1. 1.
  onu korumaya çalışan insanlar kimi zaman diğerleri tarafından kötüleniyor. hatta statükocu diye ona hakaret(!) bile edebiliyorlar

  (bkz: rauf denktaş)
  1 -1 ... mmtyvs
 2. 2.
  halil cibranın bir cümlesini hatırlamama sebep olan kelime.

  "baskıya başkaldırmayan kişi kendine karşı adaletsizdir."
  1 ... balyancho
 3. 3.
  güzel ülkemizde hala değişim denen olguyu kavrayamayan zihniyeti açık eder terimdir.

  bu kimi zaman parti kapatmak şeklinde tezahür eder, kimi zamanda darbe yapmak.yani efendim yöntemleri değişebilir balans ayarı yapanların.ancak değişmeyen şey, değişen dünyayla birlikte dönüşen ülkemizin artık eski otoriter düşünce kalıplarıyla yorumlanamayacağı gerçeğine işaret eden gelişmelerin "x" gerekçelerle bastırılmaya çalışılması durumudur.

  yine de ümitlidir yazarınız.kapıyı kapatsan pencereden girecek global rüzgarlar kaydıracaktır ayaklarını statükosever dinazorların.

  yazımı sonlandırırken çok sevdiğim bir sözünü yazarak selamlıyorum çetin altan ustayı.

  efendim siz yine de "enseyi karartmayın"
  3 -1 ... resul balay olmak
 4. 4.
  bir çeşit saltanatı meşrulaştırma yöntemidir.
  1 ... bayermuhen
 5. 5.
  mevcut durum.
  3 ... jeam
 6. 6.
  içinde bulunulan durum. örnek vernek gerekirse; kapitalizm mevcut ekonomik sistemdir. onu savunanlarda statukocudur.
  3 -1 ... kisil
 7. 7.
  ülkemizdeki en güzel örneği dokunulmazlık ve barajdır.
  2 ... risorder pejmurder
 8. 8.
  yasalcı diyelim.
  2 ... a la folie
 9. 9.
  statu qua, latince olan bu kelime, türkçeye statüko şeklinde geçmiştir. mevcut pozisyonu ve ya güç dengesini anlatır. örneğin yunanistanla aramızda ki "soğuk savaş statükosu" dur ve iki tarafta güç dengesini lehine çevirmeye çalışsa da tüm dünya şuanki güç dengesinden memnundur, iki taraftan herhangi birinin güç dengesini değiştirmesi demek "savaş" demektir.

  bir ikinci örnekte kıbrısı ele alalım, kıbrıstaki statuko "ateşkes" 'tir. yani kıbrısta hala süregelen bir savaş vardır, ancak ateşkes ilan edilmiştir.
  2 -1 ... borcu
 10. 10.
  türk siyasetinde birileri tarafından daima korunmaya çalışıldığı söylenen nosyon. işin garibi; birilerini statükoyu korumaya çalışmakla itham edenler, roller değişince statükocunun ağa babası olur çıkarlar. öyle, herkesin gizli gizli sevdiği, lakin kimsenin birlikte görülmek istemediği bir meret bu statüko denen şey.
  1 ... oyuna devam