bugün

sony nin en kaba aletlerinden biri.
bir telefon için çok odunumsu. kalas gibi. resmen "tuğla" dan ilham almışlar. arka kısmı oval ve iğrenç. hele o altındaki şeffaf şerit yokmu... resmen telefonu boşu boşuna büyütmüş. gereksiz olmuş.
iphonea bin basan telefon. ,l kez bir objeye aşık oldum.
alınmalı mı yoksa alınmamalı mı hala karar veremediğim telefon.
yaklaşık iki buçuk aydır xperia s kullanıcısı olarak yorumlarım;

evet, o bir sony ve bunu telefonu elinize aldığınız andan itibaren hissedebiliyorsunuz. gerek malzeme kalitesi gerek tasarım standart sony kalitesinin izlerini taşıyor. boyutunun büyük olması ilk başta dezavantaj olarak algılansa da cihazı kullanmaya başlayıp, yüksek çözünürlüklü "bravya encın" destekli ekran ile daha fazla iştigal etmeye başladığınızda (buna örnek olarak full hd videolar ve oyunlar verilebilir) neden daha büyük yapmamışlar diye kendi kendinize sorabilirsiniz.
ben sony xperia s nin ilk sürümünün kurbanlarından biriyim maalesef. malum sarı leke sorununu ben de yaşadım ve cihaza olan bütün tutkularım söndü. teleservice Ankara tarafından yenisi ile değiştirilen (ilk tel. siyahtı gönderilen beyaz) cihaza henüz ilk günkü kadar ısınabilmiş değilim.
donanım olarak işlemcisinin aslında taminkar edici olduğunu söyleyemem zira doğum tarihleri aynı diğer cihazlar 4 çekirdekli işlemcili olarak dünyaya gelirken xperia s 2 çekirdek olarak gözlerini açtı. artırılamayan 32 gb lık kapasite ilk başta yetersiz gibi görünse de aslın hayli fazla ve ben bir telefonda bu kadar kapasite ihtiyacı duyacak bir kullanıcı olacağını pek sanmıyorum. (kişisel görüşüm, vurmayın hemen) ram aslında yeterli hatta şunu itiraf etmeliyim ki bundan 1 yıl önceki ofis bilgisayarımdan daha güçlü donanım konfigürasyonu var. her türlü android oyununu kasmadan çalıştırabiliyor. multimedia konusunda da eline su dökecek bir cihaz yok diyebilirim. (bkz.: bravya encın, fizy ve youtube desteği)
cihazı sadece telefon olarak nitelendirmek ve sadece o özelliğini kullanmak xperia s ye hakaret olur. nfc teknolojisi diye bir halt geliştirmiş bu sony deki arkadaşlar; küçücük, maskot büyüklüğündeki manyetik programlı etiketleri cihazın arkasına yaklaştırıp etiketi okutuyorsunuz ve o etiketi okuttuğunuzda telefonun ne yapması gerektiğini, hangi programı çalıştırmasını istediğinizi ayarlıyorsunuz ve bundan sonra o etiketi her okuttuğunuzda telefon önceden ayarladığınız şekilde çalışmaya başlıyor. sony, ilk defa xperia s modeli için playstation sertifikası verdi bunu atlamamak gerekli fakat 3. dünya ülkesi olduğumuz için bu güzelim desteği biz alamıyoruz.

