bugün

savcı

Sikayetleri inceleyen, bunlar hakkından adli raporları, delileri toplayan, şahitleri dinleyen, ifade alan ve sonunda suc duyurusunda bulunup mahkeme sürecini başlatan kişi, agır abi. Kamu davası kapsamına giren bir durumda şikayet gelmemesi durumunda da inceleme baslatabilen sahıs. savcının işlevine örnek verirsek: X isimli sahıs beni gasp etti diyen Y isimli sahıs varsa sahidiyle birlikte karakola gider ve sikayette bulunur, avukat esliginde ve onun imzasıyla Y nin ve sahidinin ifadeleri alınır ki daha sonra mahkemede sahit caymasın.* daha sonra hakkında sikayet olan X yakalanır ve karakola getirilir onunda avukat esliginde ifadesi alınır ifadesinde büyük ihtimal "aramızda husumet olan Y bana iftira atmıstır ve kendisi bana sinkaflı küfür etmiştir ben şikayetciyim der" Artık Y de müşteki sanıktır*. Bu işlemlerde sonra savcı devreye girer ifade tutanakları ona ulastırılır o da önce uzlastırma yoluna gider taraflar yüzleştirilir öpüşüp koklaşmazlarsa ,savcı ifadelerini almak için adliyeye davet eder. ifadelerini alır ve dosyayı açar ve yüzyıllar sürecek olan mahkeme süreci baslamıs olur*.Ha bide bu agır abilerin silah tasıma yetkisi vardır dogal olarak.*