1. 1.
  gökyüzünde geceleri görülen en parlak yıldıza verilen isim. eski yunanlılar sirius yıldızının parlak olmasının, sıcak yaz günlerinin habercisi olduğuna inanır ve fazla ısınıp dünyayı yakmaması için, ona dua ederlermiş..
  2 ... farabi
 2. 2.
  harry potter'ın vaftiz babasının ismi.
  3 ... alchemilla
 3. 3.
  arapça : süreyya yıdızı. antik mısırın kaynağıdır.
  1 ... imhotep
 4. 4.
  büyük köpek takım yıldızında bulunan bir yıldızdır.
  1 ... black stocking
 5. 5.
  sirius benım 3 yıldır kullandıgım nickim.buraya kaydolurken baskası kaydolmus benden önce.bende siriusun bir baska dildeki yazılısı olan serious la kaydoldum

  Türkçeye Akyıldız şeklinde geçmiştir.

  Akyıldız yıldızının farklı dillerdeki adları

  * Sothis(eski Mısırlılar)
  * Sigi (Dogonlar
  * Sigo (Bambara
  * Şira (Araplar
  * Seirios (Hellenler
  * Sirius (Romalılar
  * Kak-si-sa veya Kak-si-di (Asur-Babil
  * Kak-si-si (Hititler
  * Tistirya, Tishtrya veya Tiştria (Farsça: Zerdüştçülüğü benimsemiş kavimlerde)
  * Sima Kayne (Bozolar)
  * Sirona (Galyalılar
  * Hu-Şi(Çinliler

  isimler vikipedia dan alıntıdır.
  3 ... seirios
 6. 6.
  (bkz: publius syrus)
  ... meister writer
 7. 7.
  sözlüğe yeni gelmiş çakma yazar.
  1 -1 ... sirius
 8. 8.
  alan persons project'in bir şarkısı.
  ... suicidal imbecile
 9. 9.
  kış gecelerinde yeri çok rahat bulunabilir. yaz gecelerinde görmek pek mümkün değildir yalnız yazın sonuna doğru görebilmek için bu entrynin yazıldığı saatlere kadar beklemeniz gerekebilir.

  bilmeyenler için yerini anlatayım.

  orion ya da avcı takımyıldızı'nı bulun. güney doğudan doğan bu takımyıldızın en önemli özlliği neredeyse alt alta dizilmiş üç yıldızdan oluşan kemeridir. güneydoğudan doğar dediysem siz sadece güneydoğuya bakmayın belki o saatte tepenize gelmiştir bir göz atın gökyüzüne. kemeri bulduktan sonra kemerin sağındaki ve solundaki ikişer çift parlak yıldızı da bulursanız orion'u bulursunuz. anlatımımdan bir şey anlamadıysanız images.google.com da orion yazın şekli çıkacaktır. yıldızların görülebildiği kış gecelerinde gökyüzüne baktığınızda şekli de biliyorsanız bulamamanız imkansız gibi bir şeydir.

  neyse orion'u buldunuz. sirius'u bulmak için orion'un sol alt köşesinden aşağıya inin. diğerlerinden daha farklı metalik maviye çalar bir renkte sivri sivri parlayan bir yıldız var. sivri sivri parlamak ne demek bilmiyorum ama baktığımda metalik rengin de etkisiyle öyle bir tanım gelkdi aklıma. neyse işte o gördüğünüz sivri sivri parlayan yıldız sirius'tur. gökyüzünün en parlak yıldızıdır kendileri. tanıştırayım memnun olun.

  entry'i taze taze okuyan şanslı yazarlardansanız kendinizi hemen dışarıya atıp güneydoğuya bakın çünkü kendileri an itibariyle arz-ı endam etmektedir.
  1 ... dulgerbob inciryapragi
 10. 10.
  kuran-ı kerim de ismi geçen tek yıldız. necm suresi 9. ve 49. ayetlerde şira olarak geçiyor ismi. aslında 2 yıldızdır . sirius-a ve sirius-b. bunlar birbirlerinin çevresinde bir çift yay çizerek dolanırlar ve bu dönüş 49.9 yılda tamamlanır.

  burada ilginç bir nokta dikkati çekiyor. siriusun isminin necm suresi 49 ve 9. ayetlerde geçmesi ve bu iki yıldızın birbirleri çevrelerinde dönüşünün tamamlanmasının 49.9 yılda tamamlanması.

  kuran'ı hz muhammed kendi uydurdu diyenlerin gözüne sokmalı bunları.

  neyse sirius önemlidir. yaratılışın merkezi orasıdır. insan * genetiğinin yapısındaki dnalarda siriusyen katkı vardır çünkü.
  4 -1 ... migfer