bugün

çizgi roman ve çizgi filmini takip etmiş bünye'ye çok yavan gelmiş filmdir.. özellikle venom gibi spider man'in en azılı, en bela düşmanlarından biri güme gitmiş gibi geldi bana. haa 4. film'de de venom'u görebilir miyiz? büyük ihtimal.
tepe nautilus' ta adam başı 14 ytl vererek girilen ve film sonunda kaptan swing misali 'hay bin kunduz' diyerek küfürü bastığınız film. açıkçası film başlamadan önce verilen harry potter ve zümrüdüanka yoldaşlığı fragmanı çok daha fazla tatmin etmiştir.
imdb gibi bir sitede de, kolpa fragmanlara puan verildiğini gösteren film.. zira, film daha gösterime ilk girdiği gün 8.3 gibi bir puana sahipken, şimdi 6.9 gibi vasat sayılabilecek bir puana sahiptir.. bu da, serinin bütün filmlerinin en düşük puanı olup da, o bile serinin nasıl bir gidişata sahip olduğunu gösterir..

http://www.imdb.com/title/tt0413300/

http://www.imdb.com/title/tt0316654/

http://www.imdb.com/title/tt0145487/
--- spoiler ---

filmde örümcek adam siyah kıyafetiyle ortalıkta dolaşmaya başladıktan ve akabinde halkın yavaş yavaş örümcek adamdan nefret etmeye başladıktan sonra, gazetelerdeki manşetleri görüp yorum yapan halktan bi tanesi ve zenci olanınının yaptığı; " benim dokuz yaşında bir kızım var, bu adam onun kahramanıydı şimdi kim benim kızımın kahramanı olacak? " replik ile beni yarmış olan filmdir.

--- spoiler ---
bir örümcek adam hayranı olarak gayet de beğendiğim filmdir.

--spoiler--
yalnız amerikan bayrağı önündeki görüntüler çok ucuzdu. ayrıca çizgi romanın en daşşaklı karakteri olan ve benim en sevdiğim karakter olan venom çok yüzeysel geçilmiş. tüm bunların yanında karanlık yüzü ortaya çıkan peter'ın siyah gömleği ile yılan gibi ortamlara akması şahsımı mestemiştir.
--spoiler--
örümcek adam hayranları* haricinde pek kimselere tavsiye etmediğim filmdir. görsel efektler açısından başarılı ama çok sıkıcı olmuştur. bazı sahnelerde karakterleri görmekte zorlandım açıkçası, çok hızlı akıyordu.
çekilmiş en iyi spider man filmi olmasına rağmen nedense izlerken sıkıldığım filmdir.belki de hayata gözlerimi açtığımdan beri* bir şekilde çizgi filmiyle, filmiyle sürekli spider man hayatımın içinde olduğu içindir,belki de artık bıkmışımdır.
görsel efektler açısından etkileyici bir film. spiderman'in en yakın arkadaşı harry'nin başına gelmeyenin kalmadığı nitekim de en sonunda öldüğü buna rağmen spiderman'in nerdeyse burnunun bile kanamadığı için benim gibi harry hayranlarının tepkisini çekeceğine inanmaktayım.
Spiderman adlı filmin üçüncüsü. Grilerde yakışmış. Ayrıca bilmeyenler/dikkat edemeyenler için;
(bkz: spoiler verme kursu)
izleyenlerin, sinema çıkışında , 'yönetmen kesin spiderman çizgi romanlarından nefret ediyordu o yüzden böyle kötü bir film çekti' demesine neden olan, imdb de ise yorumcuların 'yeterli, ama yeterli olmak bu film için yeterli değil' yorumunu yaptıkları 2007 yapımı Amerikan filmi.
filmdeki kadınlardan daha çok ağlayan bir örümcek adamın olduğu film.
çocuk filmi.
--spoiler--
bu kadar komik bi spider man görmedim kardeşim.* tamam peter parker'ın bir ironisi vardır, çizgi filmde de bizi bitirirdi ama böyle ezik değildi ki karizması daima yerindeydi; ayrıca ilk kez bir süper kahramanda gıdı gördüm. tobey'iciğim kilo almışsın yakıştı mı hiç?
hele hele bir saç hareketi ile değişen karakterine ne demeli? venomsa beni açıkçası biraz şoka uğrattı, resmen geldi ve gitti. bu simbiyot normalde spider'da dönüm noktası olmuştur öyle 2 sahnede de yok olmamıştır adamı baya uğraştırmıştır.
harry osborn'un ölmesine ise çok üzüldüm. değdi mi bir kız için aranızı açmaya? bak birlikten kuvvet doğdu.
ekşın olayından çok aşk filmi gibi geldi gözüme ama çok büyük samimiyetle söylüyorum gerçekten beğendik, gülmekten öldük ki spider'ın kum adamla ilk çarpışmasından sonra gökdelenin tepesine çıkıp sanki dere kenarında abdest alıyormuşçasına ayakkabılarını çıkartıp temizlenmesi bizi bitirdi.*
efektlere ise her zamanki gibi hiç bir lafım yok kum adamın oluşum sahnesi o kadar harikaydı ki ağzımı açık buldum.
--spoiler--
sinemaya giriyorsunuz. biraz heyecan olmasına karşın bir gerginlik var. benim üzerinde bıraktığı filmden önceki en kötü etki film müziklerini danny elfman yerine christopher young ın yapmış olması. "olur gider" diyorum. hem "aynı temayı kullanmış" diyorum. oturuyoruz ve filmimize başlıyoruz.

