiyon açısından falan biraz iyi gerisi boş' yorumunu yaptı...

Bir yıl önce trailerını izlediğimden beri merakla beklediğim bu film için böyle laflar duyunca ve sözlükte de aynı tarz yorumlar görünce hayal kırıklığı yaşadım ama yine de gidip izledim çünkü bir yıldır bu filmin çıkmasını bekliyordum.

ilk olarak filmin senaryosunun kesinlikle boş olmadığını söylemeliyim. Senaryonun beğenilmemesinin tek nedeni herkesin bir aksiyon filmi izleme beklentisi. Bu beklenti, izleyicilerin kafasında her şeyin o aksiyon temeline oturması gerektiği hissini verdi. Film bu mantıkla izlenince Sonuç olarak kafalarda 'ejderha neden öldürüldü, ikinci dünya savaşının ne alakası var' gibi sorular uyandı. Kusura bakmayın ama arkadaşlar mal mısınız! Filmin anlatmak istediği şey hepimizin hayatta çok zor durumlarla karşılaşabileceği, her ne koşulda olursak olalım bu güçlüklere karşı mücadele edebileceğimizdir, Hayat denilen savaşta ihtiyacımız olan her silaha sahip olduğumuzdur. mesela milyonlarca genç için öss meselesi bir cephede savaşmak kadar zor, stresli ve yıpratıcı değil midir? Aynen filmde de kızın göze aldığı zorluklar o fantastik alemdeki savaşlarla simgelenmiş ve bence muhteşem bir işe imza atılmış.

Benim puanım: 8/10
çoğu kişi beğenmese de benim beğendiğim ayrıca ost'si de çok iyi olan film.
katana, dev samuray, ikinci dünya savaşı ve bilim kurgu. üstüne güzel bacaklar... daha ne olsun amına koyayım salya saçmaktan tükürük bezlerim kurudu.
film senaryo konusunda çok zayıf fakat görsel yönden 10 numara olmuş. bayanlar falan şahane.*
puanım 7,268/9,674.
severek yaşadığımız hayatı onurlandıran kimdir ?
o canavarları bize öldürmemiz için gönderen...
ve aynı zamanda asla ölmeyeceğimizi işaret eden kimdir ?
neyin gerçek olduğunu ve yalanlara gülüp geçmeyi öğreten kimdir ?
neden yaşadığımıza ve neyin uğruna canımızı vereceğimize karar veren kimdir ?
bizi zincire vuran ve özgürlüğümüzü sağlayacak anahtarı elinde tutan kimdir ?
sensin !
ihtiyacın olan tüm silahlara sahipsin.
haydi savaş !
bir insan bundan çok şey öğrenebilir. gerçekten hepimizin ihtiyacı olan da bu.
film senaryosu berbat. ama görsel açıdan fena değil. Abbie Cornish ise mükemmel, hastasıyız.
bir kızın yaşadığı zorlukları kafasındaki fantastik dünyasında, mükemmel cover sarkılar eşliğinde savaşarak verdiği harika bir filmdir.
almasını bilene iyi mesajlar veren , cover şarkılardan oluşan güzel bir ost ye sahip olan, güzel görsel efektlerin güzel kızlarla daha da güzelleştiği fakat sonunu getiremeden izlemekten sıkıldığım birazcık saçma film.
uzak durulası, izlenmeyesi, konu yoksunu görsel efektlerine yazık edilmiş film/cik.

(bkz: kaçın)
film müzikleri mükemmeldir. sadece müzikleri dinleseniz bile yeter. ama film işte eh kıvamında kaçmış, bayıcı işte da.
hayal ile gerçek arasında kalan bir kız...

anneniz ölmüş siz ise kız kardeşinizi öldürmekten akıl hastanesine kapatıldınız, orada size işkenceler, dayaklar, hiç ihtiyacınız olmadığı halde adını bile bilmediğiniz ilaçlar verildi. gerçekler o kadar kötü ki ancak bundan kurtuluş yolunuz yok, kaçamazsınız, size yardım edecek kimse yok. peki ya herşeyi yapabileceğiniz, herkez olabileceğiniz, sınırsız şeylere ulaşabileceğiniz hep var olacağınız, hayal dünyanıza kaçarsanız. işte film aslında bize bunu özetlemek istiyor, gerçekler yaşanamayak derecede korkunçsa hayallerde kendi dünyanızı yaratmaktan başka ne çareniz kalır. hayal dünyasında yaşayan bir kız gerçeklerden kaçmış ve bu dünyayı kendi dünyası olarak benimsemiş, orada yaşıyor orada yürüyor orada konuşuyor ve orada savaşıyor...

Sucker Punch fimi sizelere istediğiniz şeyleri fazlasıyla veriyor, ve gerek görsel kalitesi, gerek müzikleri, gerek değişik konusu, gerekse atmosferiyle sizleri genç bir kızın hayal dünyasına doğru bir yolculuğa çıkarıyor... 8/10
düzeltme; imlâ.
skyline ile beraber güzel efektler - boktan film kategorisinin bir üyesi.

sürreal olmaya çalışmış, mal olmuş. izlemesi zevkli sayılabilir, ancak yine de mal.

sürrealizm istiosam oturup 47346. kere the fountain izlerim daha iyi, o en azından acı çektirmesini bilir, etkilemesini bilir.

aksiyon istiyorsam da açarım transformers keyfime bakarım, ya da bir john woo filmi. ya da herhangi bir jason statham içeren yapım. neden? bunlar kendine dürüst çünkü.

ama sucker punch arada kalmış, boş kalmaya mahkum olmuş.

hem ondan hem bundan olsun demiş, ama babayı almış sonunda.

üzerinde uğraşıldığı için, harcanan emek için 5/10 çalışır, daha fazlasını almaz, alamaz.

buharlı naziler olmasa 4 bile verebilirdim buna.
--spoiler--
ihtiyacın olan tüm silahlara sahipsin.
--spoiler--

konu görsel efektlerin ve soundtracklerin yanında pek bi sönük kalsada güzel filmdir. ha bi de oyunculuklar da fena sayılmazdı. puanım : 7/10