bugün

hataya düşmemek için ,örnek almak lazım bu yazarı.
(bkz: sözlük leri bekleyen tehlike)
mahkemede göte girecek başlıklar yüzünden 1,5yıl hapis istemiyle yargılanacak ekşi sözlük yazarı.
tck madde 216 fıkra 3 hükmü çerçevesinde yargılanacak olan kişidir. madde biraz incelediğinde ( muhakkak sayın savcım da incelemiştir.) "fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde" ifadesi vardır. şimdi soru şu: "kim takar sigaram ve ben isimli yazarın islam dini hakkındaki düşüncelerini?" bu eylem kamu düzenini bozmaya elverişli bir eylem değildir kanaatimce. suç teşkil edttiği iddia edilen eylem, yayınlandığı site ve mahiyeti itibariyle suç teşkil etmez. bence. kendisinin beraat etmesini umuyorum.

halkın bir kesiminin benimsediği dinî değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması hâlinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.
hic olmayacak bir durum.
astim hastasiyim.
bekara karı boşaması kolaydır onu belirteyim başta da. Tayyip'in hakim ve savcıları tarafından " senin ruhun benim ruhum önünde diz çöksün tövbe etsin" kıvamında mahkemede sıkıştırılıp tövbe ettirilmeye çalışılacaktır. Zaten bir haltın çıkmayacağı bu saçmasapan davada "diz çöküp tövbe etmemesini" diliyoruz. çünkü Diz çöküp tövbe ederse o ve onun gibi durumuna düşebilecek yeryüzünde yaşayan herkes tehdit altında olacaktır. ilerleyen zamanlarda din geyiklerine, başka şeylerin geyiklerine diz çöküp tövbe etmesi için daha birçok kişiye dava açılır.

Ama kanımca birçok ateist gibi tırsak bir insan olduğundan diz çöküp tövbe edecektir büyük ihtimal. Keza vakti zamanında birçok pezevenk islamcının da yaptıklarının arkasında durmayıp diz çöküp tövbe ettiğini gördük. Hatta kimileri "Milli görüş gömleğini üzerimizden çıkarttık bambaşka kişiler olduk" bile dedi. Keza birçok solcunun da bugünlere gelindiğinde liboşlaşmasını da gözlerimiz yaşara yaşara izledik.
hakkında açılan davanın bugün mahkemece
onanmasını protesto ettiğim kişinin ekşi
sözlükteki adı.
(#14070337)
sayesinde sözlük piyasasından tamamen çekileceğim kişilik. ne zaman bilemem ama açıkçası pek tadı kalmadı bu işlerin.

amma velakin bu kadar yazarak ciddi ciddi suç işleyen adamın içinde bu adamı suçlu buluyorsanız şayet, bu ülkenin bütün anayasacıları, savcıları, avukatları oturup bir konuşmalıdır derim ben.

şimdi diyeceksiniz ki ''o eleştirdiğin düzeni o adamlar kurdu zaten, nesini değiştirsinler?!'' kısmen doğru. yine de umutluyum, umutlu olmak zorundayım bu ülkenin nefes alanı, çabalayanı ve seveni olarak.

uludağ sözlük moderasyonu müsterih olabilir. her zaman kendi faşist kafalarınca, kendi adamlarına, çalışanlarına ve ''iyi görünmek istedikleri yerler''e iyi davrandılar. şimdi yine öyle yapsınlar. hiçbir şeyi değiştirmesinler sakın. onların yolu iyi yol.

bir dava açılacaksa eğer, dava açılacak çok insan var. ama bu ülkede okumuş, hayattan beklentisi olan, gerçek anlamda demokrat insanlar dava açamaz. korkarlar bundan. ben de korkarım, evet. yazmaktan da korkarım çoğu zaman. ve benim kutsal gördüğüm her şeye kendi lağım ağzıyla hakaret eden bebelerden de.

çünkü beni sevmez bu devlet, bu millet. ben istibdat zamanında voltaire okuyan mustafa kemal'dim, 80 sonrası ''gızıl gomonist''tim, ''anarşik''tim ve şu anda da namussuzum, ateistim, aleviyim, chpliyim, tkpliyim. her ne diyorlarsa...

bu ülke ben ve benim gibi insanları hiçbir zaman sevmeyecek, sevemeyecek. çünkü bu ülkede insanlar asla okumayacak, sormayacak, şüphe duymayacak, yargılamayacak. itin ürüyüp kervanın yürümesi için bu şart çünkü.

