bugün

2. filmde holmes dünya savaşını engellemeye çalışıyor ve bir süreliğinede olsa ertelenmesini sağlıyor.
komiser cemil'den esinlenerek yaratılan;fakat onun kadar populer olmayan ingiliz bebesi dedektif.
kendisi ve sansasyonel araştırmacı mizacını ele alan ilk film varyantı; the adventures of sherlock holmes ismi ile, alfred l. werker kadranından, 1939'da sinemaya yansıtılmıştır.
sherlock dizisi ikinci sezon finalini yapınca bünyem kaldırmadı ve uzun zamandır zulada bekleyen filmini bugün izledim. açıkçası hayal kırıklığına uğradım. dizinin tek bir bölümü filmden çok daha iyi. downey jr. müthiş oyuncu lafım yok ama dizideki konular ve sherlock'un olayları çözerkenki performansı çok daha iyi.
ikinci filminin son sahnesine üçüncü filmde mantıklı bir açıklama bulamazlarsa bir daha izlemeyeceğim film serisi.
polisiye sevmeyenleri bile hasta edebilecek kitaplara sahip karakter.
Hayatımın 3/4 unu adına basılmıs yada cekılmıs kıtap dızı fılme harcayabıleceğm sahış.
saç şekline bayıldığım bir aktör.
3. filmini sabırsızlıkla beklediğim film serisinin kahramanı muhteşem karakter.
tek cümle ile anlatmak gerekirse;
'kanunun diğer tarafında yer alsaydım, en başarılı suçlu ben olurdum...'
en çok kullandığı cümle "çok basit sevgili dostum watson"dır
umursamazlığın ve sorumluluğun aynı anda seyirciye gösterildiği karakterdir. güzel filmdir.
Devamini bekledigim film.
behzat ç nin kılı olamayacak paranoyak dedektif. yaşasaydı kendisine kanal-d de yayınlanan kanıt dizisini izlemesini önerirdim.
olayları ilginç yöntemiyle ve zekasıyla çözen hiç kimsenin göremiceği veya görse bile fark etmeyeceği detayları gören yardımcısı dr. watson ile birlikte çözülemeyen davaları çözen başarılı ve muhteşem bir dedektif, sevilesi insan.
cnbc-e de yayınlanan yeni versiyonu olan eski efsane,
adamın gözlem yeteneği harikuladedir * ama helal olsun adama dedirttiresidir.
bir keresinde restaurant * tarzı bir yerde annesi ileyemek yiyemiş bir adamın asıl amacının annesinin emekli aylığından tırtıklamak olduğu söylediğinde bitttim helal olsun dedim adama.
yemeği oğlu ısmarlıyormuş ama asalında adam fakirmiş çünkü yemeğini küçük porsiyon söylemiş, ama çok açmış çünkü yemeğin yanındaki bütün mezeleri silip süpürmüş falan falan.
bir de bunları yardımcısı watson'a bunları seri seri saniyeler içerisinde anlatıyor, zor takip edebildim...
bir karakter olarak beyaz perdeye çok yakışmış. film ustaca kurgulanıp izleyicisinde iyi bir intiba bırakmayı başarıyor. olmasaydı zaten, sherlock holmes'in gerçekten var olup olmadığını sorgulamaya düşerdik. böyle işte yansıtılanları abartılı bulup karakterle sürekli kavga ederiz. bu da televizyonla konuşma yaş ortalamamızı sürekli düşürür.

bu film bir kurgu. kurgu abicim kur-gu. gerçek olmak zorunda değil. tarihi bir olayı anlatmak zorunda değil. biyografi bilgilerinden yararlanmak zorunda değil...

işte bu kadar basit. türk sanatseverlerde bile roman-sinema-tiyatro kahramanları ile sürekli bir kavga mevcut. yaptıklarını saçma bulup "hasiktir ordan ibine" deme eğilimindeyiz. hasbelkader new york city opera binasına yolumuz düşse; binanın kaça mal olduğunu, kaç para getirdiğini, yıllık kirasını, vergisini, tapu kaydını kuydunu düşünmekten sanata odaklanamayız.

kısacası izleyin ve devamını bekleyin.
http://www.youtube.com/wa...=LLlbZYWtlMSaEEtZWJY_yWnw
dizisinin 2013'te devamının geleceği söyleniyor.
doğrudur umarım.
önce kitaplarıyla, sonra filmleriyle şimdi de dizisiyle gündemde olan kahraman.

sherlock holmes a game of shadows filminin ilginç bir analizi için => http://sinemayazari.blogs...lock-holmesu-anlamak.html
kitapları, filmleri ve dizisi olan ingiliz sir arthur conan doyle tarafından yazılmış karakter. genellikle olaylar 1800 lü yılların sonunda gerçekleşir.
2. filminde de beklenileni ve bana kalırsa beklenilenden fazlasını verebilmiş olan mükemmel filmdir. zilyon kez izlense de bıkılmayacak filmlerdendir.
ikinci filmini izledikten sonra ilk filmini izleyenlerin sayısını yabana atmamak gerekir.
izlenmeye değer muhteşem filmdir. Ayrıca cnbc-e de dizisi vardır ve o da güzeldir.
sherlock adlı dizideki formuyla, THE BiG BANG THEORY'DEN sheldon cooper'IN ikizi gibi olan karakter. kadınlarla ilgilenmemesi, insanlar arası ilişkilerin umurunda olmaması ve ayrıca becerememesi, hızlı konuşması ve tabii ki üstün zekası. bildiğin aynı bu iki karakter.
güncel Önemli Başlıklar