bugün

izlemesi zevkli saran hem dizi hem film.

filmdeki sherlock bu role daha iyi oturmuş dizidekine oranla.
tanım: sir arthur conan doyle'un ölümsüz eseri...

2 sene içinde kitaplarını okudum, en dandikleri de dahil tüm filmlerini izledim, dizilerini (elemantary'den... sherlock'a) hatmettim.

şimdi hayatım bombok oldu; ne zaman biriyle tanışsam sherlock moduna girip götümden yaftalar sıkmaya başlıyorum. dış mihrak deyince moriarty'i suçluyorum. resmen i am sher-locked!
--spoiler--
imkansız olanı elediğinde elinde kalan şey mümkün olmasa da gerçek olmalıdır.
--spoiler--
sir arthur conan doyle nin yarattığı ve benim hayranı olduğum roman ve film karakteri olan dedektif. bir çok konuda aşırı bilgi sahibidir iyi dövüşür detayları asla kaçırmaz. kimya biyoloji matematik dallarında süperdir. ayrıca öngörü ve tümevarım yöntemleri kullanarak olayları çözer.özellikle filmlerde yaşattığı öngörü sahneleri hafızalara kazınmıştır. her bir hikayesini okuduktan sonra onun gibi olmalıyım ben dedim tabi olmadı. ilk tümevarım yöntemini denememden sonra vazgeçtim bu işten.

işlerini watson diye bir doktorla beraber yapar. watsonun köpeğini kobay olarak kullanılır. özellikle romanlarını okursanız bir çok değişik bilgi edinmeniz mümkün. insan şaşırıyor. bir hikayesinden sonra grafoloji ye merak salmıştım baya bilgi edindim bu konuda.
19. Yüzyılda ingiltere'de yaşayan Sherlock yaptığı gözlemleri, ibretlik tespitleri ve üstün zekası ile okuduğunuzda insanı dumura uğratan kokain bağımlısı dedektiftir. Can dostu Dr. John Watson ile olayları açıklığa kavuşturur. Irene Adler zekasına ve güzelliğine hayran olduğu tek kadındır. Ayrıca 2009 da çıkan sinema filminde Holmes u Robert Downey Jr canlandırmıştır.

(bkz: 221b baker street)
--spoiler--
bütün hayatlar sona erer, bütün kalpler kırılır. değer vermek bir avantaj değildir, sherlock.
--spoiler--

ikinci sezon birinci bölümü en etkileyici olandır.
filmdeki başrol oyuncusundan dolayı dizisine bir bölüm bile bakmadım bakmamda çünkü holmesi bu adamla tanıdık diğerinin tipi bile uygun değil üçüncüsünü heyecanla bekliyoruz.
hercule poirot'un bokunu yesin. poirot'un zekasının çeyreği yoktur bunda.
günlük gazetelerde hikaye şeklinde çıkan ve daha sonrasında birleşik roman halini alan ve şimdilik 2 filmi çekilen hikaye.
dünyaca ünlü ingiliz yüksek aykülu dedektiftir.
bir hercule poirot değil.
En karizmatik dizi ve film karakteri.
efsane kitap/film/dizi.
kahraman dehşete düşürecek kadar zekiyse yazarı direk cehennemlik. bütün yapıtlar gerizekalı gibi hissettiriyor anlayacağınız.

dizinin en efsane sahnesinin müziği:

http://www.facebook.com/photo.php?v=10151084701853485CbXiis9ZOkM&feature=youtu.be

o efsane sahnenin sonunda, 5 yaşındayken cüneyt arkın/battal gazi filmi izlediğimde kanepeden kanepeye atladığım gibi atlamıştım heyecandan. ço acaip lan!
Zekası ve karizmasıyla herkesi kendine hayran bırakan dizi karakteri. Tamam o kadar olamazsınız belki ama en azından deneyin beyler.
ankara bahçeli evler 7. caddede bulunan ipuçlarını bularak evden çıkmak için 60 dakikanızın olduğu mekanın adı.
Zekasına hayran olduğum karakter.
aman ben de yeni sezonla ilgili bişeyler var sandım. sevdiğimiz dizidir vesselam.
dizisi ile filmi ile kitabi ile ilgimi toplamış karakterdir.
zekasına aşık olunası karakterdir. böyle bir erkek gerçek olabilir mi? keşke bazı şeyler kurgu olmasa.
günümüz uyarlamasında nedendir bilinmez, gay olduğunun sinyalleri verilen dizidir.
Gelmiş geçmiş en iyi dizilerden biridir. Hatta benim için ilk sıradadır. Her bölüm film kalitesi ve uzunluğundadır.
watson'ın eşi ölmelidir.
görsel
Gerçekte var olduğu düşülür.
gerçekte vardır. sir arthur un hocasıdır. prof. doktordur. gelen hastaların şikayetlerini, nereden geldiklerini vs. bilir. sir arthur ise dr. watson ın ta kendisidir.
Sir Arthur Conan Doyle tarafından oluşturulan ingiliz hayali dedektif kahramanı. Bunu yazarak Sir Arthur, aslında kendi zekasını da ortaya koymuştur. Ölümsüz biridir, aradan yüzyıllar geçmesine rağmen hala hakkında kitaplar yazılır.
Holmes'un zekası ortalama zekanın üzerinde olup, birşeye bakınca sadece bakmaz görür de. Yani bir insana bakarsa, onun sulalesine kadar çıkarır.

Son olarak kendisinden bir söz:
"Dahi olmak, sonsuz gayret gerektirir, Çok kötü bir tanım ama tam dedektiflere göre."
güncel Önemli Başlıklar