bugün

house md adlı dizinin esin kaynağı olan hayali karakter. ayrıca
(bkz: house md)
Robert Downey Jr ın döktürdüğü kendisine hayran bıraktığı film. salaş halleri, umursamaz tavırları ve bunlara rağmen iş bitiriciliği ; çoğu insan bu karakter gibi olmak ister dedirtiyor...
sherlock holmes'u anlatan en güzel cümle watson'dan geliyor. 'dünyadaki hayatı ne kadar düzensizse kafası o kadar düzenliydi.'
harika ötesi bir film olmakla birlikte, kitabın yazılışı, house md den çok çok daha öncedir. yani house daha üstündür demeye çalışan arkadaşlarım biraz hayal kırıklığına uğrayacaktır.
polisiyenin halk arasında yaygınlaşmasına yardımcı olmak için oluşturulmuş hayali dedektif kahraman.
on numara filmdir..

izleyin derim.
harika bir film, şiddetle tavsiye edilir.
konya'da oturulabilecek en iyi mekanlardan biridir.*
bir ara adapazarında görülen ancak fazla ayakta kalamayan italyan restorantı.ilginç bir şekilde kahveleri baya iyiydi.
(bkz: house md)
o ne demeyin efendiler. hakkında bilgilendirilmek üzere açılan bu başlığın sahibi ve tıp dünyasının gerçekte olamayacak sanal adamı medical doctor gregory house birbirlerinin ruh ikizleridir. neden mi ?
1. ikisinin tek dostu vardır. doctor watson ve doctor wilsaon. ve her hikayeyi ona anlatır.
2. ikisinin de ev ve sokak numaraları aynıdır. 221b
3. ikisi de olaylara en umulmadık bir perspektifden ve etiklere aykırı bir biçimde bakar.
4. basit bir isim benzerliği
5. herkese soyadıyla hitap ederler
6. ikisi de kibirlidir
7. biri kokain, diğeri vicodin kullanır.
8. ikisi için de müzik çok önemlidir.
9. en byük düşmanlarının adı moritary olmuşdur.
(bkz: daha da uzar bu)

sanırım bütün bu benzerliğin sebebi house md'nin yapımcısı david shore'nin sherlock holmes hayranı olmasıymış.
bu filmi izlemeden ölen "ben yaşadım" demesin.
temposu yüksek filmler çeviren guy ritchie ustanın 2009 yapımı filmi. ikinci film için ise çekimlerin başladığı söyleniyor.

(bkz: http://www.ntvmsnbc.com/id/25153546/)

ayrıca hans zimmer'e ait olan çok güzel de bir tema müziği vardır.
house md nin ilham kaynağı.
yardımcısı john watson ile birlikte her türlü olayın üstesinden gelen ingiliz dedektif. şimdilerde cnbc-e'de dizisi yayınlanıyor.
katilin duvara kanla yazı yazmasından katilin kanı bol, bu yüzden kırmızı yüzlü biri olduğunu iddia eden saçma sapan kitap karakteri. daha bunun gibi sayılamayacak kadar saçma sapan çıkarımlarda bulunur ve üstüne yüklenen gerçeküstü, süpermence yetenekler yüzünden çok yapay bir karakterdir. yok çok iyi bir kimyagermiş, zamanının ötesinde bilimsel bilgiye sahipmiş, dünya'nın dönüşünden haberi yokmuş, aseksüelmiş... karizma katmak için götünü yırtmış canon doyle ama kurgu kabiliyeti olmayan bir yazar olduğundan sherlock gibi boktan bir karakter yaratmış. sherlock holmes hiç bir kitabında en ufak bir üstün zeka belirtisi göstermez ve hiç kanlı canlı biri değildir. onun yerine hem kanlı canlı, saçma sapan hero özellikleri olmayan ama dehası yıldız gibi parlayan bir başka karakterin, polisiye romanlar kraliçesi agatha chrıstıe'nin hercule poirot'su, onun aptal efsanesinin, aptalca ergen ve halk rağbetinin gölgesinde kalması beni çok üzüyor...
-Ben o adamı bulacağım.
SH:Sen o adamı asla bulamazsın,ama ben bulacak birini tanıyorum.
-Kim ?
SH:Ben
diyaloğunun şüphesiz tek sahibi olabilecek muhteşem ötesi karakter.. anca masallarda olur,yalan değil.
bir arkadaşımın ödevine yardım etmek için okuduğum kahraman. yaptığı analizlerle kendisine hayran bıraktı beni. boşuna demiyorlar başarı ayrıntılarda saklıdır, diye. üstelik bu eleman bazen komik hareketler yapabiliyor, o da polisiyenin içindeki tipik ama güzel esprilerden işte. olayların narratorı olan yardımcısı Watson. onun da bıyığına hastayım ben. çok sadıktır kerata...

filmine gelince, çok başarılıdır. ulan filmi izlemiştim geçen yaz, hiç aklıma gelmemiş sherlock holmes okumak. sherlock'u oynayan adam cuk oturmuş tabiri caiz ise; hem çok komik halleri hem de akıllı biri olduğu izlenimini veriyor, tam sherlock işte. yine de ben filmdeki kötü adamı beğenmedim ya, tipinden midir nedir... onun dışında kostümüdür, atmosferidir, müziğidir(zaten hans zimmer yapıyor, bu adamın elinden kötü soundtrack çıkmıyor), kurgusudur her şeyi çok güzel.
izleyin izlettirin, efendim.
soğukkanlılığıyla bütün işleri halleden, kitabında ve filminde aynı adı taşıyan danışman dedektif. ben de onun gibi olsam ne güzel olur.
izlemeyen bin pişman denilesi, dövüş sahnesi ve dövüş sahnesinin sonundaki "enseye tükürme becerisi etkisiz kılındı" lafı ve sherlock abi'nin soğukkanlılığı ile gönüllerde taht kuran tavsiye edilesi film.
yöntemleriyle her zaman esrarengiz olan bir dedektifdir. kitaplarını arayıpta sadece 3-4 tanesi bulunan bir kahraman.
(bkz: sherlock holmes okuyan padişah)
filmin ortasında arkadaşıma dönüp "abi ben robert downey'e veririm ha" demiştim hiç unutmam yani.
15-16 kitabını da bir çırpıda okutan yazarını ele geçirmiş müthiş bir karakter.
inanılmaz bir zeka tarafından senaryolaştırılmış ,ağzınızı açık bırakacak sayısız sahnelerle dolu hakiki bir başyapıt...
bugün saat 21.00 de cnbc-e de bir bölümü daha yayınlanacak olan izlenilesi dizi.