bugün

hint çalgısı. duygusal, içli kanun nev'inden...
bininci edit : (bkz: mundian to bach he) *
binbirinci edit : (bkz: mundian to bach ke) *
george harrison'ın hindistan'da tanıştıktan sonra beatles müziğine kattığı,mistik bir ses çıkaran müzik aleti.
kullanıldığı bazı parçalar için: (bkz: norwegian wood), (bkz: within you without you) (bkz: the inner light)
en büyük ustası ravi shankardır.
telli uzun saplı bir müzik enstrumadır. Hindistan kökenli bu çalgı aletinin sözcük anlamı Farsça'da 30 telli'dir. Bu müzik aleti, Hint kültürü dışında batıda da benimsenmiş bir çalgıdır. Müzikal eserlere mistik bir hava katması için, bu çalgı her türlü müzik türüyle beraber kullanılabilir. MIDI formatı da bu çalgıya yer vermektedir.Ayrıca; Sitarın diğer bir varyasyonu olan surbahar, sitarın geniş şekilde yapılmış şeklidir.
metallica wherever I may roam adlı parçanın girişinde bu enstrumanı kullanmıştır.
eğerki hintliler sitar ı distortion la çalmaya devam ederse metalin ve elektro gitar ın sonu gelir.

(bkz: tehlikenin farkında mısınız)[http://www.youtube.com/watch?v=ZnZXFyeq4_8 ]
doğunun mistik atmosferini tüm doğallığıyla yansıtmayı başaran hint çalgısı. bir tabla, bir sitar ile sizi olduğunuz yerden alarak uzak doğunun mistik atmosferine kolayca sokabilir hindu müzisyenler. bu büyülü enstrumanı ravi shankar'ın küçük kızı Anoushka Shankar da oldukça güzel çalar. yetenek babadan kızına geçmiş vesselam.
türk müziğinde ise bu enstrumanı en esaslı olarak orhan gencebay kullanmıştır. nereden bileceksin adlı şarkısında resmen bu enstrumanı konuşturmuştur gencebay.
Bir Hint çalgısıdır 21,22,ya da 23 teli bulunur buna rağmen sadece 6 ya da 7 tanesi kullanılır.
Orhan gencebayın "parmak hassasiyetini" bozması ve bunun bağlamayı çok iyi şekilde çalmasını engellemesi sebebiyle çalışmayı bıraktığı hint enstrumanı.Yaw bende bağlama çalıyorum.sanki akortları biraz gevşetince sitar tonunu yakalar gibi oluyorum.Yoksa benmi öyle hissediyorum.

(bkz: Ay inanmıyorum)
orhan gencebay'ın "nereden bileceksin" ve "ben o zaman ölürüm" şarkılarında ustalıkla çaldığı 24 telli hint çalgısı. türk müziğinde bu otantik çalgının sesine, orhan gencebay'dan başka erkin koray'ın şarkılarında da rastlarız. ama çalan yine orhan gencebay'dır.
umut sarıkaya'nın etnik entellik veya koca cüssesi babında karikatürlerinde sık sık yer verdiği yaylı hint çalgısı.
çalmayı istediğim 3-4 enstrümandan birisi. yok böyle tını.
(bkz: koptu kervan)
şöyle bir şeydir kendisi:

görsel
sadece hindistan değil aynı zamanda pakistan, tacikistan, iran gibi ülkelerde de oldukça rağbet gören mistik seslere sahip enstrüman.
Hindistan'a özgü telli bir müzik aletidir.
Genellikle on altı ile yirmi arasında değişen sayıda teli vardır ve mızrapla çalınır.
Yuvarlak bir gövdesi ve sapı vardır.
Orhan gencebay'ın "uğrunda bir ölmek kaldı" "ben o zaman ölürüm" gibi bir çok eserinde kullandığı müzik aleti.
sesini duyduğunuzda göz yaşlarınızın yer çekimine yenik düşmesi olağandır.
çok telli müzik aletidir. geçtiğimiz aylardan birinde en önemli temsilcisi hayatını kaybetmiştir.
insani sakinleştiren-dinginleştiren sesi, büyüleyici yoğun duygular taşıyan enstrüman.
üstatlarına sitarist denilir.
turkiye de kullanimi orhan gencebayla baslayan enstruman.. cok eglenceli keyifli bir sesi vardir, gencebayin ustalikla caldigi enstrumanlardan biridir..

hatta ve hatta ben o zaman olurum eseri dinlendiginde, turk muziginden cok hint muzigine benzer.
Papa Het reisin Wherever i May Roam'ın başında çaldığı müzik aleti.. Hasta oldum vallaha.
görsel
ünlü sitarist gatriani'nin çaldığı müzik aletidir.