1. 1.
  küçücük fırınında yaptığı ekmeklerle ve bereketiyle tüm kenti doyurduğu rivayet edilen hazret. fırını ve yanındaki dergahı bursa'da dağın eteklerinde bir yerlerde. kürekleri de hala durmaktadır.
  5 -2 ... kassandra
 2. 2.
  şible taksi durağının yanında bulunan, saat 03:30'da sıcak sıcak poğaça, açma ve börek çıkaran, bursa'mızın güzide fırınlarından biri.
  2 ... salca
 3. 3.
  ankara gazi mahallesindeki kuyumcu.
  2 ... yesimimbenim
 4. 4.
  bursa / ivaz paşa semtinde türbesi olan, 1999 yılında deprem esnasında mucizevi bazı şeyler görülmesini sağlamış islam din büyüğü. savaş sırasında bir metre karelik küçük bir fırından bursa askerlerine ekmek yetiştiren farklı güçleri olduğuna inanılan kişi.
  4 -1 ... ironny
 5. 5.
  sibledeki harika fırın cok guzel acma pogaca tatlı yaparlar..
  2 ... jewel
 6. 6.
  bursa ulu camii'nin açılışında ilk hutbeyi okuyan kişi olduğu söylenen evliya.. fatiha suresinin yedi ayrı anlamını açıkladıktan sonra çıkışta ulu camii'nin her kapısından çıkanlarla el şıkışmış ve milletin duruma uyanması üzerine bursadan ayrılmıştır..
  4 ... celebi
 7. 7.
  çocukken izlediğim saadettin teksoyun programında konu olmustur. teksoy büyük bir ustalıkla somuncu babanın hala fırınından cıkan dumanları cinlere bağlamıştır.
  2 ... scully
 8. 8.
  malatya'nın ilçesi olan darende'deki türbesi aynı zamanda çok şahane piknik ve gezi alanları ve huzur veren adeta büyüleyici ortamı ile tam ziyaret edilesidir.
  4 ... istanbul
 9. 9.
  emir sultan bir gün kendisini fınınında ziyarete gitmiştir pişirilmeye hazır toprak kapta yemek ile. somuncu baba emir sultan' ın yemek kabını küreğe koyar ve fırına verir ve bir süre sohbet ederler ayaküstü, derken somuncu baba yemeği kürekle fırından çıkartmak isterken yemek bir türlü küreğe gelmez ve emir sultan a dönüp gel yemeğini kendin çıkar der ve emir sultan küreği alıp fırına daldırır yemeği çıkartır çıkartmasına ama yemek el değmeyecek halde sıcak ve pişmiş olduğu halde fırının içinde ateş olmadığını görür ve o zaman somuncu baba' nın bilgisinin derinliğini sezmeye başlar. ulucami açılışında da emir sultan' a ilk hutbeyi okuması için ricada bulunulmuştur fakat o somuncu baba' yı işaret ederek : "o varken bana ilk hutbeyi okumak düşmez" demiştir.
  6 ... birdy
 10. 10.
  asıl adı hamid hamididdin,türbesi aksarayda olan evliyadır. ayrıca Hacı Bayram veli'nin hocasıdır.
  2 ... the gadani alirim man