bugün

asur sarayları . nineveh şehri .

görsel

günümüzde neneveh . 2019 yılı .

görsel
bu helenlerin verdiği ismidir. kendi dilinde adı Şammuramat dır
https://en.wikipedia.org/wiki/Shammuramat
semiramis devrinde asur imparatorluğu .
koyu yeşil renkte gösterilmiştir .

görsel

semiramis halkın dertlerini dinliyor ...
ressam avusturyalı Thorgny Andreas Walldeck-Halgren .

görsel
bilinen en güçlü kadınlardan biri olan semiramis'in mö 9. yüzyılda yaşadığı ve hüküm sürdüğü söylenir.
eski yunan tarihçilerine göre semiramis, aşkelon'dan derceto'nun kızıydı ve babası onu bulana kadar güvercinler tarafından büyütülmüştü.
görsel

sonraki yıllarda semiramis, asur ordusunda bir general olan onnes ile evlendi. kısa bir süre sonra ninova'nin kudretli kralı ninus, onları baktriya'ya (orta asya) seferini desteklemeye çağırdı.
kral ninus, güzelliği ve askeri başarısı nedeniyle semiramis'e aşık oldu.
ve bu yasak aşk semiramis'in kocası general onnes'in hayatına maloldu ve semiramis, yaşlı kral ninus ile evlendi.
görsel

bu evlilikten ninyas (tarihte: 3. adad-nirari) doğdu. kral ninus vefat edince bebek yaşta kral olan ninyas'ın naibi annesi semiramis oldu ve 5 yıl ülkeyi yönetti.
asur'un ve babil şehrinin tek hükümdarı olan semiramis iddialı bir inşaat programı başlattı.
dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen babil'in asma bahçelerini ve bbail surlarını inşa etti.
görsel

semiramis, savaşçı bir kraliçeydi.
mısır, etiyopya ve hindistan gibi uzak yerlere de savaş açtı.
lakin düşmanları da yok değildi.
aldattığı ve ölümüne sebep olduğu kocası onnes'in oğulları, ninyas ile semiramis'i öldürmek için komplo kurdular.
semiramis kendisine kurulan bu komployu önceden sezdi ve komplo başarısızlıkla sonuçlandı.
efsaneye göre semiramis kendisine düzenlenen suikastten bir güvercine dönüşerek kurtuldu.

yukarıda aktardığım semiramis efsanesinin günümüze ulaşan bu anlatımı, jül sezar döneminde bir yunan tarihçisi olan sicilyalı diodorus'tan gelmektedir.
diodorus bu anlatımı ünlü masal anlatıcısı cnidus'lu ctesias'ın yazdığı pers tarihi'ne dayandırır.

diodorus, semiramis ile ilgili rakip bir hikaye daha anlatır. bu versiyonda semiramis, kral ninus'u baştan çıkaran güzel bir fahişeydi.
kralı baştan çıkarıp öldürmüş ve yerine geçmişti.

diodorus'un bu rakip anlatısında semiramis, büyük iskender'in kadın versiyonu gibi anlatılmış, yaptığı seferler ve savaşlar büyük iskender'in seferleri ile örtüştürülmüştür.

giritli anlatıcı nearkus'un bir hikayesine göre ise iskender, semiramis'i takip eden, izinden giden bir savaşçıydı. iskender semiramis'i geçmek istediği için çöl yoluyla hindistan'ı işgal etmeye çalışmış lakin başarısız olmuştu.

efsanevi asur-babil kraliçesi semiramis'i kısaca anlatmaya çalıştım.
neden?
batıda bir kült haline gelen semiramis efsanesinin dayanak noktası anadolu'nun ve tüm mitolojinin baş tanrıçası olan kybele'dir. semiramis kültü pek çok noktada anadolulu kibele'den izler taşır.

