genelde pek gerçekleşen bir hadise değildir. hocalar hiç olmazsa 3-5 puan verirler. ayıp olmasın, çocuk büsbütün rezil olmasın diye.

ancak istisnalar da mevcuttur. sadece ve sadece sonucun kaç olduğuna odaklı olarak sınavları değerlendiren aymaz bir adamla karşı karşıyaysanız. tüm sorulara bir şekilde * cevap karalasınız bile sıfır alma ihtimaliniz mevcut.
bir de "100 beklerken 0 almak" vardır ki aman düşman başına...
curve'e dahil olamayacağınız anlamına gelir. curve'ün yüksek çıkmasını istemeyen hocalar, bu gibi durumdaki öğrencilere 1 puan verirler. 1 puan alan öğrenci de bir sonraki sınava kadar nereden puan aldığını düşünür naif bir şekilde, tek bulabildiği mantıklı neden, kağıda ismini yazmış olmasıdır.
özellikle yorum gerektiren sınavlarda anlatım bozukluğuna takmış bir hocanın, bir cümleniz yüzünden kağıdınızı mundar etmesi durumudur.
10 üzerinden 0 almanın neresi farklı sorusunu akla getiren başlık. sıfır sıfırdır yahu. bu başlık aklıma popstar da bir süre jürilik yapan yıldız tilbe yi getirdi. geçen diyalog şeyle idi;

osmantan: yıldız hanım 10 üzerinden kaç veriyorsunuz yarışmacımıza
yıldız: o kadar kötü ki 10 üzerinden not veremiyorum 5 üzerinden vereceğim
osmantan: yıldız hanım düşük puan verecekseniz de 10 üzerinden verin efendim
yıldız: yok ben 5 üzerinden vereceğim! çok kötü! berbat!
disiplin suçudur.
zahmet edipte sınava girmeseydin aayaklarına yazık denilecek kişi. tavır yapmışsa hocasına .çok da tın.
genelde hocalar boş kağıtlara sıfır vermezler. "ismini yazmış", "cevaplar" yazmış diyerek 2 , 3 puan verebilirler. ama kimi öğrenciler hocanın bu davranışını istismar ediyorlar. bir kağıda 50 defa isim yazılmaz ki kardeşim.
öğrenci seçme sınavında binlerce kişinin sıfır çektiği düşünülürse normal olan durumdur.
üniversite ilk matematik vizemden aldığım puan türüdür. ikinci sınavda hocama ayıp olmasın diye soruları yazıp altınada matematik yazdığım ve sonuç olarak tekrar aldığım puandır.
(bkz: ee bari adıma 5 puan verseydin hoca)
sıfır alan arkadaşımız gıcıklık olsun diye bir de hocaya gidip itiraz eder boş kağıdının yeniden okunması için.
kağıdın incelenmeye alınmasıyla sicilinin çok temiz olduğuna kanaat yetirilir ve disiplin suçundan yırtar.
100 almak kadar zordur.
hoca söylerken notları daha bi acımasızdır 0lara:
-mehmet 0,oğlum bi şey mi bilmiyosun? tııhh...
inat olsun diye kağıda ismini yazıp bide niye yaptığı belli olsun diye imzasını çakan haylaz diye tabır edilen oysa ki o masum düşüncesi ile hocanın elinde koz olarak kullanıp çifte standart yaptığı kanaat notunu protesto eden öğrencinin aldığı nottur. disiplin suçudur. lakin aynıyat talimnamesindeki karşılığı kınamadır.
vizeden alınacak olması durumunda finale kadar kişinin kendini sıkım sıkım sıkmasını gerektirecek öğrenci hatası.
sınav kağıdı önüne geldiğinde, soruların kendisine japoncadan farksız geldiğini fark eden öğrenci kişisinin "hay senin de sınavının da!" galeyanına gelip kağıdı boş vermesi sonucu uğradığı mağduriyettir.
bu yıl türk vergi sistemi dersinde ben de dahil çoğu kişinin aldığı nottur. 0 almayanlar ise 3 ve 3'ün katlarını almışlardır.hocanın verdiği en yüksek not ise 27'dir. hocanın 3 ile ilgili bi takıntsı vardı muhtemelen 3'ün 1' i diyemedi belki 3' ün katları olarak lanse etti bizlere. anlayana..