özetle; işlemci daha güçlü olabilirdi.

peki xperia s ile ne yapamazsınız? sevişemezsiniz. geri kalan herşey için xperia s yeter.

edit: imla

edit: yukarıda da anlattığım üzere satın aldığım ilk telefon üretim hatası nedeniyle yenisi ile değiştirildi; yeni bir telefon verildi. buraya kadar her şey güzel. çirkin olan şey ise gönderdikleri telefon da aynı arızayı veriyor. telefon açıyorum derdimi anlatıyorum haklı olarak nasıl bir yol izlenecek, cihaza ne yapacaksınız diyorum "siz bir gönderin hele bakarız" diye cevap alıyorum. ne lan bu? manavdan karpuz mu alıyoruz? tam tamına 1.850,49 TL para saymışım ben bu cihaza. koskoca sony sin nasıl öngöremezsin arızalarla başa çıkmayı, müşterine ne cevap vereceğini!

rezaletsin sony, rezalet.

almayın abicim bu telefonu. ha yok ben binküsür lira verip dert almak istiyorum diyor; mazoşist duygular besliyorsanız buyurun alın.
Aldık bakalım bi tane.

inşallah sarı leke felan olmaz. illa olacaksa mavi leke falan olsun. Bi farkımız olsun.

Ama güzel alet. Allah herkese nasip etsin. Amen.
1 hafta kadar daha kullanacagim s3 elime ulastiginda satacagim telefondur, özellikleri evet cok fazladir şuan piyasada bulunan bir cok telfondan ustundur. Ancak 3 gunden sonra donma yapmaya baslıyor, gün icinde en az 2 kere kendi kendine kapaniyor.
Ve dokunmatigi berbattir, cogukez algilamiyor. Ayrica kaba ve pek kullanisli oldugu sozlenemez.
ciktigi gun aldigimiz ve sadece dokunmatigini sorunlu buldugumuZ telefondur.ancak bu dokunmatikteki algilama guclugunun sebebinin ekrandaki koruma oldugunu gec farkettik.parlak korumalardansa sorun olusturuyo ama eger iphone daki gibi hafif puruzlu bi koruma kullaniyosaniz zerre kadar dokunmatikle alakali sorun bulamazsiniz.kendi kendine hic kapanmadi ama yuz tane programim acikken herhangi biseyle ugrasmaya kalkarsm donuyo bazen.onun icin de hemen yan taraftaki ses acma tuslari yukardaki telefonu acma kapama tuslari da dahil butun tuslara ayni anda basmak gerekiyo.bikac kisiden kapanip acilmadigini duydum.o zaman da bu islemi uygulamak gerekiyor.ama bnmkinde olmadi bole bise ve android isletim sistemini seven biri olarak cok memnunum.4s yerine bunu almakla akillik ettigimi dusunuyorum.tavsiye edilir.
samsung galaxy 3 fırlatan birine karşılığında fırlatılacak güzel bir moloz parcası.. arabalarını yokuşa parkedenler için ideal ayrıca bir ton sorunu varmış bu devirde hala android 2.3 lü telefon çıkaran firmalar var yazık onlara da.. eskiden kamerası iyi diye nokia alırdı insanlar şimdi sony alacak heralde komik..
kaliteli telefon.
şu an piyasadaki bütün telefonları siker atar. itiraz edenleri de siker hatta.
bu telefonsa diğerleri nedir diyeceğim telefondur. yeni lansmanı yapılan iphone 5'in kamerasının 8 mp olduğunu duyduktan sonra daha da sevinmiş bulunmaktayım. daha iyisi ve daha güzelini daha önceden aynı zamanda daha ucuza almanın vermiş olduğu mutluluk paha biçilemez.
iki günden beri kullandığım ilk android telefonum. Ben alana kadar üst modelleri çıkmış sanırım ama bu dehşet birşey. Tavsiye edilir. Ay fon ne la.-
yeteri miktarda imkanım olduğu halde galaxy s 3 ü almayıp da paramı üzerine yatırdığım şahane aygıt. galaxy s 3 ile karşılaştırdığınızda playstation sertifikasın uygulamalara azımsanmayacak bir performans kattığını, bravia ekranın dokunuşları tatlılaştırdığını, dokunmatiği anlık algılar kıldığını görüyoruz. bununla beraber 12 mp sony cyber-shot kamerası da gerçekten işin hakkını veriyor. galaxy s3te hep ne kadar fotoğraflar daha güzel çekiliyormuş gibi dursa da, fotoğrafları aynı aygıtta (laptop, tv, projektör, vb.) karşılaştırdığımızda anlıyoruz ki sony bu işin ustası. galaxylerin üstün gördüğüm tek yanı amoled ekranlarıdır, renkler canlı görünür, fotoların daha güzel görünmesinin sebebi de budur.ancak bunun da dezavantajları var;çok fazla şarj yemesi, dokunmatiği Xperiaya göre biraz daha gecikmeli algılamasıdır. ayrıca güncelleme ile beraber walkman kalitesinde müzik de karşı konulmaz elbette.
kesinlikle düşünmeden alınılması gerek telefon ben şuan onu kullanıyorum ve s3ten daha kaliteli... işlemci hızı küçük bir farkla daha hızlı... zaten tasarımda ödül almış bir telefondan bahsediyoruz...
manyak bir telefon. daha uzaktan balınca kendine aşık ediyor. zarfi, hantal değil, ince ve uzun. i-hone gibi hantal ve kısa değil.
şüphesiz şimdiye kadar yapılmış en enteresan tasarımlı telefonlar içerisindedir. xperia u daki gibi alt barı rengarenk olsaydı daha da harika olurdu. sony bu tasarımla yeni donanımlı telefonlar çıkarsa ölene kadar alırım, çok ciddiyim. ayrıca tron legacy filmi 2012 de çıksaydı muhtemelen filmin telefonu nokia n8 değil xperia s olurdu.
(bkz: i phone vs xperia s)
görüntüsü itibariyle muhteşem. diğerlerinden hemen ayrılıyor. kullanımı da çok güzel. özellikle 32 gb hafızasıyla, sizi sd kart saçmalığından kurtarıyor. yalnız aksesuar konusunda sıkıntılar var. samsunga ait her boku rahatlıkla bulabiliyorken, eğer bu telefonu kullanıyorsanız, geriliyorsunuz. hiçbir aksesuara hemen ulaşamadım ben. en az 4 dükkan geziyorum. ya da sonycentre arıyorum.

