1. 1.
  (bkz: asurlular)
  ... jeam
 2. 2.
  Aşur Arapça' da 10 anlamına gelmektedir.
  ... piri reis
 3. 3.
  yiyenin tadına doyamadığı, sevenlerin çok sevdiği, sevmeyenlerin ise hiç sevmediği enfes bir antakya yemeğidir. buğday, nohut, et karışımı bir yemek olduğu için bazı gafiller tarafından keşkek ile karıştırılır.. ama yediklerinde ağızlarında kalan acı biberin yakma hissi bu yemeğin keşkek olmadığına inandırır onları..bazı kendini bilmezler de bu yemek aşurenin erkeği mi diye bayat espiriler yaparlar ama ta ki yemeğin tadına bakana kadar.. sonrası malum mest olmuş bir şekilde susarlar..
  1 ... kele
 4. 4.
  Asurlular’ın en büyük Tanrısının adı. Asur başkentine Asur devletine ve ulusuna adını veren tanrı Asurluların baş ve savaş tanrısıdır. Başta kral olmak üzereherkes ondan korkar. Asur kralları insanları onun adına yönetirler. Asur’un kanatlı bir güneş kursu ortasında ok atan bir savaşçı şeklinde gösterilen bir bayrağı vardır. Bu bayrak Asurlular’ca kutsaldır. Kralları bayrağı savaş ve sefere götürürlerdi. Savaşları kazandıran tanrı «Asur» olduğundan, alınan esirler, ülkeler, mallar, hepsi onun idi. Bunları arzusuna göre kullanacağına herkes inanırdı.

  Kaynak: http://www.yeniansiklopedi.com/asur/#ixzz2OPa4PuoU
  ... hasmet ibriktaroglu
 5. 5.
  Asur, Mezopotamya'nın kuzey kısmına verilen isim. Bugünkü Musul yöresinde bulunan Asur, Kalah ve Ninova kentleri Asur'un başlıca kentleriydi.
  ... turkmen balasi