bugün

Sikayetleri inceleyen, bunlar hakkından adli raporları, delileri toplayan, şahitleri dinleyen, ifade alan ve sonunda suc duyurusunda bulunup mahkeme sürecini başlatan kişi, agır abi. Kamu davası kapsamına giren bir durumda şikayet gelmemesi durumunda da inceleme baslatabilen sahıs. savcının işlevine örnek verirsek: X isimli sahıs beni gasp etti diyen Y isimli sahıs varsa sahidiyle birlikte karakola gider ve sikayette bulunur, avukat esliginde ve onun imzasıyla Y nin ve sahidinin ifadeleri alınır ki daha sonra mahkemede sahit caymasın.* daha sonra hakkında sikayet olan X yakalanır ve karakola getirilir onunda avukat esliginde ifadesi alınır ifadesinde büyük ihtimal "aramızda husumet olan Y bana iftira atmıstır ve kendisi bana sinkaflı küfür etmiştir ben şikayetciyim der" Artık Y de müşteki sanıktır*. Bu işlemlerde sonra savcı devreye girer ifade tutanakları ona ulastırılır o da önce uzlastırma yoluna gider taraflar yüzleştirilir öpüşüp koklaşmazlarsa ,savcı ifadelerini almak için adliyeye davet eder. ifadelerini alır ve dosyayı açar ve yüzyıllar sürecek olan mahkeme süreci baslamıs olur*.Ha bide bu agır abilerin silah tasıma yetkisi vardır dogal olarak.*
+Bu ne lan
-Ne oldu bey
+TV deki hatun balonu tekmeledi
-olsun bey sanane
+bana ne olur mu ulan üzerinde Türk Bayragı var balonun*
-abooo
+cantamı getir cabuk suc duyurusunda buluncam tiz vursunlar kellesini
-olur bey
(bkz: muddei-i umumi)
turk sinemasının vazgeçilmez karakteridir savcı.. adaletten şaşmaz, ama yeri geldiği zaman katil zanlısı cüneyt abimize izin bile verir, çünkü herzaman iyi tarafı bilirler. Gel gör ki zamanı gelincede darağacına götürmek için koluna girerler (gözyaşlarını göstermezler ama * )
Devlet adına ve yararına davalar açan, kamu haklarını ve hukuku yerine getirmek üzere yargıç katında sanıkları kovuşturan görevli, müddeiumumi
dıger mesleklere gore ısı bayagı zor olan meslek grubudur.
kanunlara dayalı olarak çalışarak, kanunlara uygun olmayan durumları tespit ettiğini iddia eden ve bu kanunsuz durumlara uygun olan cezanın tespitini de yaptığını savunan, bu iddiasını / savını, doğru olup olmadığının belirlenmesi için, mahkemeye sunan kişi.
yetkileri sınırsız olmasa da bayağı güçlü bir nüfuz alanına sahip olan kişilerdir. Bu insanlara bu kadar yoğun bir güç alanı bahşetmek çok büyük bir hatadır aslında, çünkü içlerinde kişilik bozukluğu olup, aldığı sapıkça kararlarla insanların yaşamını cehenneme çevirebilecek şahsiyetlerde olabilir. Bürokratik şiddetin başladığı yerde, devlet olgusunun taşımış olduğu kitlesel anlam birden yokolabilir. Hepimiz insanız ve Josef K. olmak istemiyoruz.
"devlet adına ve yararına davalar açan, kamu haklarını ve hukuku yerine getirmek üzere yargıç katında sanıkları kovuşturan görevlidir" (1)

"Adalet Bakanına bağlı olarak mahkemelerde yürütme organının temsilcisi olarak çalışan kimsedir." (2)

"muhakeme makamlarından biri olan iddia makamını işgal eden ve iddia görevini yerine getiren kişi" (3)

"suç haberini alır almaz, devlet adına, şüpheli veya sanığın gerektiğinde lehine olarak da araştırma ve soruşturma işlemlerine girişmek, suç şüpheleri kuvvetli olduğunda dava açmak, açtığı davayı yürütmek ve nihayet mahkemenin verdiği kararları yerine getirmek mecburiyetinde olan ve yasama-yürütme-yargı erklerinden yürütme içinde yer alan bir devlet memuru" (4)

"maddi gerçeğin araştırılması ve adil bir yargılamanın yapılabilmesi için, emrindeki adli kolluk görevlileri marifetiyle, şüphelinin lehine ve aleyhine olan delilleri toplayarak muhafaza altına almakla ve şüphelinin haklarını korumakla yükümlü olan kimse" (5)

"ağırlıklı olarak ceza muhakemesinde ve soruşturma safhasındaki işlerde, istisnai olarak da bazı hukuk davalarında görev yapan ve yürütme organına bağlı olarak çalışan kamusal iddia makamı" (6)

"suç haberinin kendisine ulaşmasıyla birlikte devlet adına araştırma ve soruşturma faaliyetinde bulunmak, kamu davasının açılmasını gerektiren şartlar oluştuğunda dava açmak ve yürütmek, mahkemelerin verdiği kararları yerine getirmek ve kanunla kendisine verilen diğer görevleri yapmak durumunda olan ve yürütme erki içinde yer alan bir devlet memuru" (7)

(1)- http://www.tdk.gov.tr
(2)- http://tdkterim.gov.t
(3)- Toroslu, Nevzat / Feyzioğlu, Metin. Ceza Muhakemesi Hukuku, 5. Baskı, Ankara 2006 s.114
(4)- Öztürk, Bahri / Erdem, Mustafa Ruhan / Özbek, Veli Özer, Uygulamalı Ceza Muhakemesi Hukuku, 4. Bası, Ankara 1999 s. 272
(5)- Ceza Muhakemesi Kanunumuz, m. 160/2
(6)- http://www.hukuksokagi.co...-cmkya-gore-savcilik.html SAVCILIK MAKAMI ve ÖZEL oLARAK CMK'YA GÖRE SAVCILIK, savcılığın tanımı başlığı.
(7)- http://tr.wikipedia.org

ana kaynak: http://www.hukuksokagi.com
ergenekon davası nı düşündükçe, onlar için en çok üzüldüğüm güruh. gerçekten o savcıların işi çok zor çok. hukuk devleti miyiz, diktatorya mı belli olmadığı için.
osmanlının müdde-i umumi dediği,Fazıl Hüsnü Dağlarca'nın aşağıdaki şiiri ithaf ettiği hukuk müessesi kavramıdır.

Savcıya

Savcı, nedir düşündün mü,
Dağları sorguçlu kılan?
Onlar susmaz, gece gündüz, onlar haykırır yüceden.
Gelmiş dağlardan yalnayak, durmuş kapına bir ıssız,
Seni bile içli kılan.

Savcı, nedir düşündün mü,
Bıçakları uçlu kılan?
Bir eski hak alınmamış, bir dere kan sorulmamış,
Şunun bunun alın teri,
Alınları taçlı kılan.

Savcı, nedir düşündün mü?
Yazıları suçlu kılan?
Usla, yürekle büyümüş, gündüzler geceye karşı,
Ama nedir çağlar üzre,
Beni senden güçlü kılan.
duruşmada müdafiiye kimlik soran densizleri de bünyesinde bulunduran güruh. yok anlamadığım duruşmayı sen yönetiyorsan o başkanı biblo olarakmı koydular oraya.
buaralar, türkiye'nin gündemini fazla meşgul edenlerden.
bazılarının canını fazla sıkmış olsalar gerek...
sav satan kimse.
sav kelimesinden türetilmiştir.
polislere emir verebilen insanlardır. polisler adli yönden savcılara bağlıdırlar. o sebeple polislerin olduğu bir ortamda savcılar kraldır.
kadir inanır'ın yıllar öncesinde oynadığı dizi.
tercih edilesi meslek değildir.baş ağrıtır.hele bir de olayı bol bölgelerden birine aynen şutlandıysanız bir bardak soğuk su içmeniz tavsiye edilir.etiket meraklısıysanız , herkes bana hürmet etsin herkes benden tırssın gibi ucuz amaçlarınız varsa olun tabi.adliyenin basık havalarına alışmak uzun zaman almaz, bir süre sonra insan burası evimmiş meğersem diye triplere girebiliyor.
dün iki tane mal olanını yarım gün boyunca izlediğim ve en sonunda lan bunları savcı yapanı ben... diyerek sinirlenmeme neden olan şahıslar. yazdıklarını bilmez, okumaktan ve anlamaktan aciz insanlardı dünküler hepsi öyle değildir elbette ama öyle olmayana da bu devirde görev vermezler!

adalet bakanlığı gibi bir kurum olduğu ve atamalara doğrudan etki ettiği sürece bağımsızlığından, adaletinden şüphe edeceğimiz hukuk insanları.
insan sarrafı & sert görünümlü kimselerdir. ellerine düşmemek gerek.
badem bıyıklıları makbuldur bu aralar.
kızıyla asla birlikte olunmaması gerektiğindeyim zannımca.ayrıca çoğunlukla asosyallerdir.
Durdur şu geçen zamanı savcı
Bırak bu yerdeki kan izlerini.
Sen de ölceksin herkes gibi
Belki senin de savcın olacak savcı.
Sus hep sen konuştun biraz da ben konuşayım.
Sana hiç duymadığın bir hikaye anlatayım bak dinle:

Aşkı çocuk oyuncağı yapmışlar
Yüzüne de kocaman bir maske takmışlar.
Düşürene helal olsun
Yağmur yağsın toprak koksun.
Ah be güzelim sen yine yoksun.
Bak mahallenin çocukları ne güzel top oynuyor.
Hani vardı ya Selma teyze zırt pırt seni soruyor.
Bazen köpek bile kediyi koruyor.
Cellat bile ipi vermeden soruyor
Son isteğin nedir bacanak?
Benim son isteğim odur cellat.
Onu getir göreyim
Tatlı tatlı gülerken vur dibime de öleyim.

Ya işte böyle savcı
Sen keyif için mi düştüm sandın bu hallere,
Bu ibne dar ağacına!
gökgöz
adından da anlaşılacağı üzere sadece savarak para kazanan erbabı savar....
tam anlamıyla kanun adamıdır. kanunlara göre yaşar, yaşamayanların burnundan getirmeyi amaçlar. trafik polisi gibi düşünülebilir. *