bugün

2009'da başlayan ve hala devam eden bir mangadır. 6 nisanda da animesi çıkıyor. Konusu da böyledir,

Yüzyıllar önce insanlık devler tarafından yok olmanın eşiğine geldi. Devler hakkında bilinen şeyler, uzun olduklar, akıllı olmadıkları, insan yedikleri ve en kötüsü de bunu beslenmek için değil zevk için yaptıklarıydı. insanlığın küçük bir kısmı kendilerini en uzun devlerin bile ulaşcamacığı çok yüksek surların arkasına hapsederek hayatta kalmayı başardı.

Günlerden birgün, 100 yıldan fazla zamandır her hangi bir dev tarafından saldırıya uğramamış bu şehirde genç Elen ve üvey kızkardeşi Mikasa, dev surların çok büyük bir dev tarafından parçalandığına şahit olurlar. Küçük devler şehire dolmaya başlar ve bu iki küçük çocuğun ailesini gözlerinin önünde canlı canlı yerler. Bundan sonra Elen tek bir tane bile bırakmadan tüm devleri katledeceğine yemin eder.

Manga kolay kolay okumam bu mangaya da başladığımdan 1 ay sonra animesinin fragmanı çıktı. çok hoşuma gitti. zaten şu aralar hangi mangaya başlasam ya bitiyor ya da animesi başlıyor. mangası maalesef haftalık değil aylık çıkıyor ama 40 sayfaya yakın okunabiliyor. güzel bir şey bu. açıkçası internetten tanımını buldum ama bu tanıtım hiç yakışmıyor çünkü pek fazla shounen değil bence.
"Death Note animesinin yönetmeni Tetsuro Araki tarafından yönetilen anime serisinde, müzikler Ao no Exorcist ve Guilty Crown‘dan tanıdığımız Hiroyuki Sawano tarafından hazırlanırken, karakter tasarımları da Psycho-Pass‘ten Kyoji Asano tarafından gerçekleştirildi."
*
herkesin nasıl bu kadar beğendiğini anlamadığım iğrenç manga/anime serisi.
11. bölümü yayınlanmış olan anime. 2013 yılının en iyi animesidir.
bu sene izlediğim en iyi animedir. oldukça popüler olmuş sanırım şu sıralar ki geçen hafta 11. bölümü yayınlanmış olan dizi çeşitli dizi izleme sitelerine de yüklenmeye başlanmış.

en güzel yanı gerçekçi çizilmiş olması. devlerin çoğu dev ebatlarda götlü göbekli adamlar. insanları yiyorlar, koparıp atıyorlar ve bunu o durumda gerçekten olacak şekilde yapmışlar. sonuçta ne abartı hissi, ne de sansürlü, kesilince kan çıkmayan animeler gibi olmuş, tam dozunda.
Yaklaşık 2 saat önce başladığım animedir efendim.
Çöp atma, sigara içme, akşam yemeği hazırlığı derken iki saatte 3 bölümü izledim. Ve şunu anladım: Hellsing'i izlerken aldığım zevkin aynını aldım. protagonist karakterler çok şahane. Eren ve mikasa bize aşina isimler. (bkz: mikasa topları) (bkz: kames top)
Ama asıl beni etkileyen mikasa'nın görünmeyen taşakları. Az konuşup öz konuşan karakterlere bayılıyorum. Bak mesela Alucard abimiz manyakça bir edebi konuşmayla yetmiş kilo taşağını ortaya sererdi. mikasa ise bir yumruk ve bir özlü söz ile tüm taşağını hissettiriyor. Görmüyorsun ama var. Spoiler almamaya yemin ettim sadece bunda. Geri kalan tüm animelerde spoiler almaya bayılırdım. Ama bunda olmayacak.
Hadi bakalım.
ilk 13 bölümdeki dehset-ül vahset opening in 14. Bölümde degistirildigini görünce dumura ugratan animedir. Nasil kiydiniz o sarkiya ve sarkiyla muthis uyumlu, gaz ötesi jenerige?

--- 14. Bölüm spoiler ---

Eren'in suratini dagittiginda, adamin dibi oldugunu bildigimiz halde Levi'ye kil olmadik mi? Olduk. Mikasa çikip agzina siçsin istemedik mi? Istedik.

Yalniz hayirlara vesile olan bir dayak oldu sanirim. Mübarek adam su yüzbasi levi.

