bugün

entry'ler (3049)

ana yurdu

Senem tüzün ün ilk uzun metrajlı filmi. Sonu ile beni ters köşeye yatırmış, eril düzene, batıl inanca dayalı taşra hayatına ve içindeki masum(!) taşralıyı atamayan dogma insanlara karşı ortaya konmuş harika bir eser. Sonunun muallak bırakılması, filmin genelinde size verilen üst düzey gerçekçilikle pek örtüşmese de her saniyesi izlenmeye ve ders çıkarılmaya değer.

yazarların anneleriyle olan en son diyalogları

-ben sen varsın diye musmutlu yaşıyorum evde, gitme daha erken
+anne yok olmayacağım ya gelirim yine
-olsun.

bir kitaba 25 tl veren insan

Allah bereket versindir.

beni ateşten onu çamurdan yarattın

Safi kibir. (bkz: kibir)

en pisi pisine ölen ünlü

Beşir fuad değildir. (bkz: beşir fuad)

contra mahkum

ilaç.
https://youtu.be/GiESb37mHkA

şu ana kadar hayattan çıkarılan dersler

Hiç kimse için, ananız babanız sevdiğiniz dahil, edindiğiniz düşünce hayatı, fikir dünyası ve sosyal yaşama dair tavırlarınız ve davranışlarından taviz vermeyin ve bunlar için yeri gelirse karşınızdakiyle savaşın. Bu kısacık dünyada gerçek olan yegane şeyler bu olgulardır. Madem yaşıyorsunuz önce kendiniz için yaşayın. Öncelikle bencil olmadan kimseye yardım edemezsiniz, kuyudan arkadaşınızı çıkarmak istiyorsanız öncelikle onun sırtına basmalısınız, kötülükler ne yazık ki çok çabuk unutulur. iyilikler ise kalıcı ama donuktur, zamanla alışılageldik olur.

mesleğinizle ilgili kullanınan deyimler

Çantalı hırsız
Diplomalı yalancı. işleri düşünce cağnım avukat.

6 nisan

Tc kimlik numarası 0 ile biten üniversiteli arkadaşlar için kredi/burslarının hesaplara yatırılma tarihi. (bkz: hadi yine iyisin)

sözlük yazarlarının itirafları

Bazı şeylerin değiştiğini görmek, özellikle kendi benliğinizde meydana gelen değişimleri farkedebilmek zaman alırmış sözlük. Beynimiz ve duygularımız bazen bizi öyle bir salak yerine koyuyor ki bu sahte rüyadan uyanabilmek bazen yıllar alabiliyor. Düne kadar geçmişiniz, sizin bildiğinizle, yani beyniniz ve duygularınızın izin verdiği haliyle iken bir gün sonra işin aslı kafanıza dank edebiliyor. Ve bu öyle sert bir şekilde oluyor ki dank edene kadar yaşadıklarınız koskoca bir yalana dönüşüyor. Sanki öylesine, yaşanması için yaşanmışçasına. Peki işin aslı ne oluyor bu sırada, muamma da burada başlıyor zaten. Dev bir sorun sizin haberiniz olmadan farkına varmadan içinizde büyüdükçe büyümüş ve siz de bir anda ortaya sıçıvermişsiniz gibi oluyor. Hadi çık bakalım işin içinden çıkabilirsen.

aniden gelen mesaj

Noldu ki lan şimdi dedirtir. Hafif kalp çarpıntısı yapar, mesajının neden atıldığını o kadar merak edersiniz ki tüm algılarınıza bir perde iner sanki. Henüz bilmediğiniz bir nedeni olan bu konuşmaya hazır olmadığınızdan ya bir mazeret üretir ya da kendi kafanızda kurduğunuz tüm ihtimalleri makul bir süre içinde değerlendirirsiniz. Bu iki seçenekten birini kullandıktan sonra bu aniden gelen mesaja bir cevap verme zamanı gelmiştir artık. Ard arda yazılan mesajlara kılı kırk yararak, geçmişi kurcalamayıp şu anın büyüsünü de bozmadan cevap vermeye çalışırsınız. Çocukça bir çabadır bu çünkü karşınızdaki kişi zaten sizin sadece geçmişinizdir. Siz ise sadece arada sırada uğranan, otoyol kenarında paslanmaya yüz tutmuş bir duraksınızdır. Yükünü boşaltanın ardına bakmadan gittiği bir durak. Haa iyi yanları da vardır elbet bu durumun, minnet duyulur sizlere, vefalı denir, iyi ki de varsınızdır. Ama artık çoğu şey gibi bu ahım şahım ifadeler de paslı yüzeylerinizde yankılanıp yok olmaya mahkumdur...

yazar isimlerini gavat ile değiştirmek

Gavatbul. Yaratıcı oldu, eskort menajerlik sitesi gibi.

yazarların sözlük mesaj kutusuna gelen son mesaj

Ne bu şiddet bu celal.

bir kitaba 25 tl veren insan

Hukuk fakültesinde okuyorsa bu fiyata aldığı için bayram eden insandır.

kocaeli

Yarrak ötesi yarrak bir kasaba.

sözlük yazarlarının karalamaları

Ahh ellerim, kovalasam,
Uzağa kaçacak ellerimden
Nasırlı parmaklarımdan
Dökülecek kadar eskiydi yüzün

Hafif sunturlu bakardın, bilirdim
Kara kadifeden bir ay kesilirdi duyardım
Ben sürünürdüm, ardından notalar
Parmaklarım hala nasırlı, yüzün hala eski
Sevgilim....

kadınlar neye aşık olur

Tamamen dış görünüş ve para aksini iddia eden intizarla ilişki yaşıyordur.

unutulmak

Gerçekleşene kadar üstünde durulmayan, gerçekleştiği anlaşıldığında ya da hissedildiğinde ise insanı derin bir uykudan uyandıran durum.

13 yıllık sevgiliden ayrılmak

Direk kafana sık kardeşim.

medeni hukuk

Ne kadar çalışırsanız çalışın, içinizde her zaman bir kuşku uyandıracak olan, hukuk fakültelerinin en sağlam derslerindendir. Final zamanı insanın gözüne uyku sokmaz.