bugün

entry'ler (41)

din yüzünden insanlar aşkı unuttu

Genellikle üniversite öğrencilerinde görülen bu durum, insanların yalnızlığa alışmasına sebep olmuştur. Yalnız kalmaya alışan bireyin, hayatına girecek olan bir bay/bayanı fazlalık olarak, külfet olarak görmesi karşı konulamaz bir his haline bürünür. Dürüst olmak gerekirse, dini kadından ya da erkekten uzak durmak olarak gören gençlerin algılayış biçiminin doğru olmadığını düşünüyorum. ama gerçek şu ki, durum bu. Uzak duruyorlar. Karşı taraf duygusunu dile getirmesin diye, " kardeşim" diye hitap ediyorlar. Amacım dinimize suç atmak değil, yanlış algının oluşturduğu bu soruna vurgu yapmak. Saygılar kız kardeşlerim *

insanın olgunlaştığını hissettiği anlar

babasını kaybettiği an, olgunlaşır insan.

insanı mutsuz eden şeyler

insanın yalnız kalabilme yetisi. Böyle birşey olmasaydı, insanlar daha mutlu olabilirdi.

nerelisin deyince istanbulluyum diyen keko

ilginç bir durumdur. Babası Erzurumlu olan birisi izmir' de veya istanbul' da büyüdüğünde, ben izmirliyim veyahut istanbulluyum diyor. Bunu anlıyorum. Oranın ekmeğini yedin falan filan ama bu durumun tersine hiç şahit olmadım. Yani izmirli ya da istanbullu olsun örneğin, bi sebepten de erzurum' da ya da elazığ' da büyünsün. Orada adeta forsunu koyarmışcasına; ben izmirliyim ya da istanbulluyum deniliyor.

Bunun açıklaması ne olabilir acaba? Belki kızlara sempatik görünmek için söyleniyor olunabilir ya da gerçekten baba tarafını beğenmediği ya da benimseyemediği için olabilir. Ama izmirli ya da istanbullu olan birisi ne hikmetse başka yerde büyüse bile hep baba tarıfını seviyor ya da benimsiyor.
Demek ki konu aile falan değil. Direk şehir. Şehri seviyosunuz bilader siz. Bunu söyliceksin. Diceksin ki ulan elazığının kültürü taşı toprağı bana göre değil, uymuyor bana sevmiyorum diceksin. Bu sırada izmiri yada istanbulu övüceksin. Taki karşındaki hee, haklısın diyene kadar.

başı açık bir kadının annelik yapması

kan donduran yazıdır, Allahtan tek dileğim bu ve bunun gibi sapkın düşüncelerdeki insanların hayatlarına bir şekilde ışık tutup onları cehaletten kurtarmasıdır.

poğaçayı eliyle yiyen erkek

ekmek, poğaça, açma gibi şeyler el ile bölünür, ağıza öyle götürülür.
öyle sofradayken ekmeyi ya da poğaçayı löp diye ısırıp sonra salyalarının ağzınla poğaça arasında uzamasını insan görmek zorunda değil. Bunu aile terbiyesi almış bir erkek/kadın yapar, aile terbiyesi almamış bir erkek/kadın yapmaz, bilmez. zaten oturup kalktığı ınsanlar herkesin kendi seviyesine göre, fazla yadırgamamak lazım.
Başlığı açan yazarın kendi seviyesinde olmayan birini poğaça yerken, beyninin iflas ettiği anda gördüğü insandır.

kışın en çok ihtiyaç duyulan şey

gece uyurken,yatağımda bir hatundur.