--spoiler--
daha girişte ilk iki filme benzer sahnelerle karşılaşıyoruz. isimler geçiyor falan, mr. young da aynı theme kullanmış ancak danny ninki kadar canlı değil. biraz soluk kalıyor. sonra film başlıyor. koltuklarınıza gömülüp filmi izliyorsunuz.

filmden önce dikkati çeken en büyük unsur ise salonun %70 inin anne babalarıyla gelen "örümcekçik" hayranı çocuklar olması. sürekli bir "ahahaha kikikiki" sesleri. film çıkışında ise hatırladığım 11-12 yaşındaki bir çocuğun "venom nerde lan?" diye serzenişi vardı. o da görememişti yeterince, kızmıştı çocuk olmasına karşın.

film berbat deniyor. yalandır. film güzeldir. tek sorun filmin diğer 2 film kadar iyi olmayışıdır. sam raimi denilen denyo nun 1 filme 3 villain birden sıkıştırmaya çalışmasıdır. 2 filmlik malzemeyi tek filmde kullanmış. üstüne simbiyot, aşk falan derken 5 konu oluyor toplamda. bir acelecilik var. simbiyot un örümcek adama yapışmadan önce toplamda en fazla 1 dakika görülmesi gibi. siyah kostümü keşfettiğini düşünen "örümcekçik" in aslında fox kids teki örümcek adam kadar bile zaman harcamayışı. yeşil çamı aratmayacak sahneler falan da filan...

güzel adamdır dedik "örümcekçik" e. iyidir hoştur gönül adamıdır. ama bu kadar da rezil etmeyin adamı. çocukları güldürücez diye ele yüze maskara yapmayın. allah aşkına simbiyot un örümcek adam üzerinde nasıl bir çekicilik etkisi olabilir ki? var mıdır böyle birşey? adam kostümle azıyor resmen. daha doğrusu etrafındaki kadınları azdırıyor.

bir de amerikan milliyetçiliği tartışması var ki evlere şenlik. evlere şenlik olansa her amerikan bayrağı gördüğümüz filmde "vay mına kodumunun holywood u! yine mi lan!" diyoruz. yahu adamların kahramanları. çizgi filmde bile "amerika birleşik devletlerinin bize ihtiyacı var" diyor kaptan amerika örümcek adama. adam amerika için aşkından vazgeçiyor. mj i sallıyor. bayrağı gözünün içine tabii ki de sokucak. amaçları zaten "ellerinize silahı alın. haydi ırak a" demek değil. "güvendesiniz, çünkü o* nun olduğu gibi siz de güçlüsünüz. bu bayrağın altında olduğunuz sürece size birşey olmaz" demeye çalışıyor.

başa dönüyorum. müzikler. hangi sahnede ne çalıyor fark edemedim.* bir tek peter parker ın simbiyottan kurtulduktan sonra, eski kostümünü çantasından çıkardığı sahnede, ilk filmdeki city montage çalıyordu. onun dışında müzik sesi bile duyduğumu hatırlamıyorum. bu seriyi aslında en zevkli hale getiren danny elfman ve korosu idi. ilk dinleyişte izleyiciyi vuran, klasik çizgi romanlarına müzik sahipliği yapabilecek kadar güzel işler çıkaran danny elfman idi. young becerememiş.

--spoiler--

son olarak 2 haftada 650 milyon dolar hasılat yapan, heryerde reklamı çıkan, her ürüne yapıştırılan marka haline getirilmiş bir film var karşınızda. çizgi roman a uysun uymasın. eğleneceğiniz garanti. ama "süper lan bu film" demezsiniz.
zaten hiç sevmediğim * kahraman spidermane gidelim dedik, ki ben sırf james franco nam-ı diğer harry osbornu izlemeye gitmiştim *, gitmez olaydık. küçük emrah modunda bir peter parker, yine her şeye ağlayan bir mary jane, çok az görünen venom, sadece kumadam efektleri gerçekten şahaneydi, spideyin bütün ezikliğini sildi süpürdü. *
-- dikkat spoiler --

peter parker'ın içinde siyah kostümü varken herbir şeyi umursamaz halinde şehrin sokaklarında fink atarken özelliklede alışveriş yaptıktan sonra kapıdan çıkarken götünü ileri geri attırıp dans ederken ona arkadan bakan hatunların boka bakar gibi yüz ifadesi hala gözlerimin önünden gitmemektedir.zira bu bakışlar yalnızca amerikalılara ait bir bakıştır ve kesinlikle çok komik gelmektedir. aynı durum türkiye'de yaşansa bizim türk hatunlar sağ elini kaldırıp ampul takar gibi bileğini kıvırıp geçer gider. yüzünü asla öyle garip şekillere sokmaz...