semiramis efsanesi pek çok kitap, film, heykel ve sanat eserine konu olmuş, günümüzde hep gözümüzün önünde olmaya devam etmiştir.
örneğin, columbia pictures tarafından yapılan filmlerin başlangıcında firmanın yüzü olarak elinde meşale tutan bir kadın çıkar.
işte o kadın tarihi/mitolojik asur kraliçesi semiramis'tir...
görsel

yine new york şehrinin girişindeki özgürlük heykelinde elinde meşale tutan kadın figürü kraliçe semiramis'e dayanmaktadır.
görsel

son olarak hiç gitmediğim ve sevmediğim starbucks'ın logosundaki "siren" (cyrene) ablanın da semiramis olduğunu belirterek entryi noktalamak istiyorum.

not: twitter floodu olarak okumak için;
https://twitter.com/volka...tatus/1619255923721269248
bir italyan progressive rock grubu. tek albümleri 1973'de çıkan dedicato a frazz'dır.
Benim ismim mesela ilk okul orta lise ve üniversitede hocalarımdan çok çektim..
sarışın bir kedim olursa adını koyacağım isim. kedi ismi gibi geliyor bana. böyle acyipp sevimliiee bişiii.
semiramis 1 ve semiramis 2 adlarında tekneler de vardır. bir tanesinde yangın çıkmıştı. ikisi beraber tamir gördü. eski tekneler ama iş görür.
(bkz: hammurabi)
güzel bir bayan ismi öncelikle.
(bkz: zemiramit)
ze - nitelemek için kullanılan bir kelime. ingilizce deki the gibi.
emir - dal
amit - taşıyıcı
yani dal taşıyıcı gibi bir tercümesi vardır. zeytin dalı taşıyan bir güvercin olarak resmedilmiştir.
nabukad 2. nezzar'ın karısı. şah cihan'ın mumtaz mahal'i sevdiğinden daha çok sevilmiş olsa gerek. yoksa neden koca babili asma bahçeleri ile süslesin.
(bkz: Sammuramat)
(bkz: Şamiram)
(bkz: Şamram)
kral ninos'un karısı, akıllı ve güzel babil kraliçesidir.
ajda pekkan'ın kardeşi olan semiramis pekkan haricinde bir de bebek sahilinde demirlemiş olan bir yatın adıdır aynı zamanda.
kaliteli bayan şarkıcı,sesi muhteşem,dinlenesi şarkıcı
basit bir urartu prensesi iken babası tarafından asur kralına verilir. Gençliğinin ve güzelliğinin tüm gücünü kullanarak kocasını etkiler. Zamanla bu etki olağanüstü boyutlara ulaşır ve eşini yönlendirmeye başlar. Yaşadığı şehir olan babil, onun sayesinde asma bahçelere kavuşmuştur. kocasının Ölümünün ardından ülkeyi uzun yıllar başarıyla yönetir ve katıldığı savaşlarda da değişik stratejiler kullanır. Ölümünden bir süre önce yerini pek de anlaşamadığı oğluna bırakır.
hababam sınıfı askerde filminde, şafak sezere mehmet ali erbilin seslenme şekli.
istanbul kuruçeşmede yer alan,üzerinde sabaha kadar zıplanılabilen,sanırım swissotel'in teknelerinden sonra istanbul'un en iyisi tekne..organizasyonlar için birebir.ses bilgisayar ve küçük bir mixer ile kontrol ediyor.ses sistemi reina'nın sesini bastıracak kadar kuvvetli..ama "benim partim güzel olsun" diyenler için dışarıdan ışık sistemi getirtilmesi önerilir çünkü teknenin ışık sistemi* disco ortamını yaratmak için yetersiz.ayrıca yemek seçenekleri ve barı da gayet şık.

http://www.semiramis1.com
başlığı görünce kaçınılmaz bi şekilde akla geldiği için bunu bir borç bilerek: (bkz: semiramis pekkan)
efsanevi babil kraliçesi. güvercinler tarafından beslenip büyütüldüğü rivayet edilir. çobanlar bunu farkedince bu kız çocuğuna semiramis yani "güvercinlerden gelen" anlamına gelen ismi koymuşlardır.