üstteki yazarın çağrıştırdığı obje

fireandblood: Nar

kahvede balon satmak

çocukken birilerinin gazına gelip, albeni kartondan kutusuna ipi bağladıktan sonra boynuma geçirdiğim gibi, içine koyduğum balonlarla kendimi mahallenin kahvehanesinde bulduğum olaydır.

sevgilisinin ulu orta gülmesine ses etmeyen erkek

eminim ki bahsi geçen kız sevgili olmadan önce de öyle gülüyordu. belki de o kız öyle güldüğü için ilgini çekti senin. gülüş yine aynı gülüş, dikkat çekici.
sen şimdi karşısın ya bu gülüşe, o zaman sap gibi dolaşırken o gülüşü atan ya da atabilicek kıza sikin kalkmıcak bilader.
sevgili olduysan da zaten kabul etmiş olman gerekiyor o gülüşü. ulan ne ibneler var ya. sahip olana kadar o kızın hareketlerinin doğuracağı bütün sapkın düşünceleri düşünür, düşünebilir ama saplıktan kendini alıkoyamaz kıza yükselmeyi. aslında kendi zayıflığını, kızı elde ettikten sonra kıza mal eder. mına koduğum. sen önce bi kendi nefsini kontrol et, sonra elalemin o gülüş karşısında ne yapacağını düşünmeye geç.

sherlock holmes

günümüz uyarlamasında nedendir bilinmez, gay olduğunun sinyalleri verilen dizidir.

ilkokul mezunu bile olmayan anneye sahip olmak

çocuğunu kitaplardan okuduğu kadar değil, kendi bağrından koptuğu kadar seven annedir.
hayatını çocuklara adayan bir kadındır.
anne yemeğinin hakkını verendir.
annedir o anne
sen utansan da o seninle gurur duyar, senin için ölür bile.

shameless

yeni sezonun gelmesini duymamla, bi sigara daha yakışımın bir olduğu dizidir.

ayrılırken söylenen sözler

-birşeyler söylemeyecek misin ?
+........... .

gençlerin hataları

odaklanma problemleridir genelde. hayatta önce, önündeki yemeği yemen gereklidir ama gençler sırayı karıştırırlar, saygısızlık yaparlar. ne yediğinden tat alırlar ne de sofrada bir beyefendi/hanımefendi imajı verebilirler. akılları başlarına geldiğinde ise yemekler çoktan bitmiş, sofradakiler çoktan kalkmış olurlar.

fotoğrafçılık kursu

bir hevesle alınan makinayı kullanamayacağını anlayınca bireyin, istemsiz başvurusudur.
şayet kursta güzel kızlar veya yakışıklı erkekler yoksa sürekliliği olmayan kurstur.
neyse ki teknoloji gelişti auto ayarlar makine de iyi sonuçlar veriyor eskiye nazaran.
bu işin mekanik kısmı tabii ki. bir de zeka lazım hayal gücü lazım. bakıp ta görmek lazım.

metrobüste önce inene yer vermeyen ayı

kafalarını yere eğerler bir de. fare gibi hissederler herhalde kendilerini. hoş hiç görmedim içeri girebilenini. genel de sağlam reflekslidir bu konu da halkımız.
buradan da anladığımız üzere, halk eğer hakkının ne olduğunu anlayabilirse reflekslerini çalıştırabiliyorlar.
ama ne yazık ki haklarından bihaber ki, evde oturup farkında olmadan vazgeçiyorlar haklarından.

uyumak üzereyken inlemeyi engelleyememek

bazen aklına unutamadığın bir insan, bir olay gelir. pişmanlıkla doludur veya acı ile. genellikle işte bu tip şeylerin şiddetli duygu baskısı nedeniyle engelleyemediğin sestir.

8 ocak 2014 yılmaz özdil köşe yazısı

imam bolluğu sebebiyle, imamlara yeni istihtam alanları açılıyor. bu çok normal değil mi ?
artık doktorların hastanede ki forsu da eskisi gibi olmaz. hasta doktordan aldığı tavsiyeyi bir de son olarak - dur bir de hocamıza soralım bakalım diyecek" diyecek.

öğrenci evine bir karton sigara atıp kaçmak

"iyilik yap denize at" lafını daha mantıklı düşünüp değiştirmiştir. allah kabul etsin