1. 1.
  geçtiğimiz kış -60 derece görmüş,hissetmiş topraklar ..
  1 -1 ... postsinaptik golge
 2. 2.
  (bkz: soğuk hava deposu)
  ... the kene
 3. 3.
  eskiden SSCB'nin Türkler'i ve diğer milletlerden hain diye düşündüklerini gönderdiği sürgün yeri (bkz: yozgat)
  2 ... capanoglu
 4. 4.
  ünlü güreşçi alexander karelin in yaşadığı yer.
  -1 ... serander
 5. 5.
  rusya'nın yıllarca nükleer denemeler yaptığı soğuk çöl.
  ... tuhh kahretsin
 6. 6.
  dünya petrollerinin %20sini barındıran bölge.rusya'dan ayrı olsaydı en büyük ülke olurdu.her tarafı ormanlarla kaplı ve hala tam olarak bilinmeyen,bu bilinmezden dolayı çekici gelen rusya'nın bir bölgesi.
  1 ... iuliano
 7. 7.
  dünyadaki en has sürgün yerlerinden biri olması ile tanınan, rusya'nın % 60'ını kaplayan toprak parçasının ismi. burada kendine has bir kurt çeşidi de yaşar.

  (bkz: sibirya kurdu)
  1 ... taklamakan
 8. 8.
  rusya'nın en güzel bölgesi olup sanıldığı gibi balta girmemiş ormanlardan oluşmaz. sibirya'da yaşayıp dünyadan haberdar olan gayet normal insanlar görülebilir, rusya'nın biraz daha soğuk versiyonudur sibirya; ruslar sibirya'yı kendi topraklarında saymazlar. "sibirya bizim sınırlarımızda" derler; sibirleri pek benimsemez ve umursamazlar, sibirya ayrı bir dünyadır rusya'da. benim gibi rusya'da bakire kız aramaya kalkan lavukların uğrak yeridir, sibirya'daki kültür rusya'dakine benzer; fakat birkaç yönüyle ayrılır ki bunlar da en önemlileridir. din gibi mesela.

  çok soğuk olduğu söylenir. ebesinin şeyine gidip ormana girersen tabi ki soğuk olur. sibirya'da yüzlerce şehir, milyonlarca insan yaşamakta, kimsenin "donar ölürüz lan orda" diye düşüncesi olmamalıdır diye düşünüyorum şahsen. ihtiyaç icatların anasıdır demişler. türkiye'deki insan sibirya'dakileri anlayamaz tabi, nasıl yaşıyor lan onlar der durur. sibirya'da ısınmak için geyik yağı kullanılır, bununla birlikte kalpaklar, kürkler giyilir, postallar ayağı kokutacak kadar ısıtır zaten. bu postalların diğer özelliği de buzlu yollarda yere iyi tutunmasıdır, kayıp düşmezsiniz o yüzden, greyder gibi olursunuz. hayvan gibi olduğu için bir tekmeyle adamı yere de serebilirsiniz. inceleyecek olursak,

  geyik yağı sibirya dışında dünyanın hemen hemen hiçbir yerinde kullanılmayan, hakkında bilgi de olmayan bir yağ türüdür. kas gevşetici kremler gibidir, süründükten sonra üzerine tayt türünde vücuda yapışacak birşey giyilmesi tavsiye edilir, havayla temas ettiği takdirde vücudunuzun pütür pütür olmasına sebep olabilir zira. boca edilip her tarafa sürülmemelidir zira kötü kokar. kokunun giyilen herşeye, daha da kötüsü vücuda sinmemesi için dikkatli kullanılmalıdır. geyik yağı zaten adamı yakar, üzerine birşey giymeye dahi gerek yoktur. sibirya'da içine giydiği uzun kollu zımbırtının üzerine tişört giymiş insanlar görebilirsiniz; "donmuyor musun sen böyle? üşümüyor mu hiç büzüklerin?" diye sorarsanız "geyik yağı kullandık hafız" diye cevap verecektir. bunun yanında bahsettiğimiz gibi, kafanızı tamamen kaplayıp sıcak tutan kalpak, halının üzerinde uçuyormuş hissi veren rahat bir kürk işinizi görecektir sibirya'da. adam gibi bir postal, üç beş parça içe giymek için çamaşır; sibirya dediğin bu. hatta sıralayalım,

  çıplak olunduğunu varsayalım. geyik yağı stratejik noktalara özenle sürülür, fazla üşüyen bölgelere yedirilir; diğer yerlere de elin üzerinde kalan kayganlık hissi sebebiyle el sürtülür, yani tekrar kutuya daldırıp yağlamanıza gerek yok. elinizde kalanı vücuda dağıtın, fazlası adamı deli eder. diyelim ki bacaklarınıza sürdünüz. hemen bir tayt giyin. daha sonra yukarı geçtiniz, kollarınıza sırtınıza vesaire. uzun kollu, derinizle temas edecek tayt benzeri birşey üzerinize giyin şimdi. onun da üzerine tercihinize göre ister tişört giyin ister kazak. fakat tişörtün üzerine kürk giymek garip olur, zaten bahsettiğim tişört olayı sibirya'nın sıcak günlerinde olur; -70'te tişört giymeyi düşünmeyin. dışarı çıkmayacaksanız taytın üzerine kazak-pantolon ve kalın bir çorapla evde gayet güzel bir şekilde oturabilirsiniz. sokağa çıkacaksanız da kafanıza kalpağınızı, sırtınıza kürkünüzü alıp gönül rahatlığıyla gezinebilirsiniz. sibirya'da dağlık bölgelerde kar yerden hiç kalkmaz; şehirlerde "12 ay kar var" olayı yalandır. sibirya'nın kışında dağlara çıkmaya kalkmak tehlikeli olabilir, onun dışında şehirde korkulacak hiçbir şey yoktur; soğuktan donup ölmez kimse türkiye'deki kadar.

  rusya'dan kültür olarak farklı dedik. sibiryalılar garip insanlardır; eskimolar gibidirler, en iyi örnek bu olur sanırım. rus olduklarını kabul etmez çoğu, kendi gelenekleri görenekleri vardır; anlayışları islam'a daha yakındır. dinlerini bir nevi kendileri yaratmışlardır, inandıkları bir tanrı ve oluşturdukları vardır. sibirya'da bir kızın erkek arkadaşı olması ya da erkekler gibi rahat olması doğal karşılanır; fakat kızın içki içmesine ve yakın münasebette bulunmasına hoş gözle bakılmaz. bu sebepten ötürü mavi gözlü sarışın her kıza "of ne skilir" diye bakmak doğru değildir; çoğu evli değilse bakiredir. kendilerini kocalarına saklarlar, sibirya'da herkesçe bilinir bu özellikleri; kızları kevaşe değildir. moskova'dakilerden çok daha farklıdırlar. sadık, hamarat, dürüst, namuslu, romantik diye anlatılan kızlar sibirya kızlarıdır ki sibirya kızları zaten rusya'daki bayanların %50'sinden fazlasını kapsamaktadır. moskova'da petersburg'da büyüyüp kimin kucağında olduğu belli olmayan kızlardan değildir bunlar.

  cennettir sibirya, dünyada yaşanılabilecek en güzel yerlerdendir. soğuk oluşu sebebiyle elbette ki bazı zorlukları olur, fakat sibiryalı zekası ve ortama alışkın olma durumu karın da soğuğundan da üstesinden gelir.
  7 ... der meister
 9. 9.
  kuzey buz denizi kıyılarındaki yerleşimlerinde kışın donan ve üzerinde hovercraft yapılabilinen nehirleri, tepeden baktığınızda görebiliceğeiniz sayısız küçük gölcükler, bataklıkları.yazın batmayan, kışın doğmayan güneşi ve muhteşem doğa olayı kuzey ışıklarının izlenilebilindiği yerdir.Kolay bulunmayan geyik etinin belki de en yaygın olduğu, buzun kırılarak balık tutulduğu, şu an içinde bulunduğum coğrafyadır.
  1 ... gizli servis
 10. 10.
  Soguguyla ve yeralti zenginlikleriyle meshur rusya egemenliginde ulke.

  http://www.ikibucuk.tr.gg/sibirya.htm
  1 ... salih77