-- dikkat spoiler --
bu filmimizde örümcek adam kendine metalci, gothic bir imaj yapar, siyahları çeker üstüne. ancak peter parker'ın ezik bünyesi uzun süre slayer dinlemeyi kaldıramaz ve bu yüzden peter, bitney spears, jessica simpson dinlemeye ve dandik kırmızı mavi taytına geri döner. bir de üstüne filmin final sahnesine koşarken amerikan bayrağı önünde poz veren örümcek adam kendisinden iğrenmemize neden olur...

özetle film budur bunun dışında yan rollerde bir kaç süperkahraman daha yer almaktadır ama onlar da lafı yapılmaya değmeyecek kahramanlardır. zaten marvel artık saçmalamaya bir tarafından süperkahraman uydurmaya başlamıştır.

kısaca spiderman 3 bize "delikanlı süper kahraman örümcek adam gibi değil, spawn gibi ghost rider gibi olur" dedirten filmdir...
- way beE!! dedirden film.
o değilde o kadar efekt, atraksiyon, fantastizm....izledikten sonra aklımda şu sorularla çıktım sinemadan.
1- biz ne zaman çekicez böyle bir film?.çok paramız olunca mı.?
2- türkiye de neden fantastik film çekilemiyor?
3- spiderman- batman- süperman-x-man- he-man. vs.. man oğlu man.. bizim ki ne man olsun?
4- bu kadar erkek egemen fantastik dünyaya bir zeyna yeter mi?
5- matrix-5.element- *-spiderman. vs... dünyayı kurtaran adam...nereye gidiyoruz..; eyohooo....?
6- bir de kostüm konusu var ki girsem çıkamam bu konuya.., nasıl tasarlatıyorlar o an kahramanlar nasıl karar veriyorlar...- ben süperman im şöyle giyinmek istiyorum. böylesi bana daha uygun vs.. *
* burger king çocuk menüsü aldığım gün
- neden siyah kostümlü spiderman yapmışlar ki? soruma cevap aldığım film.
çizgi filmini büyük keyifle izlediğim ve hikayenin favori kötü karakterini* beyazperdede görmek için gittiğim ve hayalkırıklığına uğradığım filmdir.
Heyecan ve sürükleyicilik aranırken, Peter Parker'dan* başlayan oyunculuk rezaleti, dokunaklı film yapmaya kalkışırken "Bitse de gitsek!" dedirten kurgu ve karakterlerinin derin işleyelim derken havada kalan hikayeleriyle karşılaşılan filmdir.
Ne diyeyim, acımı kalbime gömdüm; sinemanın tadını almayı bu hafta tekrar deneyeceğim.
(bkz: Pirates of the Carribean The World s End)
Buradan Türk sinemasına bir gönderme yapmak gerekirse de (bkz: Vizyoner Bir Sinemacı Olarak Cüneyt Arkın)
amerikan abartılmış filmler kuşağında kesinlikle yer alacak filmdir.
fantastik de olsa filmin vermek istediği mesaj şu idi.:
- ne olursa olsun doğru olanı tercih etme şansımız var.doğruyu tercih etmek elimizde veya içimizde... *
spider man anısı için eh idare eder diyebileceğim ancak vasatı geçemeyen film. bu peter parker'ın gösterdiği asalak davranışların olduğu sahnelerde insanın sinemadan çıkası geliyor ancak yine de sonunu merak ediyor. venom'un vahşiliği çizgi filmindeki kadar bile etkileyici olamamış, sand man ise yine o tadı verememiş. mary jane de olmasa karakterlere sağlam küfür edecektim ama bir başka bahara...

spoiler

bu harry'e hep sinir olmuşumdur potter olanı da dahil olmak üzere, ancak yaptığı götoşluk sinir etti çok beni. tabi mary jane'in kuyruk sallamasını da unutmamak gerekir... bunu spidey'in sınıf arkadaşını öpmesine karşılık yaptı diyenle de her platform da fight club seanslarına başlarım.. * *

spoiler

not: ya bu parker daha düzgün tipli bir adam olamaz mıydı, hadi boy posu geçtim, yakışıklı olsaydı bari biraz...
sinir katsayısını arttıran film. küçüklüğümüzde o imrenerek, özenerek baktığımız spider man'i* şerefsizin önde gideni yapmışlar. o öyle bir kostümle değişecek bir adam değildi, ayriyaten siyah da yakışmamış. şöyle kıyafete genellemesine bir baktım, moto gp kıyafetlerine benziyor, araya araya kaçıyor. *
ikinci bölümü olmasa bi cacık olmayacak film. ilk bölümden sonra eve gitmeyi bile düşünmüştüm, büyük bir hayal kırıklığı ile... sıkım sıkım sıkıldım ama ikinci bölüm için değermiş. jaz klübündeki sahne ve harry ile geçenler en iyi noktalar. ama tobey maguire de bir performans düşüklüğü var sanki...
güncel Önemli Başlıklar