1. 1.
  bu ulkenin yetistirdigi en onemli matematikci.
  5 ... vernon sullivan
 2. 2.
  (bkz: arfsin)
  (bkz: arfcos)
  5 ... no leaf clover
 3. 3.
  buca eğitim fakültesinin içinde kendi adını taşıyan bir bina vardır. özel ilgisi olanlar ya da rastgele bir yerden ismini duyup merak edenler dışında pek kimsenin bilmediği gerçekten özel bir insandır. güzide eğitim sistemi, 200 yıl önce ispatlanmış teoremleri bir kez daha ve bir kez daha zorla ispat ettireceğine, kendisi gibi değerleri anlatsa, çözümü yapılmamış problemler üstüne çalışma olanağı sunsa ne güzel olacaktır. ama boşa konuşuyoru(m/z) tabi.
  4 ... stockton to malone
 4. 4.
  istanbul üniversitesi fen fakültesindeki amfi.
  ... mr ben
 5. 5.
  arf eğrileri ve arf halkaları başta olmak üzere matematik literatüründe adı geçen bir türktür.
  4 ... ancey mahan
 6. 6.
  Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusundaki yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin "Arf değişmezi" ve "Arf halkalar" gibi literatürde adıyla anılan çalışmaları matematik dünyasının ünlü matematikçileri arasında yer almasını sağladı. Matematik literatürüne "Arf Halkaları, Arf Değişmezleri, Arf Kapanışı" gibi kavramların yanısıra "Hasse-Arf Teoremi" ile anılan teoremler kazandırmıştır.

  Matematiği bir meslek dalı olarak değil, bir yaşam tarzı olarak görmüştür. Öğrencilerine her zaman "Matematiği ezberlemeyin kendiniz yapın ve anlayın" demiştir. Hakkından yazılmış bir yazıda şöyle denilmiştir: "...Bir zamanlar integrali bilen kimselerin matematikçi, üstel fonksiyonu bilenlerin ise büyük matematikçi sayıldığı ülkemizde derin matematik konularının tartışılacağı hayal bile edilemezdi. Cahit Arf, Türkiye'de matematiğin o günlerden bu günlere gelmesinde en büyük rolü oynamıştır."
  (Alıntı)
  Ayrıca Bilgi Üniversitesi CAhit Arf MAtematik günleri adlı bir yarışma düzenlemektedir. http://arf.math.bilgi.edu.tr
  3 ... fehimsiz ekmek
 7. 7.
  http://www.math.metu.edu.tr/cahitarf/pictures.html
  4 ... vernon sullivan
 8. 8.
  2 yıl boyunca ecole normale superieure'de eğitim görmüştür.
  1 ... assolist
 9. 9.
  selanik doğumlu olduğu ve istanbul'a gelen yahudi kökenli alman bilim adamlarıyla yakınen dost olduğu için zamanında yobazlardan sabetaycı yaftası yemiştir.
  4 ... indoor rain
 10. 10.
  1910 yılında doğan matematikci;yüksek öğrenimini Fransa'da Ecole normale superieure'de tamamladı(1932).Bir süre Galatsaray Lisesi'nde matematik öğretmenliği yaptıktan sonra,
  istanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde doçent adayı olarak çalıştı.Doktorasını yapmak için Almanya'ya gitti.1938 yılında göttingen Üniversitesi'nde doktorasını bitirdi.Yurda döndüğünde istanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde profesör ve ordinaryus profesörlüğe yükseldi.Burada 1962 yılına kadar çalıştı.Daha sonra Robert Koleji'nde Matematik dersleri vermeye başladı.1964 yılında TüBiTAK bilim kolu başkanı oldu.

  Daha sonra gittiği ABD'de araştırma ve incelemelerde bulundu;California Üniversitesi'nde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı.1967 yılında ODTÜ öğretim üyeliğine getirildi. 1980 yılında emekli oldu.Emekliye ayrıldıktan sonra TÜBiTAK'a bağlı Gebze araştırma merkezi'nde görev aldı.1985 ve 1989 yılları arasında Türk Matemetik Derneği başkanlığı yaptı.

  Cahit Arf 1997 yılının Aralık ayında kalp rahatsızlığı sonucu vefat etmiştir.
  1 ... iiiuminati