bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    atatürk'ün manevi kızlarından biri ve ilk türk kadın tarihçi.
    2 -1 ... sulh
  2. 2.
    tam adı afet ayşe inan olan, 1908 selanik doğumlu, tarihçi ve sosyoloji profesörüdür. Afet inan, 1955-1979 arasında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nda Türk Tarih Kurumu'nu temsil etmişti. Afet inan, Türk Tarih Kurumu'nda uzun yıllar asbaşkanlık yapmıştır. Ankara Üniversitesi Türk inkılap Tarihi Enstitüsü'nün de müdürlüğünü yapmıştır.
    Doktor Rıfat Bey'le evlenen Afet Hanım'ın Arı inan ve Demir inan adlı iki çocuğu vardır. 8 Haziran 1985 tarihinde ölmüştür.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Afet_%C4%B0nan
    1 ... stockton to malone
  3. 3.
    (bkz: afet inan tarih araştırma ödülü)
    2 ... nuhungemisi
  4. 4.
    kafatası ölçmüştür...
    1 -1 ... korlerulkesindeaynasatanadam
  5. 5.
    değerli bir bilimadamı olan mustafa inan'ın karısıdır.

(bkz: mustafa inan)
    ... cumle muhendisi
  6. 6.
    64 bin denekli anadolu antropometrik anketini 1936 da gerçekleştiren türk tarihçisi.
    ... turkpence
  7. 7.
    birinci türk tarih kongresi ve ikinci türk tarih kongresi'nde türk tarihine ışık tutan önemli sunumlar yapan ve türk tarihi ve türk dili ile ilgili pek çok araştırmalar yapan atatürk'ün manevi kızı, profesör.

tarih kongrelerinde yaptığı sunumlar;
    1. ttk;
    "tarihten evvel ve tarih fecrinde"
    "orta kurun tarihine umumi bir bakış"

2.ttk;
    "türk tarih kurumu'nun arkeolojik faaliyetleri"
    "türk-osmanlı tarihinin karakteristik noktalarına bakış"
    ... protest sanayici
  8. 8.
    atatürkün manevi kızı, tarihçi.
    ... adaya ozel kondom
  9. 9.
    türk tarih ve sosyoloji profesörüdür. mustafa kemal atatürk ün manevi kızıdır. 7 haziran 1985 tarihinde vefat etmiştir. selanik doğumludur.
    ... saor
  10. 10.
    Sakarya Savaşı öncesinde, Antalya'nın Elmalı kasabasında, yakın komşu beş yeni yetme kız yün çorap örmek için bir araya gelmişlerdi. Konuşa konuşa çalışmaktaydılar.

içlerinden biri, "Benim ördüğüm çorabı giyecek asker, inşallah Afyon'a ilk giren asker olur" dedi.

Bu hoş dilek kızlara sevinç çığlıkları attırdı, emeklerine tarifsiz bir ümit tadı kattı. diğer kızlar;

"Aaaaa! Benim ördüğüm çorabı giyen asker de Eskişehir'e ilk giren olsun."
    "Benimki de Uşak'a girsin!"
    "Benimki Bursa'ya."

Sonuncu kız, "Benim askerim de inşallah izmir'e girer" dedi.

Afet adındaki bu güzel kız, ilerde izmir'de Mustafa Kemal Paşa ile karşılaşacak, himayesine girecek, isviçre'de eğitim görerek Profesör Afet inan olacaktı.

Şu Çılgın Türkler-Turgut Özakman.
    2 -1 ... protest sanayici