ing. yarmak, yarılmak, yırtılmak, sökülmek, bölünmek, ahahahamak, dağılmak, ayrılmak, bozuşmak..
bowlingde ilk vurus neticesi ayakta kalan lobutlar biribirinden ayri ve devrilmesi zor bir pozisyondaysa haslolan durumun adi.
(bkz: split out)
(bkz: bi split ol git yaa)
hırvatistan daki dalmaçya bölgesinin en büyük ve önemli şehri. nüfusu 464.000 dir.
Türkler'den vize istemeyen Hırvatistan'ın geçen yaz tatil için gittiğim sahil kenti...Gecenin bir yarısı sokaklarda yürürken, karşınıza çıkan bir sokak, sokakta müzik, müzikte tango, tangoda çiftler...Çok beğendiğim ve mutlaka tatil için tavsiye edebileceğim ucuz şehir.
dubrovnik ile birlikte dalmaçya sahillerinin en görülesi, en iç açıcı, en tarihi şehirlerinden biri. şehirde 1700 yıllık bir merkez vardır ki, sapasağlam yerinde duran, taş sokaklar ve içinde yaşayan 3000 civarı insanı ile hiç bozulmamış o yapı insanı zaman tüneline sokup dünyanın en tatlı gezintilerinden birini yaptırabilir... öyle de birşeydir, rüya misali!
adriyatik denizi kiyisinda bir liman sehri. hep gidip görmek istediğim hırvatistan'ı gözümde özelleştiren mistik şehir.
dubrovnik' e göre ucuz ve daha güzel olduğunu düşündüğüm şehir. Tarihi kenti, modern kenti ve gece hayatı ile beni etkilemiş şehirdir.
türkiye'den gidenler için kıskançlık duyulmasına neden olan şehirdir.
şehir eski ve yeni olmak üzere 2 bölüme ayrılır. eski tarafı tarihi palasın bulunduğu turistik olan kısımdır. palasın büyük giriş kapısı hoş bir sahile açılır ki sabahları palastan çıkıp kahvaltı yapmak için çok idealdir.
20 ocak 2017'de gösterime girmeyi planlayan,

tür olarak korkuyu andıran film,

23 farklı karaktere bürünebilen adamın,

3 kız kardeşi kaçırmasını konu alıyor.

daha doğrusu,

kaçırılan kızların kurtulma çabasını.

fragmanı idare eder,

umarım filmi daha güzeldir.

görsel

edit: bu sefer de fragmanı unuttuk;

http://filmakinesi.org/split-izle.html
vizyon yapmasını beklediğim film. ciddi ciddi bekliyorum, çoklu kişilik bozukluğu filmlerini her zaman sevmişimdir.

http://filmkalemim.blogsp.../01/split-parcalanms.html
2016 yapımı 117 dakikalık, yarın vizyona girecek korku/gerilim filmi, imdb notu 7.5 görsel
Baş rolde james mcavoy'un olması heyecanlandırsa da, m.night shyamalan filmine pek güven olmaz deyip yine de konusu ve james hatrına bekliyorum.
hücre kültürü çalışmalarında petri içinde yoğunlaşmış hücreleri ayrı petrilere ekme işlemine verilen ad. split etmek ya da pasajlamak olarak geçmektedir.
terminoloji güzel şey.
Yönetmenin hayatını kurtaran film. Sevgiden çok nefret edilse de seviyorum Shyamalan sinemasını. Hem çok iyi eleştiriler aldı film, hem de 40M$ hasılatla başladı serüvenine.
shyamalan filmi. başrol oyuncusu oscarı hak ediyor. bu nasıl oyunculuktur, olamaz böyle şey. tek kelimeyle muhteşem bir film.
James McAvoy'un döktürdüğü film. Adam giderek çıtayı yükseltiyor özellikle (bkz: x-men first class) ve (bkz: Filth) den sonra önünü alamadik durduramiyoruz efendim.

Film güzel, kaliteli bir filmdi ama beklentimi çok yüksek tuttuğum için altında kaldı maalesef, bu tamamen benimle alakali bir durum kesinlikle gidilip izlenmesi gerekir. Finali de 2. filmin sinyallerini veriyordu, o yüzden cevaplanmamis birkaç soru bıraktı doğal olarak.

7.5/10 benim puanım, devam filminde duzeyi yükseltirler diye umuyorum, zaten McAvoy reyiz varsa her türlü izlenir. *
film internete düşmüş, izlemeyen kalmamış adamlar hala sözlük gibi beleşçilerin bol olduğu yerde reklam veriyor.

film internete düştüğü halde buradaki insan parayla film mi izler amk!
James mcavoy ağlatmış. Konusu oyunculuklar hepsi güzeldi. Cevaplanamayan sorular ile de ikinci film kesin gelecek dedirtti. insanın gerçekten böyle bir beyin gücü olsa sağlıklı insan da kendini korur yani bence korumalı.
o son sahnede bruce willis mi vardı bana mı öyle geldi?
Tutarlı bir Mesaj yok, düşündüren tek bir replik yok.

Bir sanat eseri görmeye hazırlanıyordum, shyamalan'ın muhteşem oyunculuğundan başka bir şey yok (bilmeden biliyormuş gibi yapmaktan bahsediyorum).

Sadece korkutmak istemişler. Senaryo ve sahneler yeterince ağır olmayınca bir sübyancılık içeren anı yerleştirip ortamı ağırlaştırmaya ve germeye kötü hissettirmeye çalışmışlar.
Ve bundan nefret ediyorum.

Bu kadar enteresan bir patoloji, o kadar arşiv, bilgi, olağanüstü güç ve zekalar, yerleştirebilecegin tam 23 düşünce şekli, 23 isyan, 23 ideoloji...

Ve sen git marvel terk sahneler çıkar.

Derinliği eksik bir film. Zaman kaybı.

Bir akıl hastahanesinde tur atsanız, ya da psikyatrik ansiklopediler okusanız daha derin şeyler hissedersiniz.

Yazık.
"James mcavoy varsa zaten iyidir " diyerek tereddütsüz izledim. Film , beklentilerimin çok ama çok üzerindeydi.

Izlediğim en iyi psikolojik gerilim filmi.
Night Shyamalan'ın Unbreakable (ölümsüz) filminin hastası biri olarak son sahnede bana sevinç çığlığı attıran filmdir. 15 yıl sonra nihayet dualarım kabul oldu. Çocukluk kahramanım geri dönüyor nihayet! Unbreakable'ı ne kadar sevdiğimi bir kez daha anımsadım. Filmden sonra öyle gaza gelmişim ki bir mağazada tesadüf eseri karşıma çıkan o efsanevi yeşil uzun yağmurluğu bile aldım. Split part 2 sabırsızlıkla bekliyoruz artık. Tarafımız belli tabi ki David Dunn sonuna kadar.
--spoiler--

sonda sen farklısın dedikten sonra o amcanın amına koyar diye bekledim inşallah part 2 de koyarlar.

--spoiler--
sonuna kadar sıkılmadan izlediğim,ancak sonunu pek de iyi bulmadığım psikolojik gerilim türü.

puanım 10 üzerinden 7. sıkılmadan izleyebilirsiniz.