çünkü bu ülkede kölelik asla bitmedi. modern kölelik düşünce köleliği oldu. bizi onların istediğine düşünmek zorunda bıraktılar.

onların söylediği dine inanmak, onların söylediği partiye oy vermek, onların söylediği kolayı içmek, takımı tutmak, belki de onların istediği kimlik olmak * gibi bir sürüsü.

çünkü başka türlü bizler hep deccal olduk, kafir olduk, gavur olduk, gavat olduk, işkence gördük...

kimse hesap sormadı.

ama bugün sigaram ve ben kardeşime soruluyor.

yanlıştı belki yaptığı, üslûp hatalıydı. eminim üslûbunu düzeltebilir. belki de islamofaşistlerin galeyanına geldi, onu bilmem. ama o duyguyu bilirim.

ancak ve ancak, adamı idam da etseniz, o adamın düşüncesi değişmeyecek.

ezan herifi rahatsız ediyor kardeşim işte. nokta ya. gözlerine mil çeksen de zorla sever mi o herif onu? belki sen ne istersen onu söyler ama yine aynı şeyi düşünür.

ve sen hiçbir şeyi değiştiremezsin.

bu kadar basit bu iş.
inşallah 1.5 yılının hapishane köşelerinde harcanmasının, bir çaresini bulabileceğini umduğum yazar. eğer 1.5 yıl yatmasını gerçekten isteyenler varsa bunu isteyenlerin insanlığı adına birşeyler ters gidiyordur. allah ile kul arasına kimse giremez. "sana veya dinine hakaret ediyor seninle tartışmaya mı giriyorsa yapmaması için ricada bulun hala yapmaya devam ederse yanından uzaklaş. onunla muhattap olma" yazmaktadır kitabımızda.
mahkemeye verilmesi yüzünden sözlükçülerin gündemine oturmuş bir ekşi sözlük yazarı.

kardeşim öncelikle şunun altını çizmek lazımdır ki, henüz daha dava başlamamıştır. sanmıyorum ama belki de davayı kazanır. o yüzden daha erken böyle sanki adam idam edilecekmiş gibi yakınmalar, şeyler.

ayrıca "g.tümüze girebilir" diye o tür din karşıtı yazıları sözlükten silmeyen ekşi sözlük moderasyonu da aynen suçludur. onlar sol, militant yazılar yazanlara son derece müsamahakar davranırken sağ içerikli yazılar yazanları mütemadiyen "çaylak" yapma konusunda ünlü olmuşlardı zaten, hatta o konu hakkında bir entry girmiştim uludagsözlük´te bir zamanlar.

ama bak, o entry´i silmemişler. ve entry mahkeme konusu olmuş. bu aslen çok enterasan bir durumdur. çünkü ekşi sözlüğün, moderasyonu var. çünkü ekşi sözlükte birçokları "fikir özgürlüğü adı altında" insanların dini motiflerine dille saldırı da bulunuyor, moderasyonun alkışları arasında...ihale "sigaram ve ben" e çıkmış. aslen ben bi sürü entry biliyorum dine inanan adama "gerizekalı" "afyonlu" şunlu bunlu diye sataşan. o sigaram ve ben, diğer ekşi sözlük entry´lerini "kıyas" göstersin, onlara niye ceza vermiyorsunuz, desin. ya hepsini içeri alırlar, ya da sigaram ve ben olaydan yırtar.

ben savcının yerinde olsam, ekşi sözlük moderasyonunun ideolojik durumunu da mercek altına alırım. bu moderasyonların bir görevi de çıkan yazıların, yasalara uyup uymadığı durumudur. bilindiği üzre bu sözlükler liseli, ilkokullu resmen "çocuk" kaynamaktadır, o yaşta adam söylediği yazdığı şeyin ne anlamlara gelebileceğinin pek bi farkında değildir. moderasyon o yazıyı silmeliydi, neden silmemiş?...moderasyon da mı indirekt destek veriyor din´e dille saldırı yapılmasına?...savcılık işin bu boyutunu mutlaka mercek altına alacaktır. almalıdır.