bu arada unutmadan belirtelim, ne kadar güzel olursa oldun ios işlemci sahibi telefonla yarışamıyor. bunu söyleyince de "o zaman git ayfon al" diyorlar. ama sony başka yahu. evimdeki her şey sony amk. tabak çıkarsa onu da alırım.
kendisiyle samsung galaxy s2 arasında kaldığım telefon galiba gönlüm s2 den yana kafam karışık .
bir objeye aşık olunmaz mı diyorsunuz. hahayyt size öyle geliyor dostum, aşkı size öğretecek olan telefondur.
Simdiye kadar kullandigim onlarca telefondan sonra siradan olarak degerlendirdigim, su an hala kullanmakta oldugum telefondur.Gercekten guzel olan yani tipidir. Onun disinda pili zayiftir, android zaten her telefonda olan android. Gereksiz bir arka kapagi var.Su an daha populer olmadigindan micro sim uyuz bir olay. Sony den cikarip baska bir alete takmam gerekse adaptor olmadan takamiyorum. En boktan yanida 3-4 ay kullandiktan sonra ekranda sari bir leke oldu. Yani sonuc olarak vay be dedirten diger firmalardan ekstradan bir ozelligi yok. Bir onceki telefonum galaxy s2 cok daha iyiydi ama onunda cizilme problemi uyuz ediyordu.
bugün aldığım telefondur umarım verdiğim paraya değer.
Sony xperia s bir arkadaşımda var ve gayet memnun hiç düşünmeden gidin alın derim.
(bkz: sony xperia z)
Galaxy s3 ve arasında karasız kaldığım telefon. Samsung çözünülük, ekran kalitesi, işlemci hızı gibi özelliklerle öne çıksa da ses kalitesi, kamerası ve en önemlisi sağlamlığından ötürü Sony alacağım sanırım. Ha Ericsson' dan ayrılması da önemli tabi.