1. 1.
  psikanaliz teorisine göre erkek çocuğun annesine karşı duyduğu cinsel istek ve bu sebeple babaya karşı duyduğu nefret olarak tanımlanan davranış bozukluğu.
  35 -9 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  (bkz: elektra kompleksi)
  7 ... devedikeni
 3. 3.
  kelime manası ayağı şişmiş olan, kerameti kendinden mekul freud'a göre babayı kendine rakip görüp anneyle evlenmek isteyen erkek çocuk kompleksi. *
  10 -3 ... nuhkkor
 4. 4.
  freud'un unlu teorisi. erkek cocuk kucuk yasta anne'ye asik olur, ruyalarinda onu gorer, pismanlik duyar vs. sonra ileriki yaslarda gider annesine benzeyen bir kadinla evleni, olaylar gelisir filan. sophocles'in hikayesinden benzetmedir bu isim.
  6 ... laz pacino
 5. 5.
  Freudun ortaya attıgı,fallik döneminde cocugun karsı cins ebeveynine yakınlık duyması ve bunun sonucu erkek çocugun babayı,kız cocugun anneyi kendine rakip görmesini kapsayan ve iki yıl kadar süren kompleks,adını mitolojik (bkz: kral odipus)öyküsünden almıştır.
  4 ... dolmakalem
 6. 6.
  freud'a göre, çocuğun annesine karşı yoğun bir aşk duygusu hissetmesinin yanında babasından nefret ettiği, insan ruhsal gelişiminin ilk aşamalarından birisi. Oedipus kompleksinin üstesinden gelinmesi, freud'a göre, çocuğun özerk bir varlık haline gelmesinde temel bir geçişi temsil etmektedir. Freud "oedipus" terimini, efsaneye göre kim olduklarını bilmeden babasını öldüren ve annesiyle evlenen oedipus'un klasik öyküsünden almıştır.
  1 ... lilith
 7. 7.
  mitolojik hikayesi şöyledir:
  eski bir yunan kralı birgün falcıdan kötü bir haber alır. fala göre bir erkek oğlu olacak, babasını öldürecek, annesiyle evlenecektir. bundan korkan kralın yakın zamanda bir erkek oğlu olur. oğlunu terkedilmiş bir köye götürür, kaçmasın diye ayaklarını çivilerle yere çakar. oğlunun adını oedipus (çivili ayak) koyar. böylece yıllar geçer, daha sonra bir tüccar oedipus'u o halde farkeder ve onu kurtarır. oedipus kendi ülkesine dönmez, ülke ülke dolaşır. eskiden çivi çakılı olan ayakları sürekli sızlar. yıllar sonra genç bir delikanlı olur, kendi ülkesini yakıp yıkan bir deve karşı bir mücadele eder ve devi yener. ülkenin kralını öldürüp (babası), ülkenin başına geçer, ülkenin kraliçesi olan annesiyle evlenir ve fal gerçek çıkmış olur. oedipus kısaca erkek çocukların annelerine olan gerçekdışı aşk ve babaların bunu bir tehdit olarak görmesi anlamına gelir.
  11 ... asiti kaçmış kola
 8. 8.
  oedipus'un günah keçisi olup olmadığı sorusunun genelde her hocanın sınavda 'do you think...'diye başlayıp 'if you say so,why?' diye bitirdiği meşhur kral'ın kompleksi ve öğrenciyi de komplekse sokan meşhuur komplike komplekstir.
  2 ... fayaka
 9. 9.
  anam avradım olsun kompleksi.
  82 -1 ... ndeep
 10. 10.
  (bkz: oedipus)
  ... thedewil