hukuk´a intikal etmiş konular hakkında yorum yapmak yanlış olur. ancak bu sözlükte lanse edildiği gibi değildir o. her insan kendi inandığı şeyi söyleyebilme hakkına sahiptir. ama başka inançlara saygı göstermek zorundadır. devletler eğer her inanca sahip insanın inanç özgürlüğünü güvence altına aldığı sözünü vatandaşına vermişse, bunun arkasında durmalıdır. şahıs müslümanların "gerizekalı" olduğunu söyleyemez mesela. birisi bunu işte bu örnekte olduğu gibi mahkemeye taşıyabilir. ve devlet nasıl o ateistin ateizmine saygı gösteriyorsa, o müslümanın inancına da saygı göstermek zorundadır. ama o ateist o müslümana gayet genel olarak "gerizekalı" derse, orada hukuksal bir problem oluşmuş olur. e bu bir de yazılı birşey. yani adam istese silebilir, o yazdığını..ama silmiyorsa, demek ki o ifadesinde ısrar ediyor demektir. eğer böyle bir konu mahkemeye intikal ederse, o konu mahkeme edilir, şahıs mahkumiyet alır, ayrıca da mahkeme nin bütün ücretlerini avukat ve salon masraflarını ödetirler ona. ve bu öyle birilerinin iddia ettiği gibi "fikir özgürlüğüne darbe" falan da değildir. fikir özgürlüğü "ben allah´a inanmıyorum" dediğin zamandır. ama "allah´a inananlar gerizekalıdır" dediğin zaman başkasının özgürlük alanını ihlal etmiş olursun. aihm bir sürü böyle davalarla dolu.
klavye başında atıp tutan ergenlerin üzülmesine sebep olan kişi.
bu kişin yazdıkları sebebiyle ceza alması, bu duruma düşmesi bir hukuk ihlalidir, ayıptır, yobazlıktır. ama çoğunluğunu düşünceden yoksun ve belli kalıpların kafasına kazıldığı bir toplumun insanları bu durumu gayet normal karşılar.
(bkz: ekşi sözlük yazarına açılan davanın kabul edilmesi/#14069644)
iftiraya uğradığı için hakaret etti diyenlere dava açması gerekirken davlalık olan talihsiz ekşi sözlük yazarı.
kendisine yazdığı entryden ötürü temeli olmayan bir dava açılmış, yazdığı o rasyonel entrysini desteklediğim ekşi sözlük yazarıdır. Malum türkiye'de düşünce özgürlüğü denen bir kavram vardır. Anayasada mevcut olan bu madde maalesef ikinci cumhuriyetçi akp tayfası tarafından yoksayılmış, dine haraket gerekçesiyle, dinin yasadan üstün olduğu kabul edilerek, dava açılmıştır. Bu da laikliğin kökünün kazınmış olduğu gerçeğinin bir kanıtıdır.
allah tarafından değil de, hakim ve savcılar tarafından cezalandırılmaya çalışılan insan.

ilginç...
(bkz: allah yok peygamber yok din yok ne var lan it)

it dedim diye şaapılmasın şimdi, düşünce özgürlüğü var bu memlekette.(!)
yazdığı yazıyı okumadan burada "dövlet bize özgürlüh vermiyör." naralarını atan yazarları görmemize sebebiyet vermiş yazar.
kendisine çok üzüldüğüm zat, hapis yatarsa oruç tutmayacağım onun hatırına.
sallandıracaksın bir tanesini mantığıyla seçilmiş, desteklediğimiz talihsiz yazar, hah, diyordum beş sene sonrası diye, üç senede halloldu!
ekşi yi pek benimsemiş biri değilim, bir ayda bir iki satır anca yazarım, mevzu hak hukuktur, bıçağın gittikçe cana değmesidir..
düşünce özgürlüğünün a*ına koyulması bu olsa gerek. böyle bir şeyi mahkemeler haklı bulursa ateist insanlara yapılan hakaretleri ve ateist düşünce hakkında yapılan aşağılamaları da göz önüne alması gerekir.
bildiğin kelimelere takla attırabilen, sosyolojik farkındalığı bir hayli yüksek, tespitleri şükela olan ve bu sebeplerden kurban seçilen ekşisözlük yazarı.