--- 14. Bölüm spoiler ---
En son Code Geass'ı izlediğimden beri 3 yıldır devam eden "çok iyi anime eksikliği"ni doldurabilmiş, 2013'ün istisnasız en dehşetengiz şahiyane müthiş animesidir. Özellikle 3d Maneuver Gear ile havada yapılan Spiderman-vari akrobasi sekansları ve çizimlerine her seferde insanın dibi düşmekte, daha da hayran olunmaktadır.
gelmiş geçmiş en iyi mangalardan biri olmaya aday, animesiyle resmen bir film hissiyatı bırakan muhteşem eser.

http://www.turkanime.tv/a...-detay/Shingeki-no-Kyojin

inanılmaz derecede sürükleyici ve heyecanlı.
o kadar yiğit can veriyor ki...
korkuyu, gerilimi iliklere kadar hissettiren yapım.
diğer adıyla;
(bkz: attack on titan)
shingeki no kyuojin adlı animenin ingilizce adıdır. günceldir ve tarafımca anime yerine mangasının okunmasını önerdiğim yapımdır.
teşekkürler.
death note'dan beri izlediğim en iyi anime, ki death note çıkalı uzun yıllar olmuş, arada onlarca anime izlenmiştir.

konu olsun, karakterler olsun, özellikle insanüstü çizimler olsun, bu kadar güzel olabilir mi bir anime lan?
*her sahnesi ürpertici, heyecanlı güzel bir anime. çizimler, renkler, hikaye... bu gece başladım. saat 3 gibi. hala bırakamadım. yatmam lazım ama bırakamıyorum. izlediğim en iyi anime diyemem henüz ama sadece ilk 5 bölümüyle bile üçüncülüğü zorlar yani. harika.

edit: çıkan bölümler biteli birkaç gün oldu. hala ortalıkta sie sind das essen und wir sind die jaegar! hoh hoh hoh ho hoh ho ho ho ho... diye dolaşıyorum.
edit: artık çok fazla anime izlemiş biri olarak en çok bağımlısı olduğum ve en sevdiğim anime rahatlıkla diyebilirim. ikinci kez izleyeli bir ay oldu, herkese tavsiye ederim. karakterlere bakış açısı değişiyor insanın. çok çok iyi. mangası da tam okumalık. ayrıca levi favori karakterim. gerçi ymir var. gerçi hepsi var. evet. hepsi favorim. ah marco ah. petra, petra... auro. müziklerini dinleyin. hepsi birbirinden harika. her şeyiyle mükemmel.
--spoiler----hayvan gibi spoiler içeriği----ilk yarıyı izlemeyen okumasa daha iyi----spoiler--
bir şey var kafamı bozan. şimdi eren o kayayı kaldırdı, tamam. ama o kayayı nasıl kaldırdı lan? elleri yoktu o sırada. titanken yenilenmiyor sonuçta. hadi taşımasını anlarım ama nasıl yerden alabilir ki? taşırken dikkat ettim, elleri yine yoktu. insana dönüp tekrar titan olmamış yani.
--spoiler--
şu zamana kadar izlediklerimin içinde en iyi olanlarından biri. konusu, savaşları, müzikleri herşeyiyle bir başyapıt olma yolunda ilerliyor. fanlarından biri oldum açıkcası.

--spoiler--
25 bölüm diyorlar ama okuduğum ve duyduklarıma göre ilk sezonu için geçerliymiş. yani devamı gelicek anlamına geliyor. *
--spoiler--
yer irimlerime eklediğim onca animeden biri. üşenmediğimde izleyeceğim.
an itibari ile yeni bölümü gelmiş bulunmaktadır. Mangasını okuduktan sonra biraz hevesim kaçsada yeni bölümyle yine kendisine bağlamıştır.

--spoiler--
22. bölümden bahsediyorum. Dişi titan da çok seksi lan bu arada
--spoiler--
2018 yılında filminin geleceğine dair söylentileri olan anime. Bugün "9gag" da gördüğüm bir fotoyla şok oldum ama fake veyahut oyun olma ihtimali yüksek olduğundan biraz hüsrana uğradım.

--spoiler--
http://9gag.com/gag/aBKwGAO?ref=fbp
--spoiler--

umarım doğrudur ve neden 2018 lan!?!?!
Bu soundtrackı ile yine kendine hayran bırakmıştır. Sabahtan beri dinliyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=qR_wq4quAm4

edit : amv si demek istedim lan.
ailecek izliyoruz güzel bir anime başkada diyecek bir şey yok zaten.
özellikle 22. bölümüyle olayı bitirmiştir.

"levi sen insan mısın?" diyoruz.

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=xpEPZNm2ewg
--spoiler--
1 haftada ağzıma tüküren bütün psikolojimi alt üst eden olay animedir.

ulan gözümü kapatınca pis pis sırıtan iğrenç korkutucu devleri görüyorum. buram buram dram akıyor animede.
25. Bölümü dün itibariyle çıkmış ve aynı zamanda sezon finali yapmış bulunmakta olan Anime serisi. Aslında 2. Sezonun çıkacağına dair bir bilgi yok elimizde, lakin mangası devam etmekte ve 25. Bölümdeki son sahneye bakarsak devamı geleceği yönünde bir izlenim bıraktı. devamının gelmesi kesinlikle harika olur.
25 .bölümü efsanedir 2. sezonu gelecektir surların arkasında zırhlı titan belirmiştir zaten hayla konu tam kapanmış değil 2.sezon bomba gibi olacaktır mangaya bakılmamasını tavsiye ederim.
25. bölümü ile bir sezon finalinden ziyade bir sonraki sezonun açılışını yapmıştır.

--spoiler--
annie'nin yanında berthold ve reiner'in colossal titan ve armored titan olduğu ortaya çıktığında yer yerinden oynayacak.
--spoiler--
genel olarak ortalama bir yapım olup, 25 bölüm boyunca manganın reklamını yapan ve bu uğurda amacına fazlasıyla ulaşmış, bunun haricinde pek bir olayı olmayan anime serisi.

2. sezonun gelmesi şu an teknik olarak mümkün olmasa da tez vakitte bir adet ova bölümü yayınlanacak. manga serisinin de pek uzun sürmeyeceğini göz önünde bulundurursak (20. ciltte bitebilirmiş mangakanın dediğine göre) 2. sezonun gelmesi 1 seneye yakın bir zaman alabilir. veya ova serisi olarak devam ederler.

anime ise ilk bölümlerde verdiği aksiyonu tam gaz devam ettirip olayı sadece "titanlar saldırır eren ve tayfası onları öldürür" modunda devam ettirmiştir. ortaya attıkları 1000 tane gizemden birini bile açıklamamışlardır. ki senaryonun alt yapısı bu kadar sağlam olmasına rağmen bunca gizemi açıklamamış olmaları üzücü. hatta açıklamamış olmalarını geçtim, teori üretebilecek malzeme bile verilmiyor. daha önce bu kadar içe kapanık bir seri görmemiştim. titanlar nereden gelir, gelmelerinin asıl sebebi nedir, bu titanlar nasıl ortaya çıkmıştır, titanları gönderen kim, surların gizemi ne, anormal güçte olan titanlar neden hep askeriye içinde, bunlara o gücü veren kim, vesaire vesaire... hiç biri hakkında zerre bilgi verilmediği için izleyen doğal olarak kendisini mangaya yöneltiyor. kötü bir anime değil ama hikaye yönünden oldukça eksik ve kaliteli bir anime serisinde karakterlerden çok hikaye ön plandadır her zaman.

animelerin veya genel olarak animasyonun sinemaya kıyasla başarabildikleri yegane yönüdür bu, hikayeyi ön plana çıkartabilmek, shingeki no kyojin ne yazık ki bunu başaramadı.

tekrar seriye dönersek,

animasyon kalitesi olarak final bölümü hariç son bölümlerde kolaya kaçmış olsalar da (galiba ortalarda biriken parayı final bölümü için harcamışlar, bunun da sebebi final bölümünün tv'den önce sinema salonunda yayınlanmış olmasından kaynaklanıyor olsa gerek) genel olarak orta seviyede gitmekte.

seiyuuların kalitesi ve soundtrackler ortalama üzerinde. sanırım animeye laf atmayacağım nadir konulardan biri.

son olarak; abartıldığı kadar aşmış, kaliteli bir seri olmayıp, trailer'ın ve ilk bölümlerdeki aksiyon ile ortaya attıkları gizemlerin ekmeğini yiyen, ortalama bir seri. eğer amacınız sadece aksiyon görmek ise bunu fazlasıyla karşılıyor ama ötesi yok ne yazık ki.

mangadan spoiler vereyim biraz. eğer animeyi izleyip mangayı okumak isteyenler varsa 34. bölümden başlayabilirler.

--mangadan spoiler--

devasa titan, bertholdt.

zırhlı titan, reiner braun.

ayrıca yine aynı ekipten ymir'de bir titan.

braun, eren'e durduk yere kim olduklarını ifşa edip kendileriyle gelmesi gerektiğini söylüyor, haliyle eren karşı çıkıyor, sonra çarşı karışıyor zaten. eren ile braun kapışıyor. neden gelmesi gerektiği konusunda da zırhlı abimiz bir açıklama yapmıyor. o sırada ise devasa titan surların tepesinde askeriyeyi dağıtmakla meşgul oluyor. yani 2. sezon yapıldığı zaman aksiyon yine tavan yapmış vaziyette başlayacak.

surların ve içindeki titanların gizemi kilise tarafından bilinmekte ama sadece kan bağı olan kişilere bunu açıklama yetkileri var. askeriyeden Historia onlardan ama gayrimeşru bir çocuk olduğu için bu zorunluluktan muaf. yani istediği kişiyle bu bilgiyi paylaşabilir.

35. bölümde, 17 metre boyunda, dış görünüşü tamamen maymuna benzeyen ve konuşabilen, vücudu kılla kaplı bir titan ortaya çıkıyor.

--mangadan spoiler--

--animeden spoiler--

bence eren öldükten sonra geri dönmeseydi ne güzel olurdu be. ne bileyim başrol mikasa olsaydı çok hoş çok da güzel olurdu. eren'in ergenlikleri bir yere kadar çekiliyor. levi adam gibi vermedi ki şuna ayarı, neyse.

açılışlarda anime içinden spoiler vermeseniz ne kadar güzel olur. lafım 2. açılışa. bir çok anime serisinde bu yapılıyor, oldukça gereksiz.
--animeden spoiler--