bugün

iddia, tez anlamındaki söz.
islamiyet öncesi türk edebiyatında atasözlerine veriken isim.
(bkz: önder sav)
sallahualeyhivessellem diye açılımı olan salavat kelimesi.
ısparta'nın küçük ve şirin bir köyüdür. ısparta'ya yaklaşık uzaklığı 10 km civarıdır. girişinde (ısparta tarafından) büyük bir gül heykeli vardır. bu heykelden hemen sonraki caminin içinde yaklaşık 10 asırlık büyük bir çınar ağacı bulunmaktadır. yolu ısparta'ya düşenlerin gitmelerini şiddetle tavsiye ettiğim bir köydür. halkı tüm anadoludaki köylerimizin hepsinde olduğu gibi misafirperverdir. gül misafirhanesine de mutlaka uğramalısınız... (reklam değil, tavsiyedir. benimle hiçbir alakası yoktur. ben de ilk defa geçen hafta orada bulundum ve çok beğendim)
ısparta'nın bir ilçesi
Eski caglardan kalma atasozleridir.Ele gecirilen dizeler hem nazım dizesine hem de nesir cumlesine benzer bu nedenle nazım olarak kullanılmıslardir.Guclu benzetmeler vardir.Veciz bir soyleyisle soylenirler.Deneyime dayanan insan tabiatını ve toplum duzenini ilgilendilen ogutler bulunur.Halen Anadolu'da yasamaktadır
"soru" değildir. sav dediğimiz şey, bir düşünce, bir tez, bir iddia ifade eder.
oyunların kaydedildiği dosyaların uzantısı genellikle böyledir.
ks.sallallahu aleyhi ve sellem

salat ve selam uzerine olsun anlamindadir.
savcının öne sürdüğü şeydir.
ilk atasözleridir.
kısa, özlü sözlerdir.
bilgi ve öğüt verir.
tecrübe ve deneyimler sonucu söylenir.
dönemin özlü sözleridir. bugünkü atasözlerinin ilk biçimi niteliğindedir.
kısa ve öz anlamına gelen cümledir.
canım müslüman kardeşlerim peygamber efendimizin adını andıktan sonra sallahualeyhivessellem deriz tamam ne mutlu lakin şu kısaltmayı kullanınca biraz garip durmuyor mu?ya tamamını yazın ya da hiç yazmayın zaten kalbinizden geçirmeniz asıl olan,yazmak değil sen yazarken veya okurken sallahualeyhivessellem diyorsan ne mutlu sana ama böle kısaltma kullanınca anlamını yitiriyor.
hipotez, teori, iddia.
(bkz: saw)
Burun karıştıran insanlara takılan bir isimdir.
Sikerim ananı velet in kısa halidir. Bir de muhammet diye birinin adından sonra çok gördüm bunu.
oruçla ilgili bir sürü manzum, mensur eserimiz vardır. fazilet-i sav: oruç tutmanın sağladığı özellikleri, güzellikleri anlatan eserlerdir.
"Allah'ın selamı onun üzerine olsun" anlamına gelen "sallallâhu aleyhi ve sellem" sözcüğünün kısaltılmışı.
ve tabiki öne sürülerek savunulan düşünce